http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Park Trzech Kultur narodzi się na nowo!

Wyróżniony Park Trzech Kultur narodzi się na nowo!

Od wielu lat nie odnawiany, doczeka się kompleksowej rewitalizacji. Park Trzech Kultur przy ul. Roosevelta w Gnieźnie w 2018 roku całkowicie zmieni swoje oblicze. Rewitalizacja obejmie całą powierzchnię terenu zielonego i zakończy się jesienią 2018 roku.


- To już trzeci park odnawiany przez Zakład Zieleni Miejskiej w ostatnim czasie. Po terenach zielonych przy dworcu, przyszedł czas na kolejny obszar, oddalony nieco od centrum miasta. Park Trzech Kultur po sierpniowej nawałnicy został bardzo mocno zniszczony. Mieszkańcy zorganizowali akcję i w dużej mierze go posprzątali. Postanowiłem jednak, że te porządki odbędą się na szerszą skalę i zmienią się w rewitalizację tego terenu – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Rewitalizacja Parku Trzech Kultur wielkości 3,6 ha obejmować będzie całą powierzchnię parku i dotyczyć przede wszystkim prac arborystycznych w drzewostanie, który dziś liczy ponad 600 drzew. - Projektując ten park brałyśmy oczywiście pod uwagę to, że w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się 2 szkoły, 2 przedszkola i oczywiście osiedla mieszkaniowe. Przebudujemy więc całkowicie jego układ komunikacyjny, tak, by można było jak najszybciej i jak najłatwiej pokonać dystans typu: dom – szkoła – przedszkole – mówi Małgorzata Kania, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

W wyremontowanym parku nie zabraknie oczywiście placu zabaw (10 urządzeń) i strefy fitness (7 urządzeń). Całkowita powierzchnia nowych wnętrz parkowych i alejek to 6000 m2, z czego 3200 m2 stanowić będzie nawierzchnia mineralna, przepuszczalna, a 2800m2 to alejki asfaltowe przeznaczone między innymi dla rowerzystów i rolkarzy. Jedno okrążenie asfaltowe to dystans 786 m. Pierwszy plac od strony ul. Roosevelta będzie miał charakter reprezentacyjny, umieszczone na nim zostaną 3 szklane nośniki informacji z rysem historycznym parku.

Drugi plac, zlokalizowany blisko placu zabaw i siłowni zewnętrznej, będzie miał charakter rekreacyjny i zostanie wzbogacony trzema zamgławiaczami miejskimi, dającymi ochłodę podczas upalnych dni. Kompleksowej odbudowie z odtworzeniem linii brzegowej poddany zostanie staw znajdujący się w północno – wschodniej części terenu. W całym parku zostanie posadowiona nowa mała architektura, czyli 53 ławki proste, 28 ławek łukowych, 38 koszy na odpady, 6 koszy na psie odchody, 4 stojaki rowerowe i 6 popielnic. Nowe nasadzenia drzew obejmować będą gatunki rodzime typu: dąb, lipa, klon w łącznej ilości około 50 sztuk, a place rekreacyjne wzbogacą gatunki takie jak: hortensja, cis czy trawy ozdobne.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.