http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prezydent zapowiada remonty kolejnych kamienic

Wyróżniony Prezydent zapowiada remonty kolejnych kamienic

Pięć kolejnych kamienic mieszkalnych w Gnieźnie zostanie odnowionych w okresie wiosenno-letnim ze środków miejskiego budżetu. Okazuje się, że najstarszą z nich zbudowano w drugim ćwierćwieczu XIX wieku i rzeczywiście wymaga ona dużego remontu. Prezydent ogłosił dziś także założenia obiecanego przed rokiem programu skierowanego do właścicieli prywatnych nieruchomości.


Po raz drugi swoją wiosenną metamorfozę przeżyją miejskie kamienice w centrum Gniezna, których elewacje poddane zostaną wkrótce remontowi, a potem również zyskają nowy blask i kolor. - To jest kontynuacja mojego programu wyborczego, bo kiedy likwidowaliśmy ZGL, wtedy zapowiadałem, że pieniądze z tej likwidacji pójdą na odnowę miejskich kamienic. W roku ubiegłym udało się już odnowić trzy takie kamienice, a w tym roku zrobimy łącznie pięć kamienic – wskazuje Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Wśród budynków, które znajdują się w zasobach komunalnych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie wytypowany została m.in. kamienica zbudowana na przełomie XIX/XX wieku, która znajdują się przy ulicy Sienkiewicza 23. - To będzie wymiana stolarki okiennej, naprawienie murów, wymiana tynków na elewacji frontowej i sztukateria, bo musimy odtwarzać te wszystkie zdobnicze elementy. Ten budynek po zakończeniu remontu będzie podłączony także do sieci ciepłowniczej w ramach programu KAWKA. Realizacja zadania jest przewidziana na miesiąc sierpień – mówi prezydent Pierwszej Stolicy Polski.

Gruntownej renowacji poddane zostaną także dwa inne domy, przy ulicy Farnej 2 i Warszawskiej 16. Ten drugi budynek wzniesiony został w drugim ćwierćwieczu XIX wieku obok dawnego schroniska dla zwierząt. - Tu też trzeba zrobimy wymianę stolarki okiennej, naprawę murów, wymianę tynków, remont elewacji bocznej i frontowej, sztukateria. Przy ulicy Farnej odnowienie starych drzwi, a przy ulicy Warszawskiej wstawienie nowych. Jeżeli zajdą takie potrzeby, żeby naprawić poszycie dachowe, to także będziemy to tam wykonywali – przyznaje T. Budasz.

Dodatkowo przeprowadzone zostaną również wcześniej zapowiadane już prace czyszczenia elewacji. Takiemu zabiegowi będą poddane dwa budynki mieszkalne, pierwszy znajduje się na rogu ulic Chrobrego i Sienkiewicza, a drugi na narożniku Rynku oraz ul. Farnej. - Do tego przymierzaliśmy się już w roku ubiegłym, ale przed zimą żaden wykonawca nie zgodził się podjąć tych prac. To będzie oczyszczenie i zmycie podłoża, uzupełnienie tynków, malowanie tynków zewnętrznych. W budynku przy ul. Chrobrego będzie robiona także wymiana płytek klinkierowych, które są w pasie do 2,5 metra od podstawy, a także remont balkonów i malowanie tej wieży, którą widać na górze części narożnikowej – tłumaczy prezydent.

Całość kosztów powinna się zamknąć w kwocie 400-450 tysięcy złotych, które są zarezerwowane w budżecie miejskim. - Mamy jeszcze jeden budynek zaplanowany do remontu i to jest budynek Urzędu Miejskiego. W roku 2016 kompleksowo robiliśmy izolację pionową i poziomą, ale podjęliśmy decyzję, że najwyższa pora ten budynek poddać renowacji. Terminem realizacji jest tutaj czerwiec 2018 roku, bo zrobimy to w dwóch etapach. Front i jego bok zostaną wyczyszczone, uzupełnimy braki w elewacji. Myślimy jeszcze o podświetleniu całego budynku, ale na razie szczegółów nie chciałbym zdradzać. Zamierzamy odnowić także płot zabytkowy, który jest wokół naszego budynku – zapowiada T. Budasz.

W 2016 roku, oprócz wspomnianej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 23, do sieci cieplnej włączone zostaną również następujące nieruchomości: ul. Chrobrego 8, ul. Czysta 2 i 2c, ul. Dąbrówki 9, ul. Rzeźnicka 7, ul. Św. Wawrzyńca 11. Następnie planowane są też remonty klatek schodowych, których estetyka ma również ulegać stopniowej poprawie.

Magistrat pracuje już nad obiecanym programem, który ma zachęcić właścicieli prywatnych nieruchomości na terenie miejskim, by takie podmioty także decydowały się na remonty elewacji swoich domów. - Pracujemy obecnie nad projektem, który pozwoli nam zwolnić z części podatku od nieruchomości, szeroko rozumianych właścicieli nieruchomości, bez względu na to, czy są to osoby fizyczny, osoby prawne czy wspólnoty mieszkaniowe, jeżeli dokonają remontów swoich elewacji – ogłasza na koniec zwołanej konferencji Tomasz Budasz.

Przygotowywaną uchwałę musi wcześniej zaopiniować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie głosować nad jej wejściem będzie Rada Miasta Gniezna. - W maju lub czerwcu taka uchwała znajdzie się w obiegu, wtedy ja przedłożę Radzie Miasta. Wiem, że ludzie przygotowują się do takich remontów i już dzisiaj chciałbym zasygnalizować, że będzie można wstecznie ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeśli dokonują renowacji swoich budynków – podsumowuje prezydent Gniezna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.