http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kamienica godna konkursu...

Wyróżniony Kamienica godna konkursu...

Na temat odnowienia elewacji fasady jednej z najstarszych i obecnie najładniejszych kamienic w Gnieźnie pisaliśmy jeszcze w październiku, gdy dobiegały końca prace remontowe przy budynku. Teraz, jak dowiadujemy się kamienica mieszcząca się na rogu ulic Chrobrego i Łubieńskiego ma szansę na zwycięstwo w konkursie „Baumit – Fasada Roku”. Stawką rywalizacji jest także nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych.


Kamienica mieszkalna przy ul. Łubieńskiego 8 w Gnieźnie sklasyfikowana została w jednej z pięciu kategorii konkursu, tj. budynek po renowacji i jest wśród trzynastu zgłoszonych kandydatur ubiegających się o tytuł Fasady Roku. Zgłoszenia dokonała ku zaskoczeniu wszystkich zainteresowanych sama kapituła konkursu, która podjęła taką decyzję po dokonaniu wstępnej oceny jakości oraz stopnia trudności wykonania tej rewitalizacji. - Wiem, że poproszono panią Renatę Smaglewską ze spółki URBIS o zgodę na wpisanie tego budynku na listę konkursową, gdyż to ona jest autorem projektu rewitalizacji tej kamienicy, a taka zgoda w tym przypadku była wymagana – mówi Adrian Dopierała, właściciel firmy budowlanej z Gniezna, która wykonywała blisko czteromiesięczny remont całej elewacji budynku i która wyłoniona została w drodze przetargu zorganizowanego przez wspólnotę mieszkaniową przy udziale URBIS.

Trudność w realizacji wspomnianej rewitalizacji polegała na tym, że pod warstwami współczesnych warstw tynków ukryty był pierwotny detal architektoniczny. Ostatni przeprowadzony „remont” w latach 70. ubiegłego wieku spowodował przez lata sporą degradację ścian zewnętrznych. - Tamta technologia bazowała na materiałach, które były wtedy dostępne na rynku, zrobiono tzw. „szpryc cementowy”, który skutecznie przykrył detal i jednocześnie obniżył dyfuzję pary przechodzącej przez mur. W następstwie tego oraz zniszczonych obróbek blacharskich gzymsów, następowało wieloletnie mrozowe uszkadzanie tynków. Obecnie trzeba było niemalże wszystko wykonać od podstaw przy zastosowaniu tradycyjnych metod ręcznych, ale już w oparciu o nowe materiały – tłumaczy A. Dopierała, mający już doświadczenie w tego typu inwestycjach. Kilka lat temu jego firma uczestniczyła przy rewitalizacji Kolegium Rungego w Poznaniu, za co otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki. - Nasze zadanie w przypadku kamienicy przy ul. Łubieńskiego było o tyle trudne, że najpierw musieliśmy wszystko skuć razem z gzymsami, które ledwo trzymały się ściany nośnej. Potem trzeba było wykonać te gzymsy od nowa, zająć się także elementami dekoracyjnymi, czyli w tym przypadku chodziło o girlandy, muszelki i cherubinka, następnie było dopiero malowanie odpowiednimi farbami, czyli efekt końcowy – kontynuuje A. Dopierała, który przypomina jednocześnie, że wszystko odbywało się pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków Grzegorza Budnika. - Nawet użyte materiały musiały być wcześniej zaopiniowane w dokumentacji technicznej – dodaje wykonawca inwestycji.

W zasadzie trzeba zaznaczyć, że niewiele brakowało, a kolorystyka zastosowanych farb na nową elewację budynku mogła być inna - Te kolory miały być troszeczkę odważniejsze w naszym początkowym zamyśle, szczególnie oranże mogły być intensywniejsze, ale zostało to zakwestionowane i ostatecznie po głębokiej analizie historycznej zmienione – wspomina Adrian Dopierała, którego firma przystąpiła do prac budowlanych tej kamienicy także z poczuciem odpowiedzialności przy rewitalizacji obiektów zabytkowych. - My dobrze czujemy się przy remontach takich obiektów i cieszy nas bardzo fakt, że również dzięki nam Gniezno może stawać się piękniejsze – podsumowuje A. Dopierała.

Zwycięskie kamienice mamy poznać przed końcem marca przyszłego roku. Jury konkursu, które składa się z osób z branży budowlanej, architektonicznej i prasy oceni zgłoszone dzieła budowlane i podejmie decyzję o nagrodzeniu wybranych realizacji w każdej kategorii. Równolegle przeprowadzone zostanie głosowanie internetowe, w wyniku którego przyznane zostaną wyróżnienia w osobnej kategorii, tzw. nagroda internautów.

Dodajmy jeszcze na koniec, że zapraszając wszystkich do oddawania głosów na kamienicę z rogu ulic Chrobrego i Łubieńskiego w Gnieźnie, która startuje w konkursie „Baumit – Fasada Roku” należy pamiętać także o prestiżu dla miasta, któremu towarzyszyć będzie ewentualna wygrana, a my liczymy ze swojej strony, że będziemy mieli okazję do tego tematu dzięki temu wrócić za kilka miesięcy.

1 komentarz

  • Paweł
    Paweł piątek, 26, sierpień 2016 10:12 Link do komentarza Raportuj

    Jednoosobowa działalność malutka i nikomu nie znana , chwali się że robotnicy coś tam zrobili? Jak na wieś Gniezno to norma, czyli bezguście. ale chociaż czysto.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.