http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowa zajezdnia MPK – ludzkie warunki pracy

Wyróżniony Nowa zajezdnia MPK – ludzkie warunki pracy

Przy okazji artykułu o zmianach w zarządzie MPK, wspomnieliśmy o projekcie w ramach, którego zmodernizowano, a właściwie postawiono od nowa zarówno hale warsztatowe jak i całe zaplecze socjalne. Praktycznie nawet trudno tu mówić o remoncie właściwie wszystko jest właściwie nowe od podstaw. Projekt zatytułowany Budowa systemu integrującego transport publiczny Miasta Gniezna z gminami ościennymi” realizowany od lipca 2017 roku.


W ramach tego działania spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne kupiła 12 nowych autobusów. Solarisy Urbino 10,5  to niskopodłogowe, a przede wszystkim niskoemisyjne, trzydrzwiowe autobusy  długości 10,5 m. Nowe Solarisy mieszczą 70 pasażerów, przy stosunkowo niewielu bo 23 na miejscach siedzących, posiadają silniki spełniające normę emisji Euro 6, automatyczne skrzynie biegów, komplet tablic informacyjnych oraz szereg innych udogodnień dla pasażerów w tym niepełnosprawnych. Autobusy te posiadają klimatyzację oraz ładowarki USB.

To co istotne oprócz kupna autobusów projekt objął remont zajezdni MPK przy ul. Wesołej. Stanęła właściwie nowa hala warsztatowa. W miejscu wyburzonego starego budynku warsztatowego, zbudowana została automatyczna myjnia portalowa, w której codziennie, po zakończeniu pracy myte są wszystkie autobusy. W zajezdni o powierzchni ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych, oprócz myjni, znalazło się zintegrowane zaplecze socjalne dla pracowników warsztatu, nowa kotłownia gazowa i przebudowane hale warsztatowe. Z zupełnie nowymi kanałami i stanowiskami do przeglądu i naprawy.

Nawierzchnia placu została wyremontowana w zupełności. - Byłem prezesem MPK wcześniej byłem członkiem rady nadzorczej już 2013 roku myśleliśmy o zmianach to jest kompleksowych zmianach całej zajezdni przy wykorzystaniu środków unijnych. Mieliśmy wstępną koncepcję byliśmy przekonani co chcemy zmienić, wiedzieliśmy że oprócz zmiany tego warsztatu, który naprawdę od 60 lat nie był zmieniany, chcemy dokonać wymiany taboru. Dlatego też w roku 2015 wybrałem na prezesa zarządu osobę najbardziej kompetentną, którą znałem - Piotra Stasiaka i on dokonał naprawdę ogromnej rzeczy. Przede wszystkim dopiął projekt unijny w ramach OSI - pozyskaliśmy ponad 11 mln zł i udało się. Udało się zmienić warsztat co za tym idzie w znaczny sposób poprawić warunki pracy dla pracowników, ale także wyeliminować między innymi kotłownię na węgiel, udało się wprowadzić inny rodzaj ogrzewania udało się doświetlić warsztat stworzono ty zajezdnię na miarę XXI wieku – powiedział nam Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Pracownicy warsztatu podkreślali w rozmowach z nami, że komfort pracy uległ znacznej poprawie. A zaplecze socjalne właściwie z żadnego stało się faktycznym zapleczem. - Faktycznie ta zajezdnia, a przede wszystkim hala zmieniła się niemal całkowicie. Dla komfortu pacjentów najbardziej widoczna będzie praca nowej myjni. Myślę też, że pracownikom należała się ta zmiana, bo to jest ogromna poprawa ich warunków pracy. Dobrzy fachowcy, którzy pracują w MPK w pełni zasługują na godne warunki pracy. O ile nad wymianą taboru sukcesywną pracowano w MPK od dawna, to to jest skokowe wydarzenie, dla pracowników, ale przełoży się to i na jakość usług – podkreślał Wojciech Gulczyński, dziś już prezes MPK, który jako wiceprezes realizował projekt razem z odchodzącym Piotrem Stasiakiem.

Całkowita wartość projektu to 18 mln 700 tys. zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 11 mln 550 tys. zł.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.