Park Trzech Kultur narodzi się na nowo!

Wyróżniony Park Trzech Kultur narodzi się na nowo!

Od wielu lat nie odnawiany, doczeka się kompleksowej rewitalizacji. Park Trzech Kultur przy ul. Roosevelta w Gnieźnie w 2018 roku całkowicie zmieni swoje oblicze. Rewitalizacja obejmie całą powierzchnię terenu zielonego i zakończy się jesienią 2018 roku.


- To już trzeci park odnawiany przez Zakład Zieleni Miejskiej w ostatnim czasie. Po terenach zielonych przy dworcu, przyszedł czas na kolejny obszar, oddalony nieco od centrum miasta. Park Trzech Kultur po sierpniowej nawałnicy został bardzo mocno zniszczony. Mieszkańcy zorganizowali akcję i w dużej mierze go posprzątali. Postanowiłem jednak, że te porządki odbędą się na szerszą skalę i zmienią się w rewitalizację tego terenu – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Rewitalizacja Parku Trzech Kultur wielkości 3,6 ha obejmować będzie całą powierzchnię parku i dotyczyć przede wszystkim prac arborystycznych w drzewostanie, który dziś liczy ponad 600 drzew. - Projektując ten park brałyśmy oczywiście pod uwagę to, że w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się 2 szkoły, 2 przedszkola i oczywiście osiedla mieszkaniowe. Przebudujemy więc całkowicie jego układ komunikacyjny, tak, by można było jak najszybciej i jak najłatwiej pokonać dystans typu: dom – szkoła – przedszkole – mówi Małgorzata Kania, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

W wyremontowanym parku nie zabraknie oczywiście placu zabaw (10 urządzeń) i strefy fitness (7 urządzeń). Całkowita powierzchnia nowych wnętrz parkowych i alejek to 6000 m2, z czego 3200 m2 stanowić będzie nawierzchnia mineralna, przepuszczalna, a 2800m2 to alejki asfaltowe przeznaczone między innymi dla rowerzystów i rolkarzy. Jedno okrążenie asfaltowe to dystans 786 m. Pierwszy plac od strony ul. Roosevelta będzie miał charakter reprezentacyjny, umieszczone na nim zostaną 3 szklane nośniki informacji z rysem historycznym parku.

Drugi plac, zlokalizowany blisko placu zabaw i siłowni zewnętrznej, będzie miał charakter rekreacyjny i zostanie wzbogacony trzema zamgławiaczami miejskimi, dającymi ochłodę podczas upalnych dni. Kompleksowej odbudowie z odtworzeniem linii brzegowej poddany zostanie staw znajdujący się w północno – wschodniej części terenu. W całym parku zostanie posadowiona nowa mała architektura, czyli 53 ławki proste, 28 ławek łukowych, 38 koszy na odpady, 6 koszy na psie odchody, 4 stojaki rowerowe i 6 popielnic. Nowe nasadzenia drzew obejmować będą gatunki rodzime typu: dąb, lipa, klon w łącznej ilości około 50 sztuk, a place rekreacyjne wzbogacą gatunki takie jak: hortensja, cis czy trawy ozdobne.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.