Młodzi krwiodawcy odebrali krewkarty

Po raz drugi w tym roku starosta Beata Tarczyńska wręczyła krewkarty. Odebrało je 125 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Spotkanie, które odbyło się dziś w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie stanowiło podsumowanie kolejnego etapu projektu „Błękitna krew”, promującego wśród młodzieży honorowe krwiodawstwo. Jest on realizowany wspólnie przez powiat oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
Więcej


REKLAMA


alt

alt
Miasto na siedmiu wzgórzach, czyli Gniezno jak Rzym PDF Drukuj
niedziela, 26 grudnia 2010 21:00

alt   Ciężko się pisze artykuł wiedząc, że osoba która w nim występuje już nigdy nie opowie nam żadnej fascynującej historii... A jednocześnie z dyktafonu słyszy się głos tej osoby... Z panem Bogusiem Rzyskim, szefem Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” spotykaliśmy się regularnie co miesiąc i w trakcie tych spotkań opowiadał mi wiele historii związanych zarówno z Gnieznem, jak i powiatem gnieźnieńskim. W ostatnich tygodniach, gdy walczył z chorobą spotkaliśmy się dwukrotnie. I te spotkania także dotyczyły historii naszego regionu... Wówczas też opowiedział mi o siedmiu wzgórzach na których leży Gniezno... Umówiliśmy się, że tę opowieść opublikujemy na Boże Narodzenie... Słuchając jego ciepłego głosu nie myślałem, że będą to tak smutne święta...


Wzgórze Lecha 
   - Gniezno jak Rzym położone jest na siedmiu wzgórzach. Nie są to tak znane wzgórza, jak wzgórza rzymskie ale napewno też są godne uwagi – zaczął swoją opowieść B. Rzyski. - Najważniejsze i najbardziej znane to Wzgórze Lecha zwane inczej Górą Królewską. To jest to miejsce gdzie dzisiaj stoi Katedra Gnieźnieńska, a kiedyś stał zamek książęcy – dodaje.

Wzgórze Panieńskie
   Kolejne to Wzgórze Panieńskie albo osada targowa. Tak mówiono o dzisiejszym Rynku. - Wzgórze Panieńskie ze względu na siostry klaryski, które obok tego wzgórza, czy nawet na tym wzgórzu miały swoje oratorium przy kościele ojców Franciszkanów – opowiadał pan Boguś. - Warto wspomnieć o znajdujących się tam relikwiach bł. Jolenty, że bł. Jolenta była to siostra św. Kingi, że była córką króla Węgier Beli IV. I że te stosunku polsko-węgierskie datują się już bardzo dawna. Była ona żoną Bolesława Pobożnego, księcia który z Przemysłem I podzielił Wielkopolską na dwie części. Czyli tę z Poznaniem, gdzie władał Przemysł i tę z Kaliszem do którego należało Gniezno i w którym był Bolesław Pobożny – dodaje.

altWzgórze Piotrowo
   Trzecie wzgórze to Wzgórze Piotrowo inaczej zwane Zajezierzem. - Jest to dzisiejszy cmentarz i kościół św. Piotra i Pawła z pomnikiem powstańców wielkopolskich. Ale równnież to wzgórze od strony jeziora Jelonek w kierunku na Poznań. Za jeziorem czyli nazywano to Zajezierze – wyjaśnia B. Rzyski.

Wzgórze Świętojańskie
   Kolejne gnieźnieńskie wzgórze to Wzgórze Świętojańskie, Grzybowo 1 lub Góra Krzyżacka. - Dzisiaj na tym wzgórzu stoi kościółek, najpiękniejszy, najmniejszy i najstarszy w Gnieźnie pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, kiedyś należący do bożogrobców – podkreśla.

Wzgórze Klaryskie
   Piąte wzgórze to Grzybowo 2, albo zwane inaczej Wzgórzem Klaryskim. - Jest to wzgórze położone w trójkącie ulic: Jolenty, 3 Maja oraz Żwirki i Wigury. Tam gdzie dzisiaj jest basen i Hotel „Lech” - wskazuje kolejne wzgórze nasz rozmówca.

Wzgórze Zbarskie
alt   Następne wzgórze do Wzgórze Zbarskie na którym dzisiaj stoi kościół pod wezwaniem św. Michała. - Jak głosi legenda i jak mówi tradycja, nazywane jest ono „polskimi Termopilami”. Tam podobno książę i dwunastu wojów miało bronić Gniezna przed najazdem nieprzyjaciela. Oni wszyscy zginęli, ale nieprzyjaciel już dalej się nie posunął. Jest to nawiązanie do króla Spartan Leonidasa i 300 Spartan, którzy pod Termopilami zginęli i w ten sposób bronili Grecji – opowiada B. Rzyski.

