http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Parki miejskie zmienią swoje oblicze!

Wyróżniony Parki miejskie zmienią swoje oblicze!

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy dwa parki miejskie w Gnieźnie przejdą metamorfozę. Dziś podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim poznaliśmy szczegółowe plany dotyczące tej inwestycji. Nie zabrakło także kilku wizualizacji, które wprawiły oglądających w niemałe zdumienie i zachwyt.


Jeszcze w tym roku ruszy rewitalizacja parków, które znajdują się w sąsiedztwie Dworca Kolejowego w Gnieźnie. W budżecie utworzonego niedawno Zakładu Zieleni Miejskiej przewidziano na ten cel 700 tysięcy złotych. Pozyskano także środki zewnętrzne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w postaci pożyczki w sumie na około 2.750.000 zł z planowanym umorzeniem do 40 procent. - Chcemy udowodnić, że taka jednostka budżetowa, jak Zakład Zieleni Miejskiej powinien istnieć w naszym mieście właśnie poprzez ten projekt. Rewitalizacja obejmie dwa położone obok siebie parki, Park im. Tadeusza Kościuszki i Park im. Ryszarda Kaczorowskiego. One były od wielu lat zaniedbane, choć od stycznia tego roku są ładnie wysprzątane, bo mamy podpisaną umowę z bezdomnymi, którzy te parki sprzątają – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Przypomina jednocześnie, że w obu parkach musiał być utrzymany pewien porządek architektoniczny, gdyż są objęte nadzorem konserwatorskim. - To parki z początku XX wieku. Ten większy ma 1,6 hektara, a ten mniejszy niecałe pół hektara. Tym parkom w 2016 i 2017 roku chcemy przywrócić taki blask, jaki miały, gdy powstawały – dodaje.

Szczegóły w specjalnie przygotowanej prezentacji przybliżyła Małgorzata Kania, kierownik niedawno utworzonej jednostki. Główne osie parku zostaną zachowane, choć już nowo zaprojektowane ścieżki na ich terenie powstaną w miejscach, w których ludzie sami najczęściej uczęszczając je udeptali. Nowością będą także ścieżki dookoła parku im. Tadeusza Kościuszki, wokół których będzie można spacerować. - Na głównym placu tego parku, gdzie kiedyś była fontanna, a teraz jest kwietnik, będzie teraz nowa fontanna podświetlana. Dookoła tej fontanny planujemy ławki łukowe z wysokim oparciem o konstrukcji stalowej ocynkowanej oraz wykonane z drewna egzotycznego wandaloodpornego. Przestrzeń pomiędzy tą fontanną a ławkami będą ozdabiały kwietniki z roślinami ozdobnymi na planie koła, trawy ozdobne oraz niskie krzewy z kolorowymi liśćmi. Wszystko to bardzo dobrze wpisuje się w krajobraz miejski – uważa M. Kania, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

Idąc z placu głównego w kierunku pomnika „Ku Czci Ofiar Poległych II Wojny Światowej” zostaną także wykonane nowe nasadzenia z traw ozdobnych. - Plac, na którym znajduje się ten pomnik zostanie również odnowiony. Będzie tam nowa nawierzchnia z elementami płyt granitowych i trawy w formie takiej szachownicy. Dookoła nasadzone zostaną rośliny ozdobne w wysokości ok. 60 centymetrów, m. in. cisy i liliowce. Całkowitej wymianie poddane zostaną w tym miejscu również ławki parkowe, z takiego samego materiału jak wspomniane ławki łukowe. Usadowieniu podlegać będą również nowe stojaki na rowery przy wylocie z parku, a także kosze na śmieci – opowiada M. Kania. Przestrzeń pomiędzy pomnikiem a pergolą, która również zostanie na nowo wzniesiona wypełnią leżaki. - One będą całkowicie wtopione na stałe w gruncie, by zapobiec ich kradzieży. Nawierzchnia pod pergolą zostanie wyrównana, aby była dostępna także dla osób niepełnosprawnych – dodaje. Całkowitej wymianie poddana zostanie także nawierzchnia, która będzie wodoprzepuszczalna, zapobiegająca powstawaniu kałużom. Park zostanie także oświetlony nowymi lampami typu Led. Rewitalizacja obejmie także prace pielęgnacyjne przy  drzewostanie. - Jedna z przestrzeni pomiędzy główną aleją a ulicą Dworcową zostanie wypełniona także zupełnie nowym placem zabaw, który będzie dostosowany również dla dzieci niepełnosprawnych – informuje M. Kania.

W przypadku sąsiadującego z Urzędem Miejskim Parku im. Ryszarda Kaczorowskiego podczas planowanej rewitalizacji wprowadzonych zostanie znacznie mniej atrakcji. - Wymieniona zostanie tutaj także nawierzchnia ścieżek również na mineralno-żywiczną. Wymianie kompleksowej poddane zostaną także wszystkie ławki, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Nastąpi także nasadzenie roślin ozdobnych i cebulowych, które kwitną na wiosnę. Stanie także nowy słup ogłoszeniowy, który będzie podświetlony. W obu parkach zainstalowany zostanie także system automatycznego nawadniania – podkreśla kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie.

Przetarg na wykonanie inwestycji zostanie opublikowany wkrótce na stronach Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. - To zdarzy się w przyszłym tygodniu. Poczekamy w odpowiednich terminach na stosowne oferty. W połowie roku powinny rozpocząć się pierwsze prace na terenie obu parków. Termin zakończenia inwestycji planujemy na przełom półrocza 2017 roku – podsumowuje T. Budasz. Plany dotyczące rewitalizacji kolejnych parków miejskich też już są. - Mogę powiedzieć, że pracujemy już nad planem zagospodarowania parku wokół jeziora Winiary. Chcemy tam przygotować mieszkańcom miejsce wypoczynku – zdradza prezydent Gniezna.

9 komentarzy

 • ??
  ?? wtorek, 29, marzec 2016 17:48 Link do komentarza Raportuj

  Czy z tym przetargiem to nie pomyłka w artykule bo ZZM miało powstać gdyż prace poprzez przetargi były drogie i bez efektów, przynajmniej tak coś było chyba tłumaczone

 • po co ?
  po co ? wtorek, 29, marzec 2016 17:12 Link do komentarza Raportuj

  Prezydent został wybrany w listopadzie 2014 roku. Dlaczego prace w parku powinny rozpocząć się w połowie roku 2016 , dlaczego zakończenie inwestycji jest przewidziane na przełomie półrocza 2017 roku ? Dlaczego mają zostać ogłoszone przetargi na prace w parkach, po co w takim razie powstał Zakład Zieleni Miejskiej ?

 • wiola
  wiola wtorek, 29, marzec 2016 16:42 Link do komentarza Raportuj

  Super pomysły miasto piękniej ....ale bez monitoringu ani rusz....

 • dociekliwy
  dociekliwy wtorek, 29, marzec 2016 10:06 Link do komentarza Raportuj

  BARDZO ŁADNE OBRAZKI !! Ale czy Miasto Gniezno na taką inwestycje stać? Czy ma na to WŁASNE PIENIADZE? Czy znowu Prezydent che miasto zapożyczyć a kosztami chce obarczyć PRZYSZŁE POKOLENIA. Nasze dzieci i wnuki !

 • asasa
  asasa poniedziałek, 28, marzec 2016 07:38 Link do komentarza Raportuj

  No i gdzie ten przetarg , a właściwie to dlaczego miasto ma ogłaszać przetarg na wykonanie parku jak pamiętam to argumentem utworzenia zakładu zieleni było że nie sprawdzają się firmy z przetargów. No i dlaczego prace dopiero w połowie roku, wegetacja roślin zaczyna się na wiosnę i od wiosny każdy ogrodnik rusza z robotą

 • Papa Smerf
  Papa Smerf niedziela, 13, marzec 2016 21:48 Link do komentarza Raportuj

  Świetnie. Szkoda tylko, że odwleka się rewitalizacja Parku Miejskiego im. gen. Władysława Andersa. A jego stan z roku na rok ulega degradacji.

 • Starsze pokolenie
  Starsze pokolenie piątek, 11, marzec 2016 09:37 Link do komentarza Raportuj

  Pomysł swietny. Niech to miasto w końcu nabiera blasku. Obawiam się tylko jak długo odświeżone parki/obiekty wytrzymają zanim zostaną zniszczone przez wandali. Dziś dzieciaki/młodzież nie mają szacunku do takich rzeczy. Proponuję naszpikować te miejsca kamerami, patrolami. No i oczywiście pręgierz na rynku i publiczna chłosta za wszelkie akty wandalizmu. Może wówczas jeden z drugim by się nauczyli szacunku do "dobra wspólnego".

 • woj
  woj czwartek, 10, marzec 2016 00:17 Link do komentarza Raportuj

  Brawo!!! Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy, a zapowiada się świetnie. Oby tak dalej.

 • Szandor
  Szandor środa, 09, marzec 2016 17:01 Link do komentarza Raportuj

  Łał. No przyznam, że jestem pod wrażeniem, wreszcie się ktoś za to zabrał
  Oby tak samo było po realizacji...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.