http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wkrótce kolejne drogowe inwestycje

Wyróżniony Wkrótce kolejne drogowe inwestycje

Dwie gminy z powiatu gnieźnieńskiego, Kłecko i Kiszkowo pochwaliły się dziś wykonanymi pracami drogowymi na swoich terenach. Inwestycje dotyczyły dróg wojewódzkich nr 190 i 197, które zmodernizowano na odcinku ok. 40 proc. z ich całości. Realizacja wszystkich prac związanych z tym zadaniem pochłonęła 5 mln złotych, a dziś wykonane inwestycje przyjechał oglądać Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.


W latach 2015-2017 położono nowe nawierzchnie na drogach łączących Kiszko z miejscowościami: Ujazd, Sławno, Waliszewo. Realizacja inwestycja została rozłożona na trzy etapy, a zakres robót objął ułożenie dwóch warstw z masy bitumicznej, odnowę zatoczek autobusowych oraz wykonanie nowych poboczy i malowanie poziomego oznakowania. – Te wszystkie ustalenia, które my sobie postawiliśmy z panem marszałkiem 4 lata temu, zostały właśnie zrealizowane, tak jak sobie to wtedy zakładaliśmy. W miejscowości Sławno ponadto poprawiliśmy także strefę bezpieczeństwa, czyli powstały tam nowe chodniki obustronne, co poprawiło ten komfort i jazdy uczestników ruchu drogowego, jak również pieszych – mówi Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo, która tę ostatnią inwestycję współfinansowała ze środków własnych.

– Ja się cieszę dodatkowo z tej deklaracji, która dzisiaj oficjalnie nie padła, ale wkrótce będziemy realizować z dziś obecnym tu panem dyrektorem Pawłem Katarzyńskim i Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Poznaniu będziemy teraz realizować przeprawę przez most w Kiszkowie, gdzie będzie badanie Politechniki Poznańskiej na temat możliwości zwiększenia obciążenia i tzw. śluzy, która umożliwia przejazd tym mostem samochodów ciężarowych o masie powyżej 20 ton i to też w tym roku się zmaterializuje, a dalej zostanie dokończony ten odcinek 150-metrowy, już prowadzący bezpośrednio z Kiszkowa do Gniezna – zapowiada T. Bąkowski.  

Remonty zostały w dużej części dofinansowane ze środków samorządowych województwa wielkopolskiego, które ma we władaniu ok. 2 650 kilometrów dróg sklasyfikowanych jako wojewódzkie. – Jeżeli chodzi o całokształt zidentyfikowanych już spraw związanych z chodnikami i tymi ciągami pieszo-jezdnymi, to po gospodarsku i tak możliwie systematycznie to chcemy zrealizować. Najpilniejsze inwestycje, które powinny zostać zrealizowane to jest suma, która przekracza 2,5 miliarda. Szczęśliwie z kolei budżet województwa w ostatnich latach ma się nieco lepiej, dzięki temu mogliśmy przeznaczyć dodatkowe środki na te remonty nawierzchni i to było 50 milionów w ubiegłym roku oraz 60 milionów na ten rok – zauważa Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

– Oczywiście, samorząd województwa od zaraz takimi środkami nie dysponuje, bo uwzględniając możliwości wsparcia unijnymi pieniędzmi oraz wkład własny województwa w tej najbliższej perspektywie, to my jesteśmy w stanie postawić do dyspozycji kwotę miliarda, czyli nie jesteśmy w stanie zrealizować nawet połowy tych pilnych inwestycji w najbliższych 2-3 latach. Jeszcze innym problemem dla nas jest fakt, że ceny za usługi budowlane poszybowały w górę i to dość znacznie, a więc nagle my się znaleźliśmy w sytuacji, w której  na 12 przetargów ogłoszonych w 2017 roku, 10 przetargów trzeba było po prostu unieważnić, bo najtańsza oferta oscylowała wokół kwoty 60-70 proc. wyższej aniżeli zakładana wartość kosztorysowa – tłumaczy W. Jankowiak.

Na terenie gminy Kłecko zrealizowano roboty drogowe na odcinku ok. trzech kilometrów za 1,5 miliarda. – Kłecko w 2017 roku wykonało posadowienie nowej nakładki na odcinku łączącym Kłecko z miejscowością Kłecko Kolonia. Mamy także remont chodników w samym Kłecku, które decydują bardzo często o bezpieczeństwie na drodze i przebudowę chodnika w Działyniu na odcinku ok. 170 metrów. Mamy gotowe już także dwa nowe projekty na ciągi pieszo-rowerowe w Kolonii i w Komorowie, gdzie mamy jeden z najbardziej niebezpiecznych chyba odcinków całej drogi wojewódzkiej. Cieszę się także z tej inwestycji dotyczącej mostu, który mamy w samym Kłecku, którą na dniach będziemy rozpoczynać, która budzi pewne wątpliwości, ale jej przeprowadzenie jest konieczne – zapowiada Adam Serwatka, burmistrz miasta i gminy Kłecko.

- Uczestnicy ruchu drogowego mają zazwyczaj mało informacji na temat tego, który organ jest właścicielem danej drogi. Rośną natomiast wymagania naszych mieszkańców, które dotyczą tych dróg i właśnie dlatego jest potrzebna współpraca na poziomie samorządów różnych szczebli, które muszą wspólnie pracować nad rozwiązaniem tych problemów. Te wymagania dotyczą najczęściej poprawy bezpieczeństwa i trzeba wypracować taki model  współpracy, który będzie efektywny i dziś możemy powiedzieć, że nasz model współpracy te efekty przynosi, bo są one widoczne w tych dwóch gminach. Ta współpraca nie polega na jakieś sympatii wzajemnej, tylko na zasadzie wzajemnego zrozumienia i wzajemnego współuczestniczenia w nakładach finansowych na te inwestycje – komentuje Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.