http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gdy nie ma litości

Wyróżniony Gdy nie ma litości

Historia pokazuje jak bezsensowny może być ludzki fanatyzm i ślepa wiara w jednego człowieka owładniętego szaleństwem, nienawiścią i brakiem litości.  Wybrałam dzisiaj książki oparte na faktach. Czytanie ich powoduje, że chciałoby się mieć siłę sprawczą, by zapobiec temu, co wydarzyło się naprawdę. Hitlerowskie zbrodnie przeciw ludzkości i nazistowskie miejsca kaźni. Relacje korespondentów wojennych z miejsc pogrążonych w konflikcie. Walka rodziców o skazanie morderców ukochanej córki. Szczyt K2 – i góra bez cienia litości.


Roma Ligocka jest autorką słów zapisanych w kontekście miłości: „Żyjąc w teraźniejszości, niepostrzeżenie i nieustannie obrastamy zielskiem przeszłości”. Przytaczam ten cytat pisząc o tym, co jest złe.

28 dzień marca 2019 roku. Biegnę korytarzem czerniejewskiego pałacu. Pomieszczenie szybko wypełnia się ludźmi i ogólną wrzawą I Festiwalu Historycznego. „Ostatni występ Doktora Śmierci – zbrodnia i medycyna w czasie II wojny światowej na Dolnym Śląsku” to temat wykładu, na który… nie zdążyłam.
– Czy będzie można jeszcze Pani posłuchać? – Moje rozpaczliwe pytanie spotyka się z krótką odpowiedzią Joanny Lamparskiej.
– Niestety. Dzisiaj już nie. Do zobaczenia na Zamku Czocha.
Kurtyna.

Joanna Lamparska jest cenioną dziennikarką, podróżniczką i specjalistką od tajemnic historii. „Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross-Rosen” to książka poświęcona śledztwu historycznemu nad najstraszniejszym nazistowskim obozem. Sieniawka, miejscowość na Dolnym Śląsku zapomniana przez ludzi i Boga. W czasie II Wojny Światowej był tam katorżniczy obóz, w którym więźniowie nie mieli szans zrobić nic, co poprawiłoby ich warunki życia lub pomogło zorganizować jakikolwiek opór. W książce nie ma naukowych opisów, przez co komunikacja z czytelnikiem jest doskonała. Zbrodniczy obraz wojny, nie na froncie, lecz w jednym z najgorszych podobozów Gross-Rosen wzbudza wiele emocji. W Sieniawce jest dzisiaj szpital psychiatryczny. Pracownia z makabrycznymi stołami do sekcji zwłok wkomponowała się w obecną architekturę szpitala. Zdecydowanie, książka godna polecenia.

„Wojna jest zawsