Tłumy na pokazie filmu o spaleniu katedry
piątek, 23 stycznia 2015
alt   W Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbył się pokaz filmu Bogumiła Bieleckiego „Spalenie katedry gnieźnieńskiej”. Prezentacji towarzyszyły wystawa zdjęć wykonanych w styczniu 1945 roku przez Juliana Śmieleckiego oraz promocja książki „Podpalenie katedry gnieźnieńskiej w 1945 roku” autorstwa Wojciecha Śmieleckiego,  Marka Szczepaniaka i B. Bieleckiego. O tym, że gnieźnianie żywo interesują się wydarzeniami sprzed 70 lat dobitnie świadczyć może fakt, że sala widowiskowa MOK-u nie była w stanie pomieścić wszystkich, którzy przybyli na dzisiejsze spotkanie.

REKLAMA


Hitlerowskie zbrodnie
O mordowaniu pacjentów Dziekanki, czyli „życie niewarte jest przeżycia” PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
wtorek, 13 maja 2014 20:00   (6710 odsłon)
alt   „Ideowe, prawne i ekonomiczne aspekty Akcji T4 w Kraju Warty” - taki tytuł nosi konferencja naukowa, która dzisiaj rozpoczęła się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Dotyczy ona Akcji o której wielu Czytelników mogło się dowiedzieć z naszych publikacji związanych z poszukiwaniami miejsc pogrzebania przez Niemców z czasie II wojny światowej pacjentów szpitala Dziekanka. Poszukiwania te – prowadzone przez Karola Soberskiego – opisujemy w naszym portalu od kilku lat. Zainaugurowana dzisiaj, dwudniowa konferencja ma dać nowe spojrzenie na ten temat. 
 
Makabryczna tajemnica II wojny światowej! Wznawiamy poszukiwania! PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
czwartek, 07 lutego 2013 08:25   (5030 odsłon)

alt   W październiku 2010 r. w lasach nowaszyckich koło Mielna odsłonięto pamiątkowy obelisk upamiętniajacy straszną zbrodnię. Wówczas to sześćdziesiąt osiem lat po zbrodni, sześć lat po pierwszej publikacji w tej sprawie i rok po badaniach, które potwierdziły przypuszczenia, że w tych lasach hitlerowcy pogrzebali – zagazowane wcześniej około 500 osób – zamknęliśmy pierwszy etap poszukiwań miejsc pogrzebania pacjentów szpitala „Dziekanka”. Ale nadal nie wiadomo, gdzie ukryto szczątki ponad 3100 pacjentów. Mamy jednak nowe informacje, dlatego wznawiamy poszukiwania!

Więcej

 
„Śmierć psychiatry. Eugenika i totalitaryzm” PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
niedziela, 11 listopada 2012 08:00   (3334 odsłon)
alt   Muzeum Historii Polski i Fundacja Świętego Mikołaja – wydawca rocznika filozoficznego „Teologia Polityczna” przygotowały film dokumentalny pt. „Śmierć psychiatry. Eugenika i totalitaryzm”. Film to dokument o życiu i samobójczej śmierci dr. Mikulskiego, lekarza-psychiatry, od którego 17 marca 1940 r. Niemcy zażądali sporządzenia listy pacjentów „nie rokujących wyzdrowienia" i przeznaczonych do eksterminacji. Mikulski odmówił i na znak protestu przeciwko planowanej zagładzie pacjentów popełnił dzień później w swoim gabinecie samobójstwo.

Więcej
 
„Prawda domaga się pamięci” PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
poniedziałek, 05 grudnia 2011 10:30   (3008 odsłon)
alt   Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski”. Pozycja ta jest owocem dwudniowej międzynarodowej konferencji naukowej dotyczącej eksterminacji ludności na terenach okupowanej Polski w latach 1939 – 1945, która w październiku ubiegłego roku odbyła się w Kolegium Europejskim UAM w Gnieźnie. Jednym ze współautorów wydanej właśnie książki jest Karol Soberski, redaktor naczelny informacjilokalnych.pl.

 
„Niepamięć o zagładzie, jest częścią zagłady”. W lasach nowaszyckich upamiętniono pomordowanych przez hitlerowców pacjentów „Dziekanki” PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
niedziela, 24 października 2010 11:00   (10075 odsłon)

alt    Sześćdziesiąt osiem lat po zbrodni, sześć lat po pierwszej publikacji w tej sprawie i rok po badaniach, które potwierdziły przypuszczenia, że w lasach nowaszyckich koło Mielna w gminie Mieleszyn hitlerowcy pogrzebali – zagazowanych wcześniej – około 500 pacjentów szpitala „Dziekanka”, Krzysztof Ostrowski, starosta gnieźnieński i Janusz Kamiński, wójt gminy Mieleszyn, odsłonili pamiątkowy obelisk upamiętniajacy tę straszną zbrodnię.

 
„Dzisiaj trwa walk o pamięć, walka o historię” PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
piątek, 22 października 2010 08:30   (9145 odsłon)
alt    Konferencja naukowa pod hasłem „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski, 1939 – 1945”odbyła się wczoraj w Kolegium Europejskim w Gnieźnie. Patronat nad sympozjum objęli starosta Krzysztof Ostrowski i prof. Leszek Mrozewicz, dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie. Patronem medialnym konferencji, która dziś będzie miała swoje zakończenie są informacjelokalne.pl.

 
Zagadka wierzyckich lasów ciągle nieodkryta. Gdzie pogrzebano 1500 pacjentów szpitala „Dziekanka” zamordowanych w 1939 roku? PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
poniedziałek, 27 września 2010 08:00   (6961 odsłon)
alt   W miniony weekend zakończyły się badania archeologiczne w lasach koło Wierzyc prowadzone przez pracowników Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, a finansowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Badacze przeszukiwali miejsce domniemanego pogrzebania 1500 pacjentów szpitala „Dziekanka” zamordowanych przez hitlerowców w 1939 roku. Wkrótce zostaną przebadane kolejne dwa miejsca, gdzie być może Niemcy pogrzebali swoje ofiary.

 
Tajemnica lasów koło Wierzyc nadal niewyjaśniona... Archeolodzy szukają masowych grobów! PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
czwartek, 23 września 2010 20:30   (10396 odsłon)
alt   Dzisiaj rozpoczęły się prace archeologiczne w domniemanym miejscu pogrzebania pacjentów szpitala „Dziekanka” w lasach koło Wierzyc w gminie Łubowo. Tym samym w rok po pracach archeologicznych w Mielnie w gminie Mieleszyn, przebadane zostanie kolejne miejsce, gdzie w okresie II wojny światowej hitlerowcy – być może – grzebali pomordowanych pacjentów szpitala „Dziekanka”

 
Masowa mogiła pomordowanych przez hitlerowców pacjentów Dziekanki w okolicach Wierzyc zostanie przebadana! Archeolodzy rozpoczną prace jeszcze we wrześniu! PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
piątek, 27 sierpnia 2010 20:00   (6757 odsłon)

alt   Dzisiaj rano informowaliśmy, że rozpoczynamy drugi etap poszukiwań miejsc w których hitlerowcy w czasie II wojny światowej grzebali pacjentów szpitala Dziekanka. Miejscem, gdzie prawdopodobnie pogrzebano aż 1500 pacjentów są lasy w okolicach Wierzyc. I właśnie dzisiaj na wizję lokalną tego terenu przyjechali archeolodzy z Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

 
Czy w okolicach Wierzyc hitlerowcy zamordowali 1500 pacjentów szpitala Dziekanka? Czy pogrzebano tam Polaków, Żydów i Ukraińców? PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
piątek, 27 sierpnia 2010 08:00   (7444 odsłon)
alt   We wrześniu 2009 roku zakończyliśmy pierwszy etap poszukiwań miejsc, w których w okresie II wojny światowej hitlerowcy grzebali pomordowanych pacjentów gnieźnieńskiego szpitala Dziekanka. Raport z tych działań nasi Czytelnicy znajdą w zakładce „Hitlerowskie zbrodnie”. Dotychczasowym efektem poszukiwań są lasy w okolicach Mielna, gdzie hitlerowcy pogrzebali 500 pacjentów. Teraz rozpoczynamy drugi etap – Wierzyce.

 
„Te doły są efektem zbrodniczej działalności, mordowania i pochowania tam pacjentów szpitala Dziekanka” PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
czwartek, 19 listopada 2009 20:00   (9163 odsłon)
altalt


   Znamy już oficjalne wyniki badań archeologicznych, które we wrześniu tego roku w lasach koło Mielna w gminie Mieleszyn przeprowadzili pracownicy Muzeum Martyrologicznego z Żabikowa. Prace miały na celu udokumentowanie miejsca prawdopodobnego grzebania pacjentów szpitala „Dziekanka” mordowanych przez hitlerowców w okresie II wojny światowej.
 
„Badania należy kontynuować ze względu na pamięć o tych ludziach” PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
poniedziałek, 28 września 2009 08:00   (5893 odsłon)
alt
   Od środy do piątku minionego tygodnia w lasach koło Mielna w miejscu domniemanego pogrzebania przez hitlerowców pacjentów szpitala „Dziekanka” pracowali archeolodzy z Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. W piątek ich pracom przyglądał się Dariusz Pilak, wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego. Powiat gnieźnieński sfinansował badania w lasach koło Mielna.
 
„Gdy już państwo Hitlera chwiało się w swych posadach, przypomniało się katom, że ofiary ich bestialstwa spoczywają w lesie…” PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
sobota, 26 września 2009 21:30   (5798 odsłon)
alt   - Jesienią roku 1944 zostały groby odkopane przez żydów, dozorowanych przez SS-ów niemieckich i zwłoki spalone – czytamy w książce „Powiat bydgoski oskarża” wydanej w 1946 roku o zbrodni dokonanej niedaleko miejscowości Wudzyn. Wszystko wskazuje na to, że również w lasach koło Mielna, tuż przed końcem wojny, hitlerowcy w ten sam sposób „wyczyścili” teren. Takie nasuwają się pierwsze wnioski po zakończonych wczoraj, trzydniowych badaniach archeologicznych w miejscu prawdopodobnego pogrzebania około 500 pacjentów szpitala „Dziekanka”.
 
Mielno 1942 PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
piątek, 25 września 2009 21:00   (5506 odsłon)
alt   Mielno i pobliskie Dziadkowo oraz wiele okolicznych wiosek odwiedzałem służbowo w latach 70-tych, ale o Mielnie jako miejscu kaźni czy też miejscu pogrzebania ciał pomordowanych z gnieźnieńskiej „Dziekanki” dowiedziałem się z artykułu pana red. K. Soberskiego który ukazał się 24 sierpnia 2006 w byłym tygodniku „Reporter”. Osobiście byłem bardzo zainteresowany sprawą bo...
 
Pacjentów szpitala „Dziekanka” pogrzebano, a po jakimś czasie wykopano i zatarto wszelkie ślady… PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
czwartek, 24 września 2009 20:30   (7502 odsłon)
altalt
  
   
   - Doły w których grzebano pomordowanych pacjentów szpitala „Dziekanka” mogły mieć 5 metrów długości i 2 metry głębokości. Na pewno tutaj były. Jeden taki dół sprawdziliśmy i jest pusty. Na dole są szczątkowe ślady spalenizny, ale trudno cokolwiek wyrokować – mówi archeolog Bogdan Walkiewicz z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. - To co odkopaliśmy potwierdza ewidentnie, że doły były. Można domniemywać, że w 1942 roku pacjenci zostali tutaj zakopani, a potem przed końcem wojny Niemcy wiedząc, że z tych terenów będą się wycofywać, obawiając się, że to może odnieść skutek propagandowy jeżeli te pochówki zostałyby odkryte, ponownie to odkopali i prawdopodobnie gdzieś to spalili – dodaje. Ostateczne wnioski z prac badawczych przeprowadzonych w lasach koło Mielna poznamy za kilka tygodni.
 
Znaleziono łuski od karabinów, okucia wojskowych butów i… przedwojenny szkaplerz PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
środa, 23 września 2009 20:45   (8436 odsłon)
altalt

      Dzisiaj rozpoczęły się prace archeologiczne w miejscu pogrzebania pacjentów szpitala „Dziekanka” w lasach w okolicach Mielna w gminie Mieleszyn. Tym samym po prawie pięciu latach starań udało się doprowadzić do prac, które mają wyjaśnić tajemnicę tego miejsca.
 
Makabryczna tajemnica II wojny światowej zostanie wyjaśniona? Znamy już termin badań masowych mogił w lasach koło Mielna! PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
czwartek, 13 sierpnia 2009 10:15   (5278 odsłon)
altalt


   Być może wreszcie, po pięciu latach od rozpoczęcia tej sprawy, poznamy tajemnice z okresu II wojny światowej, które skrywa ziemia w lasach Leśnictwa Nowaszyce koło Mielna w gminie Mieleszyn. Wczoraj bowiem poznaliśmy termin prac archeologicznych, które zostaną przeprowadzone w miejscu domniemanych masowych mogił znajdujących się w tamtejszych lasach. Jest więc szansa, że po prawie 70 latach – w dniach od 22 do 24 września tego roku – świat pozna kolejną, nieznaną, kartę hitlerowskich zbrodni z czasów okupacji.
 
Już tylko dni dzielą nas od odkrycia tajemnicy masowych mogił w lasach koło Mielna! PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
wtorek, 28 lipca 2009 09:45   (5539 odsłon)
alt   Wczoraj zrobiony został następny bardzo ważny krok przybliżający nas do wyjaśnienia sprawy domniemanych masowych mogił znajdujących się w lasach w okolicach Mielna w gminie Mieleszyn. Wczoraj bowiem zawarta została umowa najmu pomiędzy Nadleśnictwem Gniezno a Powiatem Gnieźnieńskim pozwalająca przeprowadzić prace sondażowe w miejscu domniemanych masowych grobów.
 
Tajemnica masowych mogił w lasach koło Mielna już wkrótce może zostać wyjaśniona! PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
poniedziałek, 06 lipca 2009 10:15   (5820 odsłon)
alt    Zrobiony został kolejny krok, który przybliża nas do wyjaśnienia sprawy domniemanych masowych mogił znajdujących się w lasach w okolicach Mielna w gminie Mieleszyn. Przypomnijmy, że przełomem w tym temacie była czerwcowa wizyta pracowników Muzeum Martyrologicznego z Żabikowa. Obecnie zostało wystosowane pismo do Nadleśnictwa Gniezno z prośbą o wyrażenie zgody na przeprowadzenie prac sondażowych w miejscu domniemanych masowych grobów. Poprzedzono ono zostało nasza wizytą u nadleśniczego Michała Michalaka. Ale po kolei.
 
Jakie tajemnice kryją jeszcze lasy w okolicach Mielna? PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
piątek, 19 czerwca 2009 20:00   (7174 odsłon)
alt   Wreszcie nastąpił przełom w sprawie domniemanych masowych mogił znajdujących się w lasach w okolicach Mielna w gminie Mieleszyn. Stało się tak za sprawą wizyty w tym miejscu dwóch pracowników Muzeum Martyrologicznego z Żabikowa. Jest wielka szansa, że do końca września – być może nawet lipcu – zostaną tam przeprowadzone wstępne prace sondujące, jakie tajemnice skrywa ziemia w Leśnictwie Nowaszyce.
 
Akcja T4, czyli zbrodnia nie mająca precedensu w historii ludzkości PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
środa, 03 czerwca 2009 10:15   (13827 odsłon)
alt   Dwa dni gościli w Gnieźnie dwaj niezależni historycy i badacze nazistowskich akcji eutanazyjnych na terenie okupowanej Polski - Artur Hojan i pochodzący z Wielkiej Brytanii Cameron Munro. Obaj przyjechali – na zaproszenie autora tego tekstu – by zapoznać się z naszymi dotychczasowymi ustaleniami w kwestii masowych mordów dokonywanych przez hitlerowców na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w okresie II wojny światowej.
 
W czerwcu pierwsze badania masowych grobów w Mielnie! PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
poniedziałek, 25 maja 2009 08:00   (5236 odsłon)
alt   Na początku kwietnia informowaliśmy, że realne staje się, iż jeszcze w tym roku poznamy tajemnice, którą skrywa ziemia w lasach koło Mielna w gminie Mieleszyn. Wszystko za sprawą zainteresowania się tematem przez Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. W kwietniu wydawało się, że do tych pierwszych badań dojdzie na przełomie maja i kwietnia – tak twierdził wówczas dyrektor placówki w Żabikowie, Andrzej Beryt. Teraz wiemy już na pewno, że do pierwszego rekonesansu miejsca w lasach koło Mielna dojdzie 9 lub 10 czerwca.
 
Będą ekshumacje w lasach koło Mielna! PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
czwartek, 02 kwietnia 2009 10:15   (5348 odsłon)
alt   Coraz bardziej realne staje się, że jeszcze w tym roku poznamy tajemnice, którą skrywa ziemia w lasach koło Mielna w gminie Mieleszyn. Wszystko za sprawą zainteresowania tematem wojewody wielkopolskiego, który z kolei sprawą zainteresował Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Wczoraj dyrektor tej placówki, Andrzej Beryt poinformował nas, że na przełomie kwietnia i maja dojdzie do pierwszych badań miejsca, gdzie prawdopodobnie znajdują się groby pomordowanych pacjentów szpitala „Dziekanka”!
 
Czy Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie zbada masowe groby koło Mielna? PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
czwartek, 12 lutego 2009 09:30   (5734 odsłon)
alt   W poniedziałek w tekście pt. „Czy tajemnica masowych grobów pod Mielnem zostanie wyjaśniona?” informowaliśmy, że do wojewody wielkopolskiego trafiło pismo podpisane przez Roberta Gawła, Zbigniewa Bręklewicza i autora tego artykułu, w którym zwracamy się z prośbą - w imieniu wszystkich zainteresowanych – o uczczenie pamięci pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1943 pacjentów Zakładu Psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Po trzech dniach mamy pierwszą decyzję wojewody.
 
Czy tajemnica masowych grobów pod Mielnem zostanie wyjaśniona? PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
poniedziałek, 09 lutego 2009 08:00   (8153 odsłon)
alt   Być może jeszcze w tym roku poznamy tajemnicę, którą skrywa ziemia w lasach koło Mielna w gminie Mieleszyn. Wszystko za sprawą zainteresowania tematem wojewody wielkopolskiego, a z taką właśnie misją pojechał dzisiaj do niego – poproszony przez osoby zainteresowane wyjaśnieniem całej historii – senator Piotr Gruszczyński. Pomoc w rozwiązaniu tej historii zadeklarował również starosta gnieźnieński, Krzysztof Ostrowski i wójt gminy Mieleszyn – Janusz Kamiński.
 
Gnieźnieński holocaust PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
piątek, 31 października 2008 08:00   (5526 odsłon)
   Choć Polska w szczególny sposób doświadczyła nazistowskiej higieny rasowej, polegającej m.in. na zabijaniu chorych psychicznie, nie wyłączając dzieci, do dziś nie potrafimy zadbać o pamięć jej ofiar, nie mówiąc już o wymierzeniu sprawiedliwej kary mordercom. Ze smutkiem przyjęliśmy postanowienie Prokuratury Oddziałowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu o umorzeniu śledztwa w sprawie zabójstwa w okresie od 1939 do 1945 roku pacjentów Szpitala Psychiatrycznego „Dziekanka”.
 
Zbrodniarze nieznani, ofiary zapomniane? PDF Drukuj
Historia - Hitlerowskie zbrodnie
sobota, 25 października 2008 23:00   (8040 odsłon)
alt  Trzy lata temu, po 60 latach poszukiwań, autorowi tych słów udało się dotrzeć do świadków i do miejsca (w lasach leśnictwa Nowaszyce koło Mielna w gminie Mieleszyn), gdzie najprawdopodobniej w 1942 roku hitlerowcy pogrzebali w masowych grobach nawet do 500 osób pacjentów gnieźnieńskiego szpitala "Dziekanka". Dzisiaj przypominamy skrót artykułu, który w naszym serwisie zamieściliśmy w styczniu tego roku. Dlaczego? Dlatego, że być może w tym tygodniu zrobiony zostanie kolejny krok, by tę sprawę wreszcie wyjaśnić. Szczegóły już wkrótce.
 


REKLAMA


POLECAMY
 REKLAMA
REKLAMA

WARTO ZOBACZYĆ
Ogłoszenia Drobne

   SPRZEDAM: Aparat fotograficzny Nikkon D5100 Body za 1200 zł. Kontakt: 507 870 870.
   NAUKA: Korepetycje z geografii i wiedzy o społeczeństwie. Przygotowanie do matury poziom rozszerzony. tel. kom. 607739444
   PRACA: Szkoła Leader School w Gnieźnie w związku z rozwojem poszukuje lektorów języka angielskiego. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: gniezno@leaderschool.pl.
   NIERUCHOMOŚCI: Sprzedam działkę budowlaną - Wilkowyja, możliwość doboru wielkości działki. W działce woda, a prąd 15 m od działki. 25 zł/m². Tel. 796198217
   SPRZEDAM: Tanio sprzedam powieści wydane w języku angielskim. Telefon 601-782-867.
Więcej


NASI FELIETONIŚCI 

ODKRYWAMY HISTORIĘNASI PARTNERZY:
 

  

 

 
 


PATRONUJEMY KLUBOM: