http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pod Trzema Mostami - rekordowe dofinansowanie i długo oczekiwana przebudowa

Wyróżniony Pod Trzema Mostami - rekordowe dofinansowanie i długo oczekiwana przebudowa

Blisko 18 milionów złotych otrzyma Urząd Miejski w Gnieźnie na przebudowę układu drogowego pod tzw. mostem głównym ulicy Pod Trzema Mostami. Całość inwestycji będzie kosztować budżet miasta 27,5 mln zł, a prace mają ruszyć w lutym 2018 roku. Przypomnijmy, że jeszcze wcześniej, czyli latem tego roku zostaną również rozebrane dwa dalsze wiadukty.


Na finał tej przebudowy mieszkańcy Gniezna czekają od dawna, gdyż obecny układ i stan techniczny oraz częste podtopienia uniemożliwiają przejazd dużym samochodom, a pozostałym komunikację utrudniają częste korki. - Kilka dni temu na stronie Marszałka Województwa Wielkopolskiego ukazał się ranking dróg gminnych i powiatowych, na 13 miejscu znalazła się nasza droga. Wczoraj otrzymaliśmy informację, że rozbudowa układu drogowego ulicy Pod Trzema Mostami na odcinku od Reymonta do ul. Osiniec otrzyma dofinansowanie. To dofinansowanie jest najwyższe w historii Gniezna, a wynosi dokładnie 17 888 065 złotych i 2 grosze, a całość inwestycji, jeśli chodzi o inwestycje drogowe w Gnieźnie jest także rekordowa i wynosi dokładnie 27 466 060 złotych – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Teraz pozostaje już tylko czekać na moment podpisania stosownej umowy, a potem można będzie przystąpić do dopracowania całościowej koncepcji i ogłoszenia przetargu na przeprowadzenie przebudowy. - To udrożnienie przejazdu ulicą Pod Trzema Mostami wpisane jest w całą koncepcję zrównoważonego rozwoju naszego miasta. Przypomnę, to jest Południowa Obwodnica Miasta Gniezna, gdzie przystępujemy do koncepcji, ale także ulica Osiniec, którą do końca maja oddamy do użytku i dwa wiadukty, które zostaną rozebrane w tym roku na podstawie porozumienia z PKP. Całość inwestycji będzie trwała do września 2018 roku i to wąskie gardło wreszcie zniknie z mapy Gniezna, gdyż nastąpi poszerzenie światła tego głównego wiaduktu. Dodatkowo zostanie wybudowana dodatkowa droga, która połączy ulicę Osiniec z ulicą Pod Trzema Mostami i to ma usprawnić komunikację oraz odciążyć ruch samochodów ciężkich, które jadą do strefy ekonomicznej – dodaje T. Budasz.Prace prowadzone będą na odcinku 800 metrów i obejmą przede wszystkim poszerzenie i pogłębienie tzw. światła wiaduktu oraz wykonanie nowych ścian oporowych. - Sam fakt przebudowy tego wiaduktu pod cały czas funkcjonującym ruchem kolejowym, to jest wyzwanie techniczne i technologiczne dla tych, którzy będą tę inwestycję realizowali – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. Inwestycja znacznie odciąży także ruch ulicą Słoneczną, której mieszkańcy często narzekają na zbyt duże natężenie ruchu w tym rejonie. - Po wybudowaniu Południowej Obwodnicy Miasta Gniezna to skomunikowanie rzeczywiście będzie naprawdę doskonałe i z tym wszystkim także wiąże się otwarcie Drogi Ekspresowej S-5, czyli wyprowadzenie części ruchu z centrum miasta, a to spowoduje także udrożnienie ulicy Kostrzewskiego – podkreśla J. Grobelny.

- Mamy gotową koncepcję, która była już załącznikiem do dokumentacji aplikacyjnej, ale jest jeszcze kilka drobnych rzeczy do dopracowania w celu ogłoszenia przetargu. Przetarg na zasadzie zaprojektuj i wybuduj ogłosimy w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy, wcześniej musimy podpisać umowę z Urzędem Marszałkowskim, do końca lutego 2018 roku powinniśmy mieć gotowy projekt i od lutego zaczęlibyśmy realizację inwestycji, która będzie na pewno realizacją etapową – zauważa wiceprezydent.

Realizacja inwestycji obejmuje: jezdnię o nawierzchni asfaltowej, zjazdy z kostki betonowej, ścieżkę rowerową – dwukierunkową,  opaskę przeznaczoną pod lokalizację oświetlenia o szerokości jednego metra, elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, zbiornik retencyjny oraz rowy melioracyjne, infrastruktura towarzysząca w postaci kanalizacji deszczowej, instalacji elektrycznych i teletechnicznych, sygnalizację świetlną i dźwiękową.

Jeszcze w tym roku, w lipcu i sierpniu wyburzone będą dwa wiadukty w ciągu ul. Pod Trzema Mostami na mocy porozumienia podpisanego przez Miasto Gniezno i PKP. Już dzięki temu czas przejazdu ul. Pod Trzema Mostami skróci się o połowę.

 1 komentarz

  • Anastazja Jaworska
    Anastazja Jaworska czwartek, 30, marzec 2017 18:03 Link do komentarza Raportuj

    normalnie duet ze zdjęcia jest niemożliwy :))) oby tak dalej

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.