http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

17 milionów na budowę obwodnicy

Wyróżniony 17 milionów na budowę obwodnicy

To jest kolejny krok milowy w zakresie uruchomiania budowy obwodnicy południowej w naszym mieście. Najpierw trzeba było przejść niełatwe konsultacje z mieszkańcami tej części miasta, a potem aplikować o środki unijne na ten cel. Pieniądze zostały właśnie pozyskane, teraz zostanie ogłoszona procedura przetargowa, po niej powstanie projekt budowy, a sama inwestycja ruszy najpóźniej na wiosnę 2020 roku.


Władze miejskie od dziś mogą chwalić się pozyskaniem kolejnego dofinansowania. Ze środków unijnych w ramach tzw. Obszaru Strategicznych Inwestycji dla województwa wielkopolskiego pomyślnie pozyskaliśmy 17 milionów złotych. Za pozyskane pieniądze zostanie wybudowana nowa droga łącząca drogę wojewódzką 260 Gniezna - Witkowo z drogą krajowa nr 15 Gniezno – Września. Zaplanowano ją wzdłuż Lasu Miejskiego. – Mamy już wyłonioną koncepcję, która kosztowała nas blisko 176 tysięcy złotych i to jest dokument, na którego podstawie można realizować taki projekt w formule „Zaprojektuj i Wybuduj” – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

Całość inwestycji ma kosztować 20 milionów złotych, choć przy obecnych trudnościach z pozyskiwaniem dobrych wykonawców tę kwotę należy traktować bardzo ostrożnie. – To będzie trzyletnia inwestycja, która za chwilę niejako się rozpocznie, bo wkrótce rozpisany zostanie przetarg przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich i to będzie główny realizator tego projektu, a my jako miasto dokonujemy wkładu finansowego w wysokości ok. 3 miliony złotych – tłumaczy J. Grobelny.

Według planów, nowa droga ma zostać oddana do użytku w 2021 roku. – Przełom 2018 i 2019 roku to będą prace projektowe, pod koniec roku przyszłego powinniśmy już rozpocząć prace realizacyjne, które według studium ma ruszyć nie później niż wiosną 2020 roku i jej finał zaplanowano na pierwszą połowę 2021 roku, a potem pozostanie już tylko rozliczenie projektu i dofinansowania tego całego przedsięwzięcia – zapowiada wiceprezydent.  

Co zyska miasto na tej budowie? – To nam pozwoli stworzyć tzw. drugą ramę komunikacyjną między drogami 15 a 260, bo dzisiaj cały ruch odbywa się przez ulicę Wolności, którą musimy przebudować i mamy nadzieję, że uda nam się utrzymać stan techniczny tej ulicy Wolności do czasu wybudowania tej nowej obwodnicy. Ta droga będzie miała 2 kilometry i to będzie jeden z najdłuższych odcinków budowanych na terenie Gniezna w ostatnim czasie,. Na niej jest przewidywany ciąg pieszo-jezdny na odcinku do ulicy Sosnowej, a na odcinku od ulicy Sosnowej do drogi prowadzącej do Witkowa będzie budowana także ścieżka dla pieszych i rowerzystów – objaśnia J. Grobelny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.