„Majówka z historią”: Skarby Mielna - zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem

Co łączy Mielno z Gotami? Jakie sekrety skrywa kaplica w kształcie rotundy? Zagadki byłej szkoły podstawowej w Mielnie, historie opowiedziane w cieniu 800-letnich dębów. Jakie tajemnice związane są z parkiem i pałacem w Mielnie? To wszystko już 1 maja podczas kolejnej wycieczki z przewodnikiem w ramach „Majówki z historią” w trakcie której odkrywać będziemy sekrety Mielna i Niechanowa (2 maja).
WięcejREKLAMA


alt

alt
Gmina Kłecko
Legendy Piastowskiej Korony: O burgrabiowym synu i Jelemnie, kłeckiej syrence PDF Drukuj
niedziela, 12 kwietnia 2015 14:30
alt   Dawno temu, gdy Kłecko murami miejskimi kłaść się wzdłuż nabrzeży miało, kończono budowę zamku książęcego jeszcze na starych fundamentach będącego. Zarządcą zamku kłeckiego był burgrabia mający syna przecudnej urody, tak wielkiej, że wszystkie niewiasty i panny w mieście o burgrabiowym synu marzyły i przy kołowrotach lub haftach wyłącznie o nim prawiły, czym zazdrość u innych młodzieńców i zawiść miał tylko w całym Kłecku.

Więcej
 
Maraton ze łzami w oczach... PDF Drukuj
sobota, 11 kwietnia 2015 17:45
alt   W Szkole Podstawowej w Kłecku odbył się już po raz IV Maraton (nie tylko) Matematyczny. Impreza, jak zwykle, okazała się skarbnicą niecodziennych atrakcji. Tym razem nauczyciele zaprosili swoich uczniów na Dziki Zachód. Byli więc kowboje, Indianie, poszukiwacze złota, łowcy skalpów...

Więcej…
 
„O złote pióro profesora Władysława Nehringa” PDF Drukuj
środa, 01 kwietnia 2015 20:00
alt   Pomysł, który został zrealizowany w Gimnazjum w Kłecku zrodził się już kilka lat temu. Przygotowania do jego realizacji trwały kilka długich miesięcy. Organizatorów, jak i nauczycieli zaskoczyło rosnące wśród młodzieży gimnazjalnej zainteresowanie owym przedsięwzięciem.

Więcej…
 
Legendy Piastowskiej Korony: O ostatnim kłeckim hejnaliście PDF Drukuj
wtorek, 31 marca 2015 11:30
alt   Roku Pańskiego 1331 ziemię kłecką łupił ponownie Krzyżak idąc z północy. Część mieszczan uciekła z miasta chroniąc się po polach i leśnych polanach, szukając schronienia wśród kniei, wiedząc jak okrutny jest człowiek zdziczały, udający miłosierdzie, a takowi byli zakonni bracia, których nikt po dziś dzień w mieście i okolicy szanować nie chce, bo kościół drewniany, gród i podgrodzie spalili mordując oraz całość mieszczańskiego dobytku rozkradając.

Więcej
 
Kłeccy gimnazjaliści nagrodzeni. Warsztaty w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie PDF Drukuj
sobota, 28 marca 2015 19:00
alt   Przez cały tydzień laureaci etapu wojewódzkiego XIV edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” brali udział w warsztatach przyrodniczych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Chalinie. Uczniowie Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku: Joanna Borkowska, Jakub Borkowski, Patrycja Jóźwiak, Monika Zbytniewska wraz z opiekunką – nauczycielką biologii – Beatą Trochą, reprezentowali Lednicki Park Krajobrazowy.

Więcej…
 
Powitanie wiosny w Dębnicy PDF Drukuj
środa, 25 marca 2015 10:15
alt   Z dobrymi nastrojami i humorami w Szkole Podstawowej w Dębnicy w gminie Kłecko powitaliśmy wiosnę. Jest to nasza coroczna tradycja z „ekologicznym” paleniem Marzanny i pieczeniem kiełbasek przy ognisku. W tym roku honorowymi gośćmi byli sołtys Dębnicy Artur Niklas i radni Bartosz Chodyński i Mariusz Kasprzyk.

