http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Miejskie kamienice gotowe na metamorfozę...

Wyróżniony Miejskie kamienice gotowe na metamorfozę...

Kolejne gnieźnieńskie kamienice wkrótce zmienią swój wygląd. Znamy już szczegóły realizacji pilotażowej inwestycji władz Gniezna, które chcą poprawiać wizerunek miasta także od estetycznej i wizualnej strony. Najprawdopodobniej już w marcu ruszy remont i malowanie elewacji budynku, który znajduje się przy ul. Chrobrego 8, kolejne działania w tym zakresie planowane są na okres wiosenno-letni.


Pieniądze na ten cel udało się uzyskać dzięki likwidacji niektórych miejsc pracy w dotychczasowym Zarządzie Gospodarowania Lokalami, który został zreorganizowany z końcem września ubiegłego roku. Oszczędnościami, jakie udało się z tego tytułu uzyskać chwalił się ponad dwa miesiące temu prezydent Tomasz Budasz, który poinformował, że pieniądze w ten sposób pozyskane w kwocie ok. 300 tysięcy złotych zostaną przeznaczone na remonty miejskich kamienic.  

Postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są przygotowania do tych działań i kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów zapowiadanych remontów. - W planach do remontu mamy w tym roku trzy elewacje kamienic położonych w centrum miasta, do dwóch z nich jesteśmy w zasadzie już w pełni gotowi – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna. Jak wygląda ten remontowy plan na 2016 rok? - Pierwsza kamienica mieści się przy ul. Chrobrego 8 i od niej rozpoczniemy, jeśli tylko pogoda pozwoli to może nawet w marcu, jest to koszt ok. 80 tysięcy złotych. Kolejna kamienica znajduje się przy ul. Sienkiewicza 11, tam jest już także przygotowany projekt i uzgodnienia konserwatorskie oraz kosztorys, który opiewa na ok. 110 tysięcy złotych. Trzecią rzeczą, którą chcemy zrobić to jest kamienica, którą mamy na rogu ulic Dąbrówki i Krzywe Koło, ale w tym przypadku dopiero przystępujemy do przygotowywania projektów i uzgodnień, gdyż trzeba było dołożyć na to część pieniędzy z tegorocznego budżetu – informuje M. Powałowski.

Okazuje się, że to nie jedyne inwestycje w tym zakresie planowane na 2016 rok, gdyż niektóre elewacje wystarczy tylko oczyścić i jest to o tyle prostsze, że odbywa się już za dużo mniejsze pieniądze niż w opisanych wcześniej przypadkach. - Jeżeli środki finansowe nam na to pozwolą to przeprowadzimy też oczyszczenie czy taki raczej lifting elewacji budynku, który mieści się na Rynku, tam, gdzie była kiedyś księgarnia i dzięki temu będzie on wyglądał lepiej – dodaje wiceprezydent Gniezna, a usługa taka kosztuje ok. 20 tysięcy złotych.

Mało prawdopodobne wydaje się natomiast przeprowadzenie w tym roku takiego samego zabiegu przy budynku znajdującym się na rogu ulic Chrobrego i Sienkiewicza, ale jak udało się nam ustalić jest on następny w kolejce na tej liście. Pamiętać należy, że inwestycja w schludny wygląd miejskich kamienic to nie tylko ich zewnętrzny wygląd. - Nie zawsze starcza tych środków finansowych na to, żeby wszystko to zrobić w zadowalającym tempie. Ludzie oczywiście przychodzą do nas i mówią co ich boli, co im się nie podoba, że od wielu lat czegoś nie udało się zrobić. My na to wszystko zwracamy uwagę i w tym roku chcemy wyremontować też parę klatek schodowych, planujemy sobie przeznaczyć na takie cele ok. 80 tysięcy złotych – zapowiada M. Powałowski.

Jeśli chodzi o kolejne tego typu inwestycje, które są wyczekiwane chyba nie tylko mieszkańców zaniedbanych kamienic, to jest sporządzona lista takich budynków wpisana w Wieloletniej Strategii Mieszkaniowej. - Tam tych adresów jest chyba jedenaście i tutaj będziemy sukcesywnie do tych kamienic rok po roku podchodzić i je remontować. Myślę, że będziemy w ten sposób sukcesywnie małymi krokami to miasto i pod tym względem zmieniać. Nie wiele się działo pod tym względem w ciągu ostatnich lat, ale działamy w tym kierunku. To oblicze Gniezna będzie się wydatnie zmieniało i będzie coraz ładniejsze. Jedną z największych inwestycji, o której w ogóle dziś nie powiedziałem jest planowana na przyszły rok modernizacja i rewitalizacja Starego Ratusza przy ul. Chrobrego, tamta elewacja też na pewno główną ulicę naszego miasta ozdobi – podsumowuje wiceprezydent.

Na koniec w uzupełnieniu przypominamy, że oprócz wymienionych inwestycji na kolejne lata planowane są także remonty następujących miejskich obiektów: termomodernizacja budynku przy ul. Ludwiczaka 18, 18a i 18b kamienice przy ul. Jana Pawła II 5, ul. Sienkiewicza 23, ul. Wawrzyńca 11, ul. Witkowska 107 – 109. - Mają one zostać zrealizowane zgodnie z tym planem do końca 2020 roku – mówi M. Powałowski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.