http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Jaka będzie „nowa” ul. Rzeźnicka?

Wyróżniony Fot. Google Fot. Google

To, że ulica Rzeźnicka będzie deptakiem z częściowym dopuszczeniem samochodów to już wiemy, ale pytaniem pozostaje jak będzie wyglądać.


160 mieszkańców wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących zmienienia funkcji ulicy Rzeźnickiej, a 97 proc. z nich powiedziało „tak” dla zrobienia z niej deptaku. Ulica dziś prezentuje się fatalnie, nie tylko z powodu estetyki niskich kamienic, ale także jakości chodników, jezdni i chaosu parkingowego. Jezdnia ma szerokość ulicy jednokierunkowej, a ruch odbywa się na niej w dwóch kierunkach. Urzędnicy miejscy postanowili to zmienić. Podpierając się wynikami ankiety przygotowują się do rozpoczęcia inwestycji. Jednak tak newralgiczna ulica starego miasta, łącząca deptak przy ul. Chrobrego z ulicą Warszawską i ul. Zielony Rynek wymaga specjalnego zagospodarowania, a nie zwykłej inwestycji z najtańszych materiałów budowlanych. Urzędnicy zdają sobie z tego sprawę.

– Dziś ogłaszamy postępowanie konkursowe. Jego efektem będzie wybór projektu na modernizację ulicy Rzeźnickiej w kierunku deptaku wielofunkcyjnego, który będzie głównie służył mieszkańcom starego miasta i gościom odwiedzającym miasto – informuje Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna. – Ulica stanie się elementem Traktu Królewskiego, którego koncepcję właśnie przygotowujemy. Konkurs będzie dwuetapowy. W pierwszym etapie zostaną zaproszone pracownie urbanistyczno-architektoniczne, które przedstawią koncepcje w jaki sposób będzie ta ulica wyglądała. Ta koncepcja musi uwzględniać wszystkie wymogi miasta – mówi wiceprezydent. Chodzi o możliwość dojazdu do posesji przez mieszkańców ulicy czy zapewnienie dojazdu samochodom zaopatrującym okoliczne sklepy, podstawą ma być uczynienie z ulicy deptaku. – Oczywiście będzie wybrany najlepszy projekt pod względem możliwości realizacji i funkcjonalności – dodaje Jarosław Grobelny.

Wykonawca najlepszej pracy otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 8 tysięcy złotych, a także umowę na realizację projektu, w postaci zamówienia opracowania urbanistyczno-architektoniczno-drogowego ulicy Rzeźnickiej, którego wartość nie może przekraczać 40 tysięcy złotych. Cała inwestycja powinna zmieścić się w kwocie 500 tysięcy złotych. – Dzisiaj trudno jest wskazywać jakie rozwiązanie ostatecznie wygra natomiast elementem tego całego procesu wyboru najlepszej koncepcji będzie udział mieszkańców, którzy także będą mogli się wypowiedzieć i mieć wpływ na wybór koncepcji. Miasto zastrzega sobie na każdym etapie możliwość ingerowania, poprawiania, tak aby dostosować tą koncepcję do rozwiązań oczekiwanych przez mieszkańców i oczekiwań naszych jako miasta – mówi wiceprezydent Gniezna.

Jarosław Grobelny odniósł się do pojawiających się głosów krytyki pod adresem władz miasta o usuwanie terenów zielonych i uspokaja: – Ważnym elementem jest umieszczenie na ulicy zieleni, bo rozpoczęła się intensywna dyskusja na temat zieleni na terenie naszego miasta. Przykładamy ogromną wagę do zieleni.

Prezydent poinformował, że jeszcze w tym roku wraz z Politechniką Poznańską i studentami tej uczelni z wydziałów architektury i urbanistyki do miasta ma spłynąć kilkadziesiąt prac dotyczących zagospodarowania ulic: Chrobrego, Tumskiej, Rynek i Dąbrówki w tzw. małą architekturę, czyli np. kosze na śmieci, ławki, stojaki, zieleń.

Wyniki konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania ulicy Rzeźnickiej mają być ogłoszone 28 września 2016 roku, którą to datę poprzedzi publiczna wystawa nadesłanych prac. Prace budowlane zaczną się w 2017 roku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.