http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rusza budownictwo socjalne według pomysłu prezydenta Tomasza Budasza

Wyróżniony Rusza budownictwo socjalne według pomysłu prezydenta Tomasza Budasza

Rozpoczęto już budowę nowych bloków komunalnych przy ulicy Cymsa w Gnieźnie, w jednym z nich mają mieszkać seniorzy, a w drugim budynku powstaną mieszkania socjalno-komunalne. Całość inwestycji pochłonie ok. 15 milionów złotych brutto, z czego 2 200 000 zł stanowi zewnętrzne dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.


O trudnej sytuacji osób starszych wspomina się już od dawna, bo dla tych często już ludzi samotnych największymi problemami są właśnie trudności z utrzymaniem mieszkań o dużych powierzchniach. O potrzebie wybudowania takich bloków jeszcze podczas swojej kampanii wyborczej wspominał 3 lata temu obecny prezydent. – To była moja propozycja dla seniorów i teraz wracamy do tej idei, do tego pomysłu. Zaczynamy budować pierwszy taki budynek dla nich, a 17 tysięcy naszych mieszkańców, to są seniorzy, więc mamy dla kogo to robić – informuje Tomasz Budasz, który wizytował dziś plac budowy przy ulicy Cymsa w Gnieźnie. Bloki powstają na terenie dawnych baraków mieszkalnych. – Patrząc od strony przychodni, tam właśnie powstanie budynek senioralny, a w nim 26 mieszkań z windą i ten budynek będzie monitorowany, będzie posiadał także własne zielone zaplecze ze strefą aktywności. Jedno mieszkanie przekażemy gospodarzowi tego obiektu, który będzie sprawował opiekę nad osobami senioralnymi przez praktycznie cały dzień – dodaje T. Budasz.

Obok natomiast równolegle powstaje budynek, który zostanie przeznaczony na lokale socjalno-komunalne. – Tutaj będzie 46 lokali mieszkalnych, 20 socjalnych oraz 24 komunalne i tu też będą dwa mieszkania chronione, które przeznaczamy do ewentualnego usamodzielniania się przykładowo wychowanków domów dziecka, którzy wchodząc w życie dorosłe potrzebują takiego mieszkania i w tej dziedzinie współpracujemy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, myśląc jednocześnie o takich osobach. Położenie obu bloków jest dobre, niedaleko jest szkoła i przychodnia, a także bliskość sklepów i powstanie dodatkowo też garaż podziemny oraz naziemny – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.

Na lokale socjalne w Gnieźnie obecnie oczekuje ok. 130 rodzin, których problemy dzięki temu mogą zostać rozwiązane w ciągu kilku klat. – Generalnie najbardziej nam chodzi o to, by tymi nowymi lokalami generować kolejne mieszkania socjalno-komunalne, czyli osoby, które są dobrymi płatnikami i są godni zaufania będą mogły tutaj zamieszkać, a teraz zajmują duże mieszkania, które można podzielić na dwa mniejsze i w ten sposób generować kolejne lokale socjalne, aby potrzeby mieszkaniowe w tym zakresie zapewniać. Myślę, że przy tej ilości mieszkań, które tutaj powstają, a tu ich będzie ok. 70 i że przy okazji wygenerujemy taką liczbę lokali, że duża część z tej listy rodzin oczekujących zostanie zaspokojona – tłumaczy M. Powałowski.

Inwestycja ma zostać oddana na jesieni 2018 roku. – Jest nam miło, że możemy uczestniczyć w tej inwestycji. Jeśli chodzi o sam harmonogram tej budowy, to jesteśmy obecnie na dość wczesnym etapie realizacji inwestycji. Planujemy wszystko robić w ten sposób, by ta inwestycja została zrealizowana w terminie – zapowiada Bartosz Golis, członek zarządu w spółce Wegner, przedstawiciel wykonawcy inwestycji. – To jest spółka sprawdzona, która współpracuje z naszym miastem od dawna, bo jest przecież wykonawcą hali sportowo-widowiskowo czy hali sportowej przy Gimnazjum nr 1. Całość zostanie oddana do użytku w standardzie tzw. białego montażu, czyli od razu będzie można się tam wprowadzać na jesieni przyszłego roku – podsumowuje prezydent Gniezna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.