http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ciekawe czasy w mieście nad Mościanką

Wyróżniony Ciekawe czasy w mieście nad Mościanką

Ponieważ jestem Polakiem i nie posiadam chińskiej wrażliwości, to bardzo się cieszę z faktu, że przyszło mi żyć w ciekawych czasach. Nasze życie publiczne, jest ostatnio bardzo emocjonalne, a więc „ciekawe”  i czasem mnie się wydaje, że dochodzimy tutaj do histerii.  Do postawienia takiej tezy skłania mnie zaś szczere czy nie szczere, ale publiczne wyznawanie przez niektóre osoby , że z powodu emocji związanych z kryzysem w sferze prawa, wylały łzy w ilościach takich i owakich. Z racji wagi zjawiska i jego powszechności, to pewnie powinno być tematem dyżurnym tej działki, ale ja wzorem papieża Franciszka, przybijam na swoich drzwiach tabliczkę z napisem: „Nie narzekać!” „Będzie weselej!”.


Czerniejewo, jak głosi zapis na tablicach towarzyszących naszym misiom, należy do najstarszych miast Wielkopolski, usytuowane w zlewni rzeki Mościanki, dzisiaj zwanej Wrześnicą, jest położone u zbiegu dwóch historycznych cieków uchodzących do tej pierwszej, na której kiedyś skrzypiały liczne młyny. Pozostałe rzeczki to Grodnik i Moszczenica, których nazwy brzmią bardzo sympatycznie, lecz nikt dzisiaj nie potrafi przypisać już konkretnego imienia żadnemu z nich, chociaż raczej nie ma wątpliwości, o które wodne arterie chodzi. Przy tej okazji chcę zauważyć, jak pozytywną rzeczą jest to, aby każde pokolenie pozostawiło po sobie jakiś ślad materialny o czasie w którym żyło, bo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak szybko umyka nasz czas i wiedza jemu przypisana. Pozytywnym i godnym naśladowania przez innych, jest przykład wydania przez Gminę Czerniejewo wspomnieniowej książki mieszkańców miasta i okolicy, ale również ludzi, którzy trafili tutaj rzuceni przez „ciekawe czasy” drugiej światówki i nie tylko. Książka, Życie przemija, pamięć pozostaje, do powstania której walnie się przyczyniłem, jest  do nabycia za „psie pieniądze” w miejskiej bibliotece, oraz do pożyczenia we wszystkich filiach biblioteki miasta Gniezna.

Wydaje się jednak, że czas nawiązać do tytułu dzisiejszego odcinka moich plotów i przejść do najświeższych aktualności. Żyję tutaj prawie siedemdziesiąt lat i  z przyjemnością zauważam, że to te ostatnie cechują się godnym odnotowania dynamizmem zdarzeń godnych odnotowania dlatego, że nie są to tylko rzeczy należące do podstawowych potrzeb wynikających z racji właściwych czasom w których przyszło nam żyć. Otóż z przyjemnością obserwuję postępy w budowie hali widowiskowo sportowej, która jest obecnie sztandarową inwestycją Gminy Czerniejewo i nie wątpię w to, że jest ona jedynie środkiem do rozwinięcia przyszłych inicjatyw, które obecnie, z powodu braku takiej bazy borykają się z normalnymi w takiej sytuacji trudnościami, a mimo to robią furorę przynajmniej  w skali powiatu. Konkretnie, to mam zaś na myśli „trasy koncertowe” naszego amatorskiego Zespołu, ze swoim fenomenalnym spektaklem zatytułowanym „Będzie weselej”, który z pewnością zadowoli najwybredniejsze gusta i do obejrzenia oraz wysłuchania którego zachęcam każdego, komu tylko nadarzy się taka okazja.

Przyjemnie jest przespacerować się ulicą Pałacową, która w pełni zasługuje na swoje miano, można tam zawsze podrapać za uchem któregoś z sympatycznych misiów, na imiona których ogłoszono właśnie konkurs. Jeżeli zaś towarzyszą nam dzieci, to na pewno nie będą się nudzić, bo z myślą o nich, miasto wystawiło właśnie wzdłuż tej ulicy kilka stacjonarnych zabawek – łamigłówek widocznych na załączonych zdjęciach. Na Grobli zaś, zawsze można nakarmić rezydujące tam kaczki krzyżówki oraz wiecznie głodne karpie. Tam też można skorzystać z huśtawki i spróbować odgadnąć, czym są dwie tajemnicze tuby, wyglądające jak urządzenia do rozmowy z matką Ziemią. Może  są to nowoczesne rzeźby, albo też sitka do emanacji pozytywnych wrażeń, ja tego nie wiem, ale urok naszej Grobli nie podlega dyskusji. Wieczorem zaś, można się tam zapatrzeć na płonącą wszystkimi kolorami tęczy pływającą fontannę. Czerniejewo posiada wiele uroków dzisiaj, ale optymizmem na jutro napawa zapewnienie Zespołu wykonującego utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów który nas zapewnia ze „Będzie (jeszcze) weselej”.

2 komentarzy

  • SZczepan
    SZczepan sobota, 05, sierpień 2017 08:50 Link do komentarza Raportuj

    Każdy komentarz cieszy autora materiału, ale tym razem nie bardzo kojarzę, jakie Autor tego, ma pretensje do obecnych "właścicieli" gminy, czy też całego pokolenia. Ja uważam, że jest dobrze i wesoło, a fotel wśród chwastów to dobry pomysł na lato gdzieś poza miastem, bo w samym mieście o komosę raczej trudno. Pozdrawiam Pana. Sz. K.

  • AdamK
    AdamK piątek, 04, sierpień 2017 14:18 Link do komentarza Raportuj

    Otóż to Panie Szczepanie każde pokolenie zostawia jakiś ślad na Mościanką, dla niektórych aby było weselej moze to być fotel pośród łanów komosy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.