Wzgórze Balcerkowo
   Siódme wzgórze to tak zwane Wzgórze Balcerkowo. - To jest wzgórze, które znajduje się pomiędzy nieistniejącą dzisiaj cukrownią a kolejką wąskotorową. To wzniesienie gdzie był taki skup makulatury. Tam podobno stał trzeci gród gnieźnieeźnieński mający chronić Gniezno od strony Pyzdr – wyjaśnia pan Boguś. - Jeszcze niektórzy mówią, że jako jedno ze wzgórz można potraktować Gnieźninek, ten gródek w Parku Miejskim, ale ja bardziej skłaniam się ku Wzgórzu Balcerkowo – dodaje.
   - Jest to siedem wzgórz, które też powinny być gdzieś opisane, przekazane może nawet wyeksponowane. Warto o tym napisać i zrobić jakiś szlak tymi wzgórzami. Kiedyś prosiłem na jednej z komisji Rady Miasta, żeby przy tych wzgórzach umieścić jakieś tabliczki z tymi nazwami, żeby ludzie i turyści wiedzieli – uważa B. Rzyski.

Warto te miejsca pokazać...
   - Widzę jak turyści z aparatami zatrzymują się przy tych piramidkach, które pokazują gdzie kiedyś znajdowały się bramy wiodące do grodu. To samo można by było zrobić z tymi wzgórzami ale nie tylko – zaznacza. - Na ogół wszyscy wiedzą kto to był Mieszko I, kto to był Bolesław Chrobry, ale niewielu pewnie ludzi wie, kto to był Maciej II Łubieński. A była to bardzo wybitna postać. Może też warto pomyśleć o tych dawnych gnieźnieńskich kościołach, które już dzisiaj nieistnieją. Św. Mikołaja, św. Ducha, św. Anny... Może też zaznaczyć jakoś te miejsca, to pokazać... Podobnie jak te wzgórza – dodaje.
   Dalej B. Rzyski dodaje, że obserwując turystów np. w Poznaniu zauważył, że oni chętnie czytają takie tabliczki z krótkim opisem patrona danej ulicy. - Nie każdy bowiem jest historykiem, regionalistą i musi się interesować tymi sprawami, a takie tabliczki ułatwią poznawanie naszej historii – podkreśla. - To są takie sprawy, które warto pokazać i utrwalić – dodaje.

Karol Soberski


Od autora:
   W trakcie tych wielu spotkań z panem Bogusiem opowiadał mi on również o wielu innych tematach związanych z historią naszej „małej Ojczyzny”, tematach często zupełnie nieznanych, a wartych pokazania mieszkańcom naszego regionu. Bardzo mu zależały, by przybliżyć Czytelnikom postać abp Tuni związanego z królem Bolesławem Chrobrym (postać która miała ogromny wpływ na króla Bolesława Chrobrego, a prawie że dzisiaj zupełnie nieznana).
   Inną kwestią która pana Bogusia intrygowała to bitwa Polaków ze Szwedami do której doszło 7 maja 1656 roku pod Brzozogajem (po stronie Polskiej walczyli m.in. Sefan Czarnecki, Jerzy Lubomirski i Jan Sobieski, późniejszy król Polski, a szwedzkimi wojskami dowódził książę Adolf Jan). Panu Bogusiowi marzyło się, by w miejscu tej bitwy posadowić pamiątkowy głaz.
   Kolejnym zupełnie nieznanym tematem który chciał nagłośnić, był jeden z największych strajków robotników rolnych do którego doszło w okresie międzywojennym w Działyniu, a który to strajk pan Boguś opisał w swojej pracy magisterskiej.
   Tych tematów było dużo więcej... Większość z nich jest zapisana w moich notatkach i – mimo, że pana Bogusia nie ma już wśród nas – będę je systematycznie publikował na łamach informacjlokalnych.pl. Tak jak pan Boguś sobie tego życzył... I będę kontuuował tę misję i pasję, którą we mnie pan Boguś zaszczepił...

   PS. Pogrzeb Bogusława Rzyskiego odbędzie się w środę, 29 grudnia o godz. 14.00 na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie

 
REKLAMA
POLECAMY