Śledczy wyjaśniają śmierć 33-letniego motorowerzysty
środa, 30 lipca 2014
alt   33-letni motorowerzysta zmarł w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń ciała, których doznał po zderzeniu się z nissanem. Do wypadku doszło na trasie z Mieleszyna do Janowca Wielkopolskiego. Śledczy po nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia jak również, który z kierowców przyczynił się do zaistnienia tego wypadku. Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.


Więcej…

REKLAMA
Miasto na siedmiu wzgórzach, czyli Gniezno jak Rzym PDF Drukuj
niedziela, 26 grudnia 2010 21:00    (12165 odsłon)

alt   Ciężko się pisze artykuł wiedząc, że osoba która w nim występuje już nigdy nie opowie nam żadnej fascynującej historii... A jednocześnie z dyktafonu słyszy się głos tej osoby... Z panem Bogusiem Rzyskim, szefem Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” spotykaliśmy się regularnie co miesiąc i w trakcie tych spotkań opowiadał mi wiele historii związanych zarówno z Gnieznem, jak i powiatem gnieźnieńskim. W ostatnich tygodniach, gdy walczył z chorobą spotkaliśmy się dwukrotnie. I te spotkania także dotyczyły historii naszego regionu... Wówczas też opowiedział mi o siedmiu wzgórzach na których leży Gniezno... Umówiliśmy się, że tę opowieść opublikujemy na Boże Narodzenie... Słuchając jego ciepłego głosu nie myślałem, że będą to tak smutne święta...


Wzgórze Lecha 
   - Gniezno jak Rzym położone jest na siedmiu wzgórzach. Nie są to tak znane wzgórza, jak wzgórza rzymskie ale napewno też są godne uwagi – zaczął swoją opowieść B. Rzyski. - Najważniejsze i najbardziej znane to Wzgórze Lecha zwane inczej Górą Królewską. To jest to miejsce gdzie dzisiaj stoi Katedra Gnieźnieńska, a kiedyś stał zamek książęcy – dodaje.

Wzgórze Panieńskie
   Kolejne to Wzgórze Panieńskie albo osada targowa. Tak mówiono o dzisiejszym Rynku. - Wzgórze Panieńskie ze względu na siostry klaryski, które obok tego wzgórza, czy nawet na tym wzgórzu miały swoje oratorium przy kościele ojców Franciszkanów – opowiadał pan Boguś. - Warto wspomnieć o znajdujących się tam relikwiach bł. Jolenty, że bł. Jolenta była to siostra św. Kingi, że była córką króla Węgier Beli IV. I że te stosunku polsko-węgierskie datują się już bardzo dawna. Była ona żoną Bolesława Pobożnego, księcia który z Przemysłem I podzielił Wielkopolską na dwie części. Czyli tę z Poznaniem, gdzie władał Przemysł i tę z Kaliszem do którego należało Gniezno i w którym był Bolesław Pobożny – dodaje.

altWzgórze Piotrowo
   Trzecie wzgórze to Wzgórze Piotrowo inaczej zwane Zajezierzem. - Jest to dzisiejszy cmentarz i kościół św. Piotra i Pawła z pomnikiem powstańców wielkopolskich. Ale równnież to wzgórze od strony jeziora Jelonek w kierunku na Poznań. Za jeziorem czyli nazywano to Zajezierze – wyjaśnia B. Rzyski.

Wzgórze Świętojańskie
   Kolejne gnieźnieńskie wzgórze to Wzgórze Świętojańskie, Grzybowo 1 lub Góra Krzyżacka. - Dzisiaj na tym wzgórzu stoi kościółek, najpiękniejszy, najmniejszy i najstarszy w Gnieźnie pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, kiedyś należący do bożogrobców – podkreśla.

Wzgórze Klaryskie
   Piąte wzgórze to Grzybowo 2, albo zwane inaczej Wzgórzem Klaryskim. - Jest to wzgórze położone w trójkącie ulic: Jolenty, 3 Maja oraz Żwirki i Wigury. Tam gdzie dzisiaj jest basen i Hotel „Lech” - wskazuje kolejne wzgórze nasz rozmówca.

Wzgórze Zbarskie
alt   Następne wzgórze do Wzgórze Zbarskie na którym dzisiaj stoi kościół pod wezwaniem św. Michała. - Jak głosi legenda i jak mówi tradycja, nazywane jest ono „polskimi Termopilami”. Tam podobno książę i dwunastu wojów miało bronić Gniezna przed najazdem nieprzyjaciela. Oni wszyscy zginęli, ale nieprzyjaciel już dalej się nie posunął. Jest to nawiązanie do króla Spartan Leonidasa i 300 Spartan, którzy pod Termopilami zginęli i w ten sposób bronili Grecji – opowiada B. Rzyski.

