Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowy deptak w Gnieźnie? Kto jest za, a kto przeciw?

Wyróżniony Nowy deptak w Gnieźnie? Kto jest za, a kto przeciw?

Urząd Miejski ma kolejny plan zmiany zagospodarowania centrum miasta. Tym razem planuje się utworzenie deptaku na całej długości ulicy Rzeźnickiej. Władze Gniezna chcą jednak w tej sprawie najpierw o zdanie zapytać mieszkańców. Właśnie ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie.


Dziś w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie poruszony został ponownie temat zmiany wyglądu centrum naszego miasta. Przypomniano także o zaplanowanych już pracach z tym związanych oraz przedstawiono nowy pomysł, który ma zostać poddany w najbliższym czasie pod konsultacje społeczne. - Jak już informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, przystępujemy do rewitalizacji dwóch parków. Otrzymaliśmy dofinansowanie na trakt królewski i będziemy lokalizowali na terenie miasta pięciu królów, którzy byli koronowani w Gnieźnie. Zajmiemy się również rewitalizacją ratusza miejskiego, poprawimy jego wygląd oraz postaramy się udoskonalić jego funkcjonalność – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

Chodzi między innymi o zagospodarowanie podwórza przylegającego do ratusza. - Chodzi nam o to, żeby to podwórze, które dzisiaj służy jako miejsce do parkowania samochodów stało się zapleczem dla obiektów gastronomicznych, które na terenie ratusza prowadzą swoją działalność. Chcemy z tego miejsca zrobić takie ruchliwe miejsce reprezentacyjne naszego miasta, miejsce spotkań ludzi – dodaje.

W pomysł wpisuje się nowa wizja zagospodarowania ul. Rzeźnickiej, która ma zostać w przyszłości przekształcona w deptak. - Nie chcemy tego robić bez udziału mieszkańców. Do mieszkańców ul. Rzeźnickiej dotrze pismo razem z ankietą, gdzie każdy będzie mógł wypowiedzieć – informuje J. Grobelny. Na terenie przyszłego deptaku miałby zostać umieszczony jeden ze wspomnianych wcześniej królów. - Ale dopiero jak będziemy mieli tę opinię, przystąpimy do projektowania tego terenu. To nie jest oczywiście tak, że pytamy o opinię tylko mieszkańców ul. Rzeźnickiej. Ona jest skierowana do wszystkich mieszkańców, ankiety pobrać można w Urzędzie Miejskim oraz w Starym Ratuszu lub mailowo – tłumaczy wiceprezydent Gniezna. Opinię będzie trzeba dostarczyć do 15 kwietnia.

Okazuje się, że przy okazji likwidacji ruchu kołowego przy wspomnianej ul. Rzeźnickiej zniknie z mapy miasta szesnaście miejsc postojowych. - Jak wszyscy wiemy ulica ta komunikacyjnie sprawia pewne trudności. Jest problem z nawracaniem, czyli ta jej funkcjonalność jako ulicy do zaparkowania nie jest za bardzo ciekawa – twierdzi J. Grobelny.

O dalszych planach opowiada urzędniczka, która jest odpowiedzialna w magistracie za sprawy dróg. Zaznacza, że wjazd w ulicę Rzeźnicką dopuszczony będzie tylko w przypadku mieszkańców posesji, a także w określonych godzinach możliwe będą dostawy towarów. - Chcielibyśmy przede wszystkim przesunąć oś jezdni w proporcjach 1/3 do 2/3. Po prawej stronie idąc od ulicy Chrobrego pozostawiony został pas o szerokości 5 metrów dla przejazdu samochodów. Natomiast po lewej stronie mielibyśmy 3-metrowy pas na ruch pieszy i mogłyby tam być również umieszczone ogródki gastronomiczne – wskazuje Alicja Orzeł, kierownik referatu dróg gminnych w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

Z uwagi na przynależność ulicy do strefy ochrony konserwatora zabytków nawierzchnia zostanie wykonana z drobnowymiarowej kostki brukowej stylizowanej na bruk. W konsekwencji tego całość inwestycji będzie musiała być wcześniej uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków. - Ponadto w osi jezdni chcielibyśmy umieścić obiekty małej architektury, takie jak: donice z zielenią, ławki i stojaki na rowery. Donice mogłyby zostać dodatkowo podświetlone, a jeżeli infrastruktura podziemna pozwoli nam na to. Zostaną także zainstalowane lampy oświetleniowe. Chcemy rozjaśnić tę ulicę – precyzuje urzędniczka.

Szczegóły konsultacji społecznych dotyczących tej sprawy można znaleźć na specjalnie uruchomionej stronie internetowej – konsultacje.gniezno.eu i tam jest dostępny także formularz, który po wypełnieniu można wysłać bez wychodzenia z domu.
Informacjelokalne.pl