http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Pożyteczne bakterie możemy wykorzystywać w różnych działaniach”

Wyróżniony „Pożyteczne bakterie możemy wykorzystywać w różnych działaniach”

Zastosowanie mikroorganizmów w ochronie środowiska było tematem spotkania, które odbyło się dzisiaj w siedzibie spółki URBIS w Gnieźnie. Jego organizatorem był Urząd Miejski oraz firma ProBiotics Polska.


Celem środowego spotkania było zapoznanie przedstawicieli gmin, które biorą udział w tworzeniu ZZO w Lulkowie, z zastosowaniem probiotyków w ochronie środowiska. W tym przypadku chodzi o tzw. metodę KWADRANT – Ekosystem w zagospodarowaniu odpadów oraz gospodarce osadowo-ściekowej i przydomowych oczyszczalniach ścieków bytowych. - Wszyscy mamy jakieś problemy z tym związane. Wiemy, że niekiedy trzeba zastosować chemię, ale chcielibyśmy uzmysłowić, że można wykorzystywać to, co jest w naturze. Pożyteczne bakterie możemy wykorzystywać w różnych działaniach. Za przykład niech posłuży jezioro Jelonek, gdzie probiotyki pomagają nam w jego oczyszczaniu – mówi Jerzy Puch, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gnieźnie.

Probiotechnologia jest oparta na konsorcjach pożytecznych mikroorganizmów, czyli probiotykach. - Tak się dzieje, że probiotyki w ostatnich latach robią wielką furorę, zwłaszcza u młodych rodziców, ze względu chociażby na różnego rodzaju alergie. Probiotyk jest niczym innym jak żywymi kulturami mikroorganizmów, które poprzez zasiedlanie organizmu swojego gospodarza, zawsze poprawiają jego kondycję. Wiemy, że probiotyk jest dobry dla człowieka i zwierzęcia, ale nie zdajemy sobie sprawy, że jest on tak samo wskazany dla rośliny, gleby, powietrza i wody – wyjaśnia Stanisław Kolbusz ze Stowarzyszenia EkosystEM - Dziedzictwo Natury.

Głos zabrał również Sławomir Gacka z Probiotics Polska. - Przy użyciu naturalnej metody potrzeba przede wszystkim cierpliwości i przekonania, że w przyrodzie są o wiele lepsze rozwiązania niż te, które technicznie potrafimy wymyślić. Dla nas mikroorganizmy są zarazkami, a tak naprawdę to one rozstrzygają, że my w ogóle żyjemy. My na pewno zaufaliśmy mikroorganizmom. Żeby było dobrze, dany ekosystem musi zostać najpierw przez nie zdominowany – przekonuje.

Wspomniana wcześniej metoda opiera się na odpowiednim stosowaniu naturalnych narzędzi biologicznych specjalnej kompozycji pożytecznych mikroorganizmów. Pozwala ona na bezpieczne, a co najważniejsze – zgodne z prawami natury – funkcjonowanie kwadrantu relacji istot żywych: ludzi, zwierząt, roślin i właśnie mikroorganizmów. Takie postępowanie przywraca na danym obiekcie efektywną aktywność pożytecznej mikroflory, widocznej w naturalnych procesach przetwarzania materii organicznej oraz dostarczania składników odżywczych wszystkim łańcuchom pokarmowym.

Dotychczasowa praktyka, stosowana chociażby w oczyszczalniach, wskazuje na dużą skuteczność metody KWADRANT – EkosystEM m.in. w likwidacji odoru, a także w stabilizacji i higienizacji osadów. Utrzymanie w czystości zbiorników wodnych przy zastosowaniu tejże metody również daje dobre efekty.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.