http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Światowid zachęca do sięgania po środki unijne

Wyróżniony Światowid zachęca do sięgania po środki unijne

Stowarzyszenie Światowid ogłosiło start nowych programów w ramach swojej Lokalnej Strategii Rozwoju. Skorzystać z dofinansowań mogą podmioty z pięciu gmin, na których organizacja funkcjonuje.


Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i mogą zostać wykorzystane na  podjęcie działalności gospodarczej, rozwój istniejących przedsiębiorstw oraz inwestycje w rozwój publicznej przestrzeni rekreacyjnej i turystycznej, a także na tzw. małe granty, czyli środki dla organizacji pozarządowych. – Działamy w trzech zakresach tematycznych. Pierwszy nabór jest dla zupełnie nowych przedsiębiorstw gospodarczych na terenie tych gmin, na których terenie działamy, tj. Czerniejewo, Niechanowo, Witkowo, Trzemeszno, Orchowo – przypomina Katarzyna Jórga, prezes Stowarzyszenia Światowid. – Tu mamy limit środków 350 tysięcy złotych, czyli każdy może otrzymać 70 tysięcy złotych premii na rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że miejscem zamieszkania i terenem działania będzie jedna z tych gmin – dodaje.

Drugi program dotyczy rozwoju współpracy sektorowej i międzysektorowej dla rozwoju turystyki, krótkich łańcuchów żywnościowych i usług wzajemnych. – To jest takie specyficzne działanie, które ma pobudzać przedsiębiorców do współpracy w rozwiązywaniu pewnych problemów gospodarczych, tam jest limit pomocy aż 900 tysięcy złotych, z tym że jeden przedsiębiorca nie może dostać więcej niż 300 tysięcy – informuje K. Jórga.

- Kolejne ogłoszenie dotyczy wzmacniania istniejących przedsiębiorstw i tu limit posiadanych przez nas środków wynosi 838 tysięcy złotych, a maksymalna kwota pomocy to jest również 300 tysięcy. Następne ogłoszenie to jest kwota 1 367 714 złotych na inwestycje w rozwój przestrzeni publicznych, mających charakter turystyczny oraz rekreacyjny i tutaj podstawowym beneficjentem będą samorządy terytorialne oraz organizacje pozarządowe, które będą mogły wnioskować o nie mniej niż 50 tysięcy i nie więcej niż 300 tysięcy złotych – dodaje.

Nabór wniosków o wszystkie wspomniane dofinansowania ma potrwać do 30 marca i zostanie zamknięty punktualnie przed południem. – Tu warte podkreślenia jest, że we wszystkich tych działaniach najbardziej będą wspierane przez nas te projekty, które są innowacyjne, czyli ciekawe. U nas innowacja jest rozumiana jako coś, co rzeczywiście wprowadza pewną zmianę, albo w organizację przedsiębiorstwa, albo jakie maszyny i urządzenia wykorzystuje w swojej technologii i do swojego funkcjonowania. Będą również punktowane takie rzeczy, jak ono wpływa na klimat i na środowisko – tłumaczy K. Jórga.

Stowarzyszenie Światowid ogłasza także konkurs na tzw. małe granty, na które łącznie otrzymało 400 tysięcy złotych. – Podstawowym odbiorcom tego naboru są organizacje pozarządowe z naszego obszaru lub, w przypadku zabytków, również instytucje kościelne lub inne związki wyznaniowe. Ten nabór kończy się 9 kwietnia o godz. 12.00 i w jego ramach możemy prowadzić zarówno renowację zabytków, ale możemy przeprowadzić imprezy, warsztaty, szkolenia czy organizację wydarzeń kulturalnych, które maja na celu podnoszenie kompetencji lub też wykorzystanie zasobów będących dookoła nas – mówi prezes stowarzyszenia.

Organizacja otrzymała również dotację na dalsze prowadzenia żłobka niepublicznego w Wymysłowie, do którego są zapisywane dzieci w wieku od 6 miesiąca do 3 lat. Opieka jest w nim sprawowana w godz. 6.00 – 17.00, a opłata miesięczna to jedyne 400 złotych plus inne opłaty wynikające z działalności tej placówki, typu przyjazd animatorów itp. Do żłobka są zapisywane także dzieci niepełnosprawne.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.