Wzgórze Balcerkowo
   Siódme wzgórze to tak zwane Wzgórze Balcerkowo. - To jest wzgórze, które znajduje się pomiędzy nieistniejącą dzisiaj cukrownią a kolejką wąskotorową. To wzniesienie gdzie był taki skup makulatury. Tam podobno stał trzeci gród gnieźnieeźnieński mający chronić Gniezno od strony Pyzdr – wyjaśnia pan Boguś. - Jeszcze niektórzy mówią, że jako jedno ze wzgórz można potraktować Gnieźninek, ten gródek w Parku Miejskim, ale ja bardziej skłaniam się ku Wzgórzu Balcerkowo – dodaje.
   - Jest to siedem wzgórz, które też powinny być gdzieś opisane, przekazane może nawet wyeksponowane. Warto o tym napisać i zrobić jakiś szlak tymi wzgórzami. Kiedyś prosiłem na jednej z komisji Rady Miasta, żeby przy tych wzgórzach umieścić jakieś tabliczki z tymi nazwami, żeby ludzie i turyści wiedzieli – uważa B. Rzyski.

Warto te miejsca pokazać...
   - Widzę jak turyści z aparatami zatrzymują się przy tych piramidkach, które pokazują gdzie kiedyś znajdowały się bramy wiodące do grodu. To samo można by było zrobić z tymi wzgórzami ale nie tylko – zaznacza. - Na ogół wszyscy wiedzą kto to był Mieszko I, kto to był Bolesław Chrobry, ale niewielu pewnie ludzi wie, kto to był Maciej II Łubieński. A była to bardzo wybitna postać. Może też warto pomyśleć o tych dawnych gnieźnieńskich kościołach, które już dzisiaj nieistnieją. Św. Mikołaja, św. Ducha, św. Anny... Może też zaznaczyć jakoś te miejsca, to pokazać... Podobnie jak te wzgórza – dodaje.
   Dalej B. Rzyski dodaje, że obserwując turystów np. w Poznaniu zauważył, że oni chętnie czytają takie tabliczki z krótkim opisem patrona danej ulicy. - Nie każdy bowiem jest historykiem, regionalistą i musi się interesować tymi sprawami, a takie tabliczki ułatwią poznawanie naszej historii – podkreśla. - To są takie sprawy, które warto pokazać i utrwalić – dodaje.

Karol Soberski


Od autora:
   W trakcie tych wielu spotkań z panem Bogusiem opowiadał mi on również o wielu innych tematach związanych z historią naszej „małej Ojczyzny”, tematach często zupełnie nieznanych, a wartych pokazania mieszkańcom naszego regionu. Bardzo mu zależały, by przybliżyć Czytelnikom postać abp Tuni związanego z królem Bolesławem Chrobrym (postać która miała ogromny wpływ na króla Bolesława Chrobrego, a prawie że dzisiaj zupełnie nieznana).
   Inną kwestią która pana Bogusia intrygowała to bitwa Polaków ze Szwedami do której doszło 7 maja 1656 roku pod Brzozogajem (po stronie Polskiej walczyli m.in. Sefan Czarnecki, Jerzy Lubomirski i Jan Sobieski, późniejszy król Polski, a szwedzkimi wojskami dowódził książę Adolf Jan). Panu Bogusiowi marzyło się, by w miejscu tej bitwy posadowić pamiątkowy głaz.
   Kolejnym zupełnie nieznanym tematem który chciał nagłośnić, był jeden z największych strajków robotników rolnych do którego doszło w okresie międzywojennym w Działyniu, a który to strajk pan Boguś opisał w swojej pracy magisterskiej.
   Tych tematów było dużo więcej... Większość z nich jest zapisana w moich notatkach i – mimo, że pana Bogusia nie ma już wśród nas – będę je systematycznie publikował na łamach informacjlokalnych.pl. Tak jak pan Boguś sobie tego życzył... I będę kontuuował tę misję i pasję, którą we mnie pan Boguś zaszczepił...

   PS. Pogrzeb Bogusława Rzyskiego odbędzie się w środę, 29 grudnia o godz. 14.00 na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie

 

This content has been locked. You can no longer post any comment.

REKLAMA


POLECAMY
 REKLAMAWARTO ZOBACZYĆ


Ogłoszenia Drobne

   PRACA: Zatrudnię kierowcę na ciągnik siodłowy z naczepą firanka. Praca w niepełnym wymiarze godzin. Gniezno Tel. 601-598-963
   NIERUCHOMOŚCI: Sprzedam mieszkanie 2 pokojowe, 48 m2. Tel. 500 218 703
   NIERUCHOMOŚCI: Sprzedam mieszkanie 37m2, własne centralne ogrzewanie, piec Buderus. W cenie garaż / pomieszczenie gospodarcze / udział w gruncie. Lokalizacja Piekary. Cena 100.000 OKAZJA, tel. 664096200
   MOTORYZACJA: Sprzedam Sprzedam Fiat Seicento 1.1 benzyna, rok 1999/2000; elektryczne szyby, centralny zamek, OC i przegląd do lutego 2015 roku. Stan dobry - cena 2350zł. tel. 606 218 395
   NIERUCHOMOŚCI: Sprzedam działki budowlane, blisko lasu, możliwość doboru wielkości działki (woda, prąd)... Wilkowyja k. Kłecka. tel. 796198217
Więcej


NASI FELIETONIŚCI 

ODKRYWAMY HISTORIĘNASI PARTNERZY:
 

  

 

 
 


PATRONUJEMY KLUBOM: