http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ulica Konikowo – nowy parking, kolejna wycinka drzew...

Wyróżniony Fot. Google Fot. Google

Niezagospodarowany skwer przy ulicy Konikowo niebawem przekształci się w parking. Inwestycja wymusi usunięcie 51 drzew. Rekompensatą będzie nasadzenie nowych 51 drzew, z czego w obrębie nowopowstałego parkingu posadzi się ich 17.


Skwer przy ulicy Konikowo znajduje się dziś w opłakanym stanie. W dużej mierze nieutwardzony teren od wielu lat spełnia rolę „dzikiego” parkingu dla mieszkańców okolicznych domów, oraz rodziców uczniów i pracowników pobliskiego Gimnazjum nr 2. W związku z decyzją Urzędu Miasta Gniezna o ulokowaniu w budynku gimnazjum Przedszkola nr 12, postanowiono unormować sytuację skweru, tak by zmotoryzowani rodzice mogli w bezpieczny sposób odprowadzić dzieci do szkoły lub przedszkola.

Jak to w zwyczaju bywa, inwestycja której na drodze staje zieleń, nie dostosowuje się do istniejącego stanu rzeczy, tylko istniejący stan rzeczy dostosowuje się do inwestycji. Projektowany parking ma mieścić 41 miejsc parkingowych i 2 miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Parking będzie posiadał oddzielny wjazd i zjazd, a na jego powierzchni będzie się odbywał ruch jednokierunkowy. W celu budowy przestrzeni dla samochodów Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego zezwolił na wycięcie 51 drzew takich jak topola kanadyjska, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły, klon zwyczajny, topola czarna w odmianie włoskiej, sosna, świerk, modrzew, brzoza, ale także pozwolono wyciąć także 58 m2 krzewów takich jak czarny bez czy ligustr pospolity. W zamian projektant zaplanował stosowne nasadzenia po wybudowaniu już parkingu. Rekompensatą dla środowiska w miejscu budowy parkingu ma być 17 nowych drzew oraz 67 krzewów.

Decyzja Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, która zezwala na wycięcie drzew i krzewów dla ww. inwestycji i jest zawarta w dokumentacji zawiera także obostrzenie: „Wycinki należy dokonać poza okresem wegetacyjnym roślin i okresem lęgowym ptaków”. Obecnie sezon wegetacyjny trwa w najlepsze i zakończy się wczesną jesienią, a termin ukończenia inwestycji to 16 sierpnia bieżącego roku. Urząd Miasta nie robi z tej sprzeczności problemu i nie zamierza przesuwać terminu inwestycji. -  Prowadzenie wycinki drzew poza okresem wegetacyjnym i lęgowym ptaków ma na celu wyeliminowanie ryzyka niszczenia lęgów (gniazd z jajami i pisklętami). Jednakże takie działania powodowałyby wstrzymanie wielu inwestycji. Dlatego też mimo takich zapisów można realizować wycinkę z uwzględnieniem ochrony poszczególnych gatunków zwierząt i zgodnie z prawem. Prace związane z wycinką drzew mogą być realizowane w okresie lęgowym, jeśli zostaną poprzedzone wykonaniem inwentaryzacji ornitologicznej (oględziny pod kątem obecności lęgów ptaków). Dotyczy to w szczególności pierwszej części okresu lęgowego tj. marzec – czerwiec. Zgodnie z interpretacją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, w przypadku gdy na danym drzewie lub krzewie nie stwierdzono gniazd i siedlisk chronionych gatunków zwierząt, roślin i grzybów, można dokonać wycinki drzew również w okresie lęgowym ptaków czyli w okresie wegetacji roślin – takiej treści wyjaśnienie otrzymaliśmy z Urzędu Miasta, jednak brak w niej informacji o przeprowadzonej przez ornitologa analizie licznego drzewostanu.

Nie wiadomo, kiedy odbyła się analiza i czy sporządzono z niej dokumentację fotograficzną. Jak informował w ubiegłym roku dziennik Rzeczpospolita analizując raport Najwyższej Izby Kontroli, gminy zbyt łatwo godzą się na wycinkę drzew w miastach i praktycznie zawsze zgadzają się na proponowaną przez inwestora wycinkę (w 201 kontrolowanych inwestycjach inwestorzy wnioskowali o wycięcie 25 377 drzew, a władze gmin odmówiły im z tej puli wycięcia tylko 59 drzew). Podejście gmin do wycinki roślin jest bardzo luźne, a tzw. rekompensata, czyli nasadzenia za wycinane okazy są często marnej jakości i w zasadzie nie rekompensują poniesionych dla przyrody strat. W dużej ilości wypadków zamiast nasadzać drzewa nasadza się krzewy typu Tuja, o czym w innej korespondencji informuje Urząd Miasta.

Strata z powodu wycięcia drzewa tak dużych jak przy ulicy Konikowo jest ogromna, szczególnie biorąc pod uwagę obwód pni – 310 cm, 198 cm czy 268 cm. W zamian miasto otrzyma mniej różnorodne gatunki drzew – lipa, klon i jawo o obwodzie 14 cm. Za nim „zrekompensują” utratę wieloletnich drzew, będzie trzeba czekać bez mała kilkadziesiąt lat. Jak zauważają urzędnicy w korespondencji z naszym portalem. - Przypominam także, że ta inwestycja jest usytuowana tuz przy Parku Miejskim, a więc dużym obszarze zielonym.

Brzmi złowieszczo dla innych drzew i krzewów znajdujących się w pobliżu Parku Miejskiego. Do sprawy wycinania drzew w Gnieźnie wrócimy niebawem na łamach naszego portalu.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.