http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wenecja i plac zabaw wygrały głosowanie w Budżecie Obywatelskim

Wyróżniony Wenecja i plac zabaw wygrały głosowanie w Budżecie Obywatelskim

Poznaliśmy wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna na rok 2019. Najwięcej głosów otrzymały dwa projekty, czyli rewitalizacja terenu zielonego na Wenecji od strony ulicy Jeziornej i budowa nowego placu zabaw dla dzieci przy ulicy Sikorskiego.


Głosowanie przeprowadzano w punktach stacjonarnych oraz internetowo. Mieszkańcy oddali łącznie 3943 głosy na dziesięć zakwalifikowanych projektów autorstwa samych gnieźnian. – To jest mniej niż przed rokiem, kiedy głosowało 6 tysięcy mieszkańców i to jest jedyna smutna dla nas informacja, co cieszy jednak, to jest to, że kobiety były bardziej zaangażowane niż mężczyźni, bo głosowało o ponad 200 kobiet więcej niż mężczyzn i po drugie, coraz większą popularnością cieszy się głosowanie internetowe, bo tam oddano ok. 1 400 głosów, a to jest dużo – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Do realizacji wpisane zostaną ostatecznie dwa projekty, choć ich wartość przekroczyła przeznaczone na ten cel 700 tysięcy złotych. – Projekt zatytułowany „Wenecja powrót do życia” otrzymał 1 653 głosy, a drugi pt. „Plac zabaw dla dzieci wraz z przebudową boiska piłkarskiego przy ulicy Sikorskiego” dostał 1 145 głosów – ogłoszono.

Pierwszy projekt ma kosztować 520 tys. złotych: – Na Wenecji będziemy rewitalizować tylko obszar, którego miasto jest właścicielem i tam będą schody, ścieżki, oświetlenie, a do tego nową zieleń i strefa hamaków plus mała scena – objaśnia T. Budasz, który zaznaczył, że przy końcu roku przyszłego miasto stanie się właścicielem części obecnie pozostającej we własności Skarbu Państwa i wtedy będzie można przystąpić do całościowej rewitalizacji.

Drugi projekt ma kosztować 370 tys. złotych: – Drugim terenem, na którym będziemy pracować w 2019 roku jest teren przy ulicy Sikorskiego, który wymaga rewitalizacji. Tam mamy bardzo ładnie podzielony ten projekt, tj. plac zabaw dla małych dzieciaków i plac zabaw dla dzieci większych oraz modernizacja boiska piłkarskiego z nowymi bramkami i piłkochwytami. To jest także związane z przeniesieniem toru speedrowerowego na teren u zbiegu ul. Parkowej z ul. Marcinkowskiego, tam gdzie zawsze jest letnia strefa sportowa i to idealnie się wpisuje w założenie, które chciałbym w przymości realizować, żeby w tym miejscu zbudować strefę pumptracka, czyli torów dla rolkarzy, wrotkarzy, rowerzystów i speedrowerzystów – dodaje T. Budasz.

Co z brakującą kwotą prawie 200 tysięcy złotych? – Mimo że cała kwota, jaką musimy przeznaczyć na realizację tych dwóch projektów, to kwota 890 tysięcy, a nie 700 tysięcy, jak sobie zakładaliśmy, to zdecydowałem, że do budżetu na przyszły rok będą wpisane obydwa zadania. Nie będziemy tych prac przecież etapować, choć tutaj wychodzi, że jest przekroczenie o 190 tysięcy, ale wpisujemy oba zadania do realizacji na rok 2019 – zapowiada prezydent.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.