http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kamienice w Gnieźnie przestają straszyć?

Wyróżniony Kamienice w Gnieźnie przestają straszyć?

Jedna z najpiękniejszych kamienic w Gnieźnie wypiękniała prawie z dnia na dzień. Budynek mieszczący się w ścisłym centrum miasta, na rogu ulic Chrobrego i Łubieńskiego został już prawie w całości pokryty nową elewacją. Okazuje się, że to nie koniec inwestycji w wygląd starych budynków Pierwszej Stolicy Polski, od przyszłego roku rozpoczynają się remonty kamienic, które stanowią własność miasta.


Metamorfoza, którą przeszła ponad 100-letnia budowla podziwiana jest od kilku tygodni przez prawie każdego przechodnia. Wyjątkowo ładnie dobrana kolorystyka automatycznie przyciąga wzrok każdego, kto tamtędy przechodzi lub przejeżdża. Prace nad poprawą wizerunku kamienicy zakończone zostały na południowym skrzydle, teraz w ciągu kilku tygodni podobne kolory pokryją wschodnią część zabytkowego budynku. - Cieszy, że kamienica pamiętająca jeszcze zabór pruski, która przeżyła obie wojny i Polskę ludową, zaczyna ponownie tak pięknie wyglądać – podsumowuje mieszkanka centrum Gniezna, która towarzyszyła mi podczas robienia zdjęć przy ul. Chrobrego po zrealizowaniu pierwszej części zadania kilka tygodni temu. Duża część osób, które zamieszkują inne tego typu budynki, dużo odważniej zaczęła marzyć o tym, by w najbliższym czasie również za swoje kamienice mogli przestać się wstydzić.

Okazuje się, że to nie jedyna inwestycja w wygląd starszych przybytków mieszkalnych w starej części naszego miasta. Rusztowania remontowo-budowlane przytwierdzone są aktualnie do kilku innych charakterystycznych obiektów, mieszczących się w centrum Gniezna, m. in. przy ul. Dąbrówki i ul. Mieszka I. Odnowiona w najbliższym czasie zostanie także elewacja kamienicy przy ul. Wrzesińskiej. Godny wygląd jest aktualnie przywracany gmachowi Policji przy ul. Jana Pawła II. Jesienią przemianie ulegnie również Teatr im. Aleksandra Fredry przy ul. Mickiewicza, gdzie również rozpoczęto już prace remontowe. Jakie będą efekty tych wszystkich prac, o tym przekonamy się na własne oczy już niebawem.

Niestety pozostają nadal i takie miejsca, w których spotkać można budynki straszące nie tylko wyglądem, ale często również spadającymi z nich tynkami lub, w niektórych przypadkach nawet większymi elementami, do tego stopnia, że strach momentami obok nich przechodzić. Takie kamienice przypominające coraz bardziej ruiny, niszczące wizerunek miasta znajdują się m. in. przy ul. Czystej i ul. Chociszewskiego oraz w samym centrum Gniezna, niedaleko zbiegu ulic 3 Maja i Wyszyńskiego. Nie daleko trzeba szukać, żeby znaleźć kolejne tego typu zaniedbane domy, które znajdują się w podobnym lub jeszcze gorszym stanie. Czy doczekają się lepszego wyglądu? Niestety problem często leży w braku funduszy na ich remont, co spowodowane jest niewydolnościom finansowym wspólnot mieszkaniowych, które nimi administrują. Problem ten dotyczy najczęściej prywatnych posesji.

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że na lata 2015 – 2020 planowane są remonty elewacji w zakresie wymiany tynków zewnętrznych, malowania elewacji nieruchomości wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Gniezna. W wykazie nieruchomości znajduje się dziewięć budynków, które mieszczę się przy: ul. Chrobrego 8, ul. Chrobrego 15 – ul. Sienkiewicza 1, ul. Chrobrego 40/41, ul. Jana Pawła II 5, ul. Ks. Ludwiczaka 18, 18A, 18B, ul. Sienkiewicza 11, ul. Sienkiewicza 23, ul. ul. Św. Wawrzyńca 11, ul. Witkowska 107–109. - Elewacje pierwszych budynków będą remontowane w 2016 roku, obecnie przygotowywane są projekty – mówi  Anna Dzionek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. - Remonty miejskich kamienic, w tym elewacji są finansowane ze środków budżetowych miasta, którymi dysponuje Wydział Spraw Społecznych – dodaje A. Dzionek.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.