Więcej…
 
Legendy Piastowskiej Korony: O cudownej tabakierce PDF Drukuj
wtorek, 24 marca 2015 17:00
alt   Dawno temu żył w Kłecku chłopiec przezwiskiem Szkot-sierotka. Szkot-sierotka, którego imienia mieszczanie nawet nie byli wstanie poprawnie wymówić, był bardzo biedny, ale pracowity. Zatrudnił się jako czeladnik u najbogatszego kupca kłeckiego marząc, jak każdy na tym świecie, o wielkiej fortunie. Bogaty kupiec był jednak złym człowiekiem, często bił chłopca i przy wszystkich wyszydzał, jednakże Szkot-sierotka nie upadał na duchu codziennie modląc się do świętego Andrzeja, patrona Szkotów, którzy w Kłecku posiadali swoją ulicę.

Więcej

 
Legendy Piastowskiej Korony: O świętej Jolencie i cudzie z rybami PDF Drukuj
poniedziałek, 16 marca 2015 13:00
alt  Po odpuście świętego Wojciecha, kłecczanie przybyli na dwór księcia Bolesława Pobożnego ze skargą na zarządcę zamku kłeckiego i jego samowolę. Książę pan, zajęty sprawami rycerskimi, niepierwszy już raz wysłał do Kłecka swoją żonę, świętą Jolentę, którą w Kłecku wszyscy kochali i szanowali, szczególnie biedniejsi mieszczanie, wobec których księżna okazywała przemożną hojność i miłość.

Więcej
 
Legendy Piastowskiej Korony: O kłeckim ludwisarzyku Janie PDF Drukuj
środa, 11 marca 2015 11:45
alt   Zdarzyło się razu pewnego, że młodzieniec Jan, piękny i mądry, w którego rodzie ludwisarstwo było tradycją od trzech pokoleń, zakochał się w Annie, córce starosty. Chłopiec, choć z porządnej, mieszczańskiej rodziny, uznania u państwa starostwa nie znalazł, tylko połajankę i kpinę. Zakochani jednak co noc spotykali się na miłosnych wyznaniach i pieszczotach. Kłecko huczało od plotek zazdrośników, głównie od ubożuchnej szlachty z przedmieść, która codziennie po sumie w szynku na rynku „Pod bitym Szwedem” o ludwisarzyku Janie i staroścince Annie rozprawiała.

Więcej
 
Dzień Kobiet w Biskupicach PDF Drukuj
wtorek, 10 marca 2015 18:00
alt   Mieszkańcy Biskupic już po raz kolejny, tym razem 7 marca, spotkali się w świetlicy wiejskiej, by świętować Dzień Kobiet. Przy wspólnym stole zasiadły panie jak i panowie, bo przecież Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca, a dwa dni później Dzień Mężczyzny.

Więcej…
 
Legendy Piastowskiej Korony: O złamanym berle i królewskich diamentach PDF Drukuj
wtorek, 03 marca 2015 17:00
alt   Razu pewnego król szwedzki, Karol Gustaw, uczynił przemarsz swojej armii ulicami Kłecka. Sam dumnie paradował na przodzie przyozdobiony koroną, berłem i jedwabnym płaszczem wyszywanym złotem, za nim ciągnęło nieprzeliczone wojsko w lśniących zbrojach i pod pełną bronią. Zanim jednak król zdążył wjechać na rynek, szwedzcy kirasjerzy wypędzili z domów wszystkich mieszczan, aby oglądali królewski wjazd jak przystało na zwycięzcę, i aby wiwatowali na jego cześć.

Więcej
 
Legendy Piastowskiej Korony: O założeniu Kłecka PDF Drukuj
wtorek, 24 lutego 2015 10:15
alt   Najzdolniejszy i najbardziej zaufany rycerz Lecha przezwiskiem Wełna, z racji gęstej czupryny, został posądzony o uwiedzenie najmłodszej książęcej córki imieniem Czeszka, nazwanej na cześć książęcego brata, który władał na południu. Cały dwór wraz z Lechem i sędziami musiał zatem publicznie rozważyć zarzuty wysunięte przez skandynawskiego najemnika imieniem Harbo, pana opola Heby, pod którym służyło dziesięć setek wikingów. Oszczerca wiedział, że zgodnie z lechowym prawem za czyn ten był tylko jeden wyrok - śmierć, a Harbo bardzo chciał zająć miejsce Wełny i przewodzić książęcym wojskom, aby później wszcząć bunt i zgładzić samego Lecha przejmując władzę.

Więcej
 
„Tacy sami, a ściana między nami” – aktywne ferie w Kłecku PDF Drukuj
czwartek, 19 lutego 2015 12:45
alt   Mimo ferii, młodzież należąca do Wolontariatu Klub Ośmiu, działającego przy Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku, spędza czas wolny bardzo aktywnie. Pierwszy dzień upłynął im na warsztatach zorganizowanych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym z Kłecku, w ramach międzyszkolnej innowacji pedagogicznej „Tacy sami, a ściana miedzy nami”.

Więcej…
 
Kto dobrze zaczął, jest już w połowie... Gimnazjalne połowinki w Kłecku PDF Drukuj
piątek, 13 lutego 2015 11:00
alt   Wczoraj w restauracji „Stodoła” w Polskiej Wsi, 64 uczniów klas drugich Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku świętowało półmetek swojej edukacji. Gospodarzami uroczystości byli rodzice i wychowawczynie klas drugich: Danuta Bodus, Paulina Janas oraz Anna Nowowiejska. Zaproszenie na uroczystość przyjął również dyrektor placówki.

Więcej…
 
Konkurs „Ożywić pola 2013/2014. Rok trznadla” podsumowany. Kłeckie gimnazjum zajęło I miejsce w Polsce! PDF Drukuj
czwartek, 12 lutego 2015 11:45
alt   Redakcja „Łowca Polskiego” od wielu lat prowadzi na swoich łamach aktywną edukację ekologiczną. Realizuje też programy, których celem jest wzmacnianie wrażliwości ekologicznej młodych ludzi. „Ożywić pola” jest największą akcją praktycznej edukacji ekologicznej w Polsce. W ośmiu edycjach akcji wzięło udział blisko 650 szkół i ponad 550 kół łowieckich. Co roku uczestniczy w niej od 15 – 30 tysięcy uczniów oraz tysiące nauczycieli, rodziców, myśliwych i leśników. Magiczny tercet w programie to: uczeń – nauczyciel – myśliwy.

Więcej…
 
Aktywne Świniary. Gospodynie na medal PDF Drukuj
wtorek, 10 lutego 2015 15:15
alt   Czego jak czego, ale charakteru, pomysłów i pracowitości mieszkańcom Świniar odmówić nie można. Tym razem wierszem i piosenką, w sali wiejskiej świętowano Dzień Babci i Dzień Dziadka. Spotkanie, trochę spóźnione, ale tym bardziej serdeczne, zorganizowało miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

Więcej…
 
Przyrodnicy na start! Gimnazjaliści z Kłecka w etapie wojewódzkim konkursu! PDF Drukuj
poniedziałek, 19 stycznia 2015 13:45
alt   Konkurs ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” adresowany jest do uczniów gimnazjów, znajdujących się w gminach, na terenie których znajdują się parki krajobrazowe. Kłeckie gimnazjum uczestniczy w nim bez przerwy od 1999 r., czyli już po raz 17. Podobnie jak w latach poprzednich młodzi miłośnicy przyrody z Kłecka pewnie awansowali do finału wojewódzkiego.

Więcej…
 
Wielkie granie w małym Kłecku. Mamy rekord! PDF Drukuj
niedziela, 11 stycznia 2015 22:30
alt   Kłecko po raz kolejny przyłączyło się do wspólnego grania w Orkiestrze Jurka Owsiaka. Mieszkańcy miasteczka i okolicznych miejscowości szeroko otworzyli swoje serca oraz portfele. Zebrano rekordową kwotę 10.089,04 zł.

Więcej…
 
Balik karnawałowy dla dzieci, czyli razem można osiągnąć więcej PDF Drukuj
poniedziałek, 05 stycznia 2015 14:40
alt   Rodzice zajmujący się wychowywaniem i opieką nad dziećmi z różnymi dysfunkcjami, na co dzień często pozostający bez pomocy innych, postanowili stworzyć w Kłecku własną grupę, której celem będzie wzajemna pomoc i wspieranie się. Pomysł połączenia się powstał z obserwacji działań rodziców niepełnosprawnych dzieci z innych gmin, a także z analizy własnych doświadczeń, z których wynika, że razem można osiągnąć więcej. Od niedawna w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kłecku spotykają się rodzice dzieci niepełnosprawnych, którzy postanowili budować wzajemne relacje poznając się i wymieniając wiedzą i doświadczeniem, brakującego wielu z nich.

Więcej…
 
Gwiazdka w Świniarach PDF Drukuj
wtorek, 30 grudnia 2014 11:00
alt   „Od siedzib ludzkich, z lasu, łąki, roli, Płynie pastuszka pieśń na żłóbka próg: „Pokój na ziemi ludziom dobrej woli!” Wszak On – maluczkich jest Bóg”. Głos pięknych kolęd śpiewanych u żłóbka, szept składanych szczerych i radosnych życzeń, radość z narodzenia Pana były słyszane na wspólnym, bożonarodzeniowym spotkaniu, zorganizowanym, jak co roku, przez Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich w Świniarach.

Więcej…
 
Autobus dla niepełnosprawnych dla WTZ Caritas Kłecko PDF Drukuj
środa, 17 grudnia 2014 10:15
alt   W roku 2014 Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przeprowadził nabór wniosków do konkursu w ramach Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami II (PWRMR II). Celem tego programu jest wsparcie różnych podmiotów zajmujących się w sposób zorganizowany udzielaniem pomocy osobom niepełnosprawnym i opieką nad nimi.

Więcej…
 
Niepewna przyszłość rolniczej spółki z Działynia PDF Drukuj
środa, 10 grudnia 2014 16:30
alt   Zdaniem posła Tadeusza Tomaszewskiego w Działyniu (gmina Kłecko) może dojść do likwidacji miejsc pracy. Funkcjonująca na terenie dawnego PGR spółka Działpol w wyniku wprowadzonej w 2011 roku nowelizacji ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa oraz zakwestionowania przez Agencję Nieruchomości Rolnych warunków umowy dzierżawy majątku na kolejnych 15 lat może zostać zmuszona do zmniejszenia zatrudnienia. Pracę stracić może piętnaście osób. W równie trudnej sytuacji są inne rolnicze spółki na terenie Wielkopolski i całego kraju.

Więcej…
 
„Mamy służyć wszystkim i nie budować układów” PDF Drukuj
sobota, 06 grudnia 2014 13:30
alt   Za nami pierwsza sesja Rady Miejskiej Gminy Kłecko. I pierwsze rozstrzygnięcia personalne w nowej Radzie. Przewodniczącym Rady został Adam Kroenke, będący w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczącym. Z kolei na wiceprzewodniczących wybrano Elżbietę Janiak i Jerzego Jaźwieca. Na pierwszej sesji radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie.

Więcej…
 
Gimnazjum pamięta PDF Drukuj
piątek, 05 grudnia 2014 11:00
alt   II Memoriał im. Czarka Bilarzewskiego rozegrany został wczoraj w Kłecku. W zawodach udział wzięły po 2 zespoły (dziewcząt i chłopców) z gimnazjów w Łubowie, Pobiedziskach i Kłecku. Rozgrywki poświęcone zostały pamięci Cezarego Bilarzewskiego, zmarłego przed trzema laty, nauczyciela wychowania fizycznego w Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku.

Więcej…
 
Adam Serwatka nowym burmistrzem gminy Kłecko! PDF Drukuj
poniedziałek, 01 grudnia 2014 00:05
alt   Po dwóch tygodniach oczekiwania i swoistej dogrywki, w gminie Kłecko jest już wszystko jasne. W II turze wyborów na burmistrza tejże gminy spotkali się: Adam Serwatka, który w I turze zdobył poparcie 47,89 proc. wyborców (1635 głosów) i January Giżycki z poparciem 21,21 proc. wyborców (732 głosy). Po dzisiejszym głosowaniu wiemy już, że nowym burmistrzem gminy Kłecko został Adam Serwatka, którego poparło 1849 wyborców.

Więcej…
 
Szanowni Mieszkańcy wsi Polska Wieś i Wilkowyja PDF Drukuj
czwartek, 20 listopada 2014 11:15
alt   W związku z wyborami samorządowymi, które odbyły się w dniu 16-11-2014 roku, pragnę podziękować Państwu za oddane na mnie głosy. Dziękuję za życzliwe przyjęcie i rozmowy podczas spotkań przedwyborczych, w których przewijała się troska o nasze wsie i gminę. Rozmowy z Państwem dostarczyły mi wiele ciekawych wskazówek i rozwiązań, którymi warto się zająć i na które należy szczególnie zwracać uwagę.

Więcej…
 
Gmina Kłecko: Będzie II tura wyboru burmistrza! Znamy już 15 radnych! PDF Drukuj
poniedziałek, 17 listopada 2014 06:30
alt   Bardzo długo czekaliśmy na wyniki wyborów w gminie Kłecko, a i tak, te które podamy, są na razie nieoficjalnymi wynikami. Wiadomo na pewno, że w Kłecku dojdzie do II tury wyborów na burmistrza w której zmierzą się January Giżycki, startujący z KWW Samorządna Gmina Kłecko z Adamem Serwatką z KWW Adama Serwatki. Znamy natomiast już nazwiska wszystkich radnych.

Więcej…
 
Ścieki prawdopodobnie zanieczyściły Małą Wełnę! PDF Drukuj
środa, 22 października 2014 14:00
alt   Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kłecku ustalają kto zanieczyścił Małą Wełnę. Jak już wczoraj informowaliśmy, siwe zabarwienie wody zaobserwowali mieszkańcy Kłecka, którzy zgłosili sprawę do miejscowego urzędu. Co dokładnie zanieczyściło rzekę będzie wiadomo po wynikach badań, które przeprowadzi Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska. - Na razie wiemy tyle, że nie jest to skażenie chemiczne, a organiczne – przekonuje kpt. Bartosz Klich, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie.

Więcej…
 
Kto zatruł Małą Wełnę w Kłecku? PDF Drukuj
wtorek, 21 października 2014 17:45
alt   Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Policja i Straż Pożarna sprawdzają w jaki sposób i co skaziło rzekę w Kłecku. Siwe zabarwienie wody zauważyli mieszkańcy Kłecka i pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej. - Rzeka jest wyschnięta pośrodku, więc zanieczyszczenie nie powinno postępować – uspokaja Krzysztof Gronikowski, inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Kłecku.

Więcej…
 
Rajdowe Kłecko. Uczczono pamięć prof. Władysława Nehringa PDF Drukuj
poniedziałek, 20 października 2014 10:45
alt   Już po raz dwunasty z rzędu drogi i bezdroża gminy Kłecko zaroiły się od miłośników pieszych wędrówek. Na rajdowe trasy wyszło i wyjechało prawie 200 piechurów i rowerzystów. Dopisała pogoda, a organizatorzy – jak co roku zresztą – stanęli na wysokości zadania.

Więcej
 
Młodzież z kłeckiego Gimnazjum rośnie na przyrodniczych ekspertów PDF Drukuj
czwartek, 16 października 2014 10:00
alt   Po raz 14 już rusza konkurs pod hasłem: „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Bierze w nim udział 16 zespołów parkowych z całego kraju. Każdego roku w konkursie bierze udział drużyna z kłeckiego Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa. W tym roku do pierwszego etapu zgłosiło się aż 150 uczniów. To właśnie z nich stworzona zostanie czteroosobowa drużyna, która stoczy prawdziwy bój z wiedzy o ekologii i parkach krajobrazowych.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 7
REKLAMA
POLECAMY