Logo
Wydrukuj tę stronę

Orange Polska i władze Gniezna podpisały porozumienie dotyczące rozwoju sieci światłowodowej

Wyróżniony Orange Polska i władze Gniezna podpisały porozumienie dotyczące rozwoju sieci światłowodowej

W przyszłym roku  Orange Polska zbuduje w Gnieźnie sieć szybkiego światłowodowego internetu.  W  jej zasięgu  do końca 2018 r.  znajdzie się ponad 16 tysiąca gnieźnieńskich gospodarstw domowych i blisko 600 firm w całym mieście. Operator zamierza przeznaczyć na ten cel niemal 10 mln zł.


Porozumienie o współpracy pomiędzy Orange Polska a władzami Gniezna ma na celu zapewnienie sprawnej realizacji inwestycji w mieści. Pozwoli ono nie tylko skrócić czas wykonania robót technicznych, ale również przeprowadzić je w sposób jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców. Dzięki temu, z niezawodnej światłowodowej technologii będzie mogło  korzystać ponad 16 tys. mieszkańców  Gniezna zamieszkujących  budynki jedno  jak i wielorodzinne. Inwestycja będzie w całości finansowana z funduszy własnych Orange Polska.  Porozumienie przewiduje także wspieranie budowy społeczeństwa informacyjnego poprzez włączenie się Orange w różnego rodzaju działania edukacyjne.

Porozumienie Orange i władz Gniezna   to kolejny przykład dobrej współpracy pomiędzy operatorem a samorządem lokalnym w zakresie rozwoju społeczeństwa informacyjnego i  zwiększenia dostępności infrastruktury światłowodowej. Inwestycja ta to element realizowanego przez Orange Polska programu inwestycji światłowodowych – jednego z najbardziej ambitnych programów inwestycyjnych w historii firmy. Już teraz z superszybkiego internetu Orange korzysta ponad 200 tys. użytkowników. Sieć światłowodowa operatora jest dostępna dla ponad 2,3 milionów gospodarstw domowych w całym kraju.

Od 2016 do końca 2020 roku, Orange Polska planuje przeznaczyć na rozbudowę sieci światłowodowej w Polsce ponad 4,2 mld zł. Dzięki temu z usługi Światłowód Orange będzie mogło skorzystać nawet 5 mln gospodarstw domowych. Skala projektu sprawia, że będzie on miał istotny wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce w najbliższych latach. W krótkim okresie poprzez wzrost produkcji, konsumpcji, zatrudnienia czy wpływów do budżetu. W długim - przez zwiększenie potencjału rozwojowego kraju. Kolejnym elementem stymulującym rozwój i dostępność nowych technologii jest rozbudowa zasięgu sieci mobilnego dostępu do szybkiego internetu 4G LTE, który w sieci Orange obejmuje już ponad 99,8% Polaków. Kolejnym krokiem w rozwoju usług mobilnych Orange będzie wdrożenie sieci komórkowej nowej generacji 5G, której sprawne działanie nie będzie możliwe bez wykorzystania rozwiniętych sieci światłowodowych zdolnych do szybkiej transmisji wielokrotnie większych niż obecnie ilości danych.
Informacjelokalne.pl