http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gniezno inwestuje w lepszą oświatę

Wyróżniony Gniezno inwestuje w lepszą oświatę

Reforma oświaty, która wchodzi w życie z nowym rokiem szkolnym wymusiła na jednostkach samorządowych dokonanie różnych zmian, przede wszystkim infrastrukturalnych. Do takich zaliczyć możemy np. przystosowywanie pomieszczeń szkolnych w placówkach gimnazjalnych na klasy, w których uczyć się będą odtąd 7-latkowie. Na pozostałe inwestycje nie zabraknie jednak pieniędzy, o czym świadczy dość bogaty program remontowy, który właśnie ogłoszono w naszym magistracie.


Jakie inwestycje infrastrukturalne zostaną przeprowadzone w tym roku w miejskich placówkach oświatowych? O tym dziś mówiono szczegółowo w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie, gdzie cały plan został opracowany. - W nowej sieci szkół pojawia się nam Szkoła Podstawowa nr 1, czy dotąd gimnazjum, budynek przy ul. św. Jana i tu mamy zaplanowaną budowę systemu przeciwpożarowego i oczywiście przygotowanie nowych pomieszczeń dla uczniów klas pierwszych – informuje Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Duży remont przygotowywany jest natomiast dla Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Łubieńskiego. - Wpasowujemy się w remonty elewacji miejskich kamienic i nie może być inaczej, aby nasza szkoła w centrum miasta źle wyglądała. Ta szkoła przejdzie gruntowny remont elewacji budynku, ale postanowiliśmy wprowadzić w tym miejscu także świetlną iluminację, która podświetli cały budynek na biało-czerwono – zauważa T. Budasz.

Następnymi obiektami, na których prowadzone będą prace remontowe są szkoły nr 3, 6 i 7. Nie planuje się natomiast żadnych prac w szkołach nr 5 i 8. - W „Trójce” nastąpi modernizacja boiska ze sztuczną nawierzchnią, bieżnia i rzut kulą, czyli będzie wzmocniona infrastruktura sportowa. Jeśli chodzi o Szkołę Podstawową nr 6, to rok temu był robiony remont dachu, a w tym roku czas na modernizację elewacji budynku, który również zamierzamy podświetlić. Jest jeszcze Szkoła Podstawowa nr 7 i w tym roku będzie budowa dziedzińca szkolnego wraz z budową boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz placem zabaw, tu też przyjdą nowe klasy pierwsze – opowiada prezydent.

Przed dziedzińcem Szkoły Podstawowej nr 9 przy ulicy Staszica na nowo zostanie zagospodarowany skwer przed samą szkołą. - Tam już rozpoczęły się prace związane z całkowitą modernizacją tego skweru i chcemy, żeby odzyskał on swój blask. Na tym terenie zostanie przeprowadzona modernizacja całej nawierzchni trawiastej, a wokół wyłożenie nowych alejek i rzecz najważniejsza, tam będzie głaz narzutowy, stanowiący formę pomnika na cześć Adama Borysa Pługa, czyli żołnierza Cichociemnego, a także dowódcę Parasola. Chcemy w ten sposób przywracać pamięć o bohaterach II wojny światowej. Uroczystość otwarcia tego skweru planowana jest na 26 lub 27 maja w formie takiego pikniku wojskowego – mówi T. Budasz.

Ostatnie, tzw. twarde inwestycje infrastrukturalne zostaną przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 10 przy ulicy Paczkowskiego, która będzie również przekształcona z mieszczącego się tu do tej pory gimnazjum. - W tej szkole rozpoczniemy proces kilkuetapowej termomodernizacji, układ budynku to są trzy segmenty i chcemy najpierw skoncentrować się na modernizacji jednego z tych segmentów, tu będziemy także wykonywać pokrycie dachowe – zapowiada Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.

Przystosowywane muszą być także pomieszczenia dla uczniów klas pierwszych. - W tej szkole, ale także w „Siódemce” będziemy wydzielać strefy dla tych dzieci najmłodszych, żeby ich oddzielić od uczniów starszych, a w ten sposób zapewnić im lepsze bezpieczeństwo i by także rodzice nie odczuwali niepokoju w tej sprawie. Tutaj zostaną wykonane przepierzenia szklano-aluminiowe, żeby ten parter oddzielić od pozostałej części szkolnej. Tego samego niestety nie możemy zrobić w SP 1, bo to jest obiekt konserwatorski, więc tutaj takiego oddzielenia nie możemy wykonać – dodaje M. Powałowski.

Władze miejskie konsekwentnie wprowadzają również nowatorską sieć komputerową do szkół, którymi zarządzają. - Na chwilę obecną takiej sieci nie ma już tylko w Szkole Podstawowej nr 1 i to jest znowu związane z tym, że to jest obiekt konserwatorski. To zostanie przeprowadzone w tym roku razem z budową wspomnianego systemu oddymiania klatek schodowych i tym zakończymy etap internetowej modernizacji naszych szkół. Drugim etapem jest wyposażanie pracowni komputerowych w stacje terminalowe i w tym roku wszystkie placówki, które takich pracowni terminalowych nie mają, otrzymają pracownie tego typu. Tutaj chodzi o to, że nauczyciel ma przy swoim stanowisku podgląd, co się na wszystkich stanowiskach dzieje i może sobie to w każdej chwili wyświetlić, a w ten sposób wszelkie niepożądane serwisy, strony czy treści można wyłączać z tego systemu – wyjaśnia wiceprezydent.

1 komentarz

  • Rodzic
    Rodzic piątek, 07, kwiecień 2017 22:39 Link do komentarza Raportuj

    Inwestycje ,inwestycje , wydanie pieniędzy ,duzeeee remonty a potem......likwidacja szkoły , już to przerabialiśmy albo prywata ,szkoły nie ma ale jest budynek ,oczywiście wyremontowany , przyda się na......Oni już wiedzą na co , wiedzą co robią i w co inwestują , mają cel ,dobrze że to jeszcze tylko roczek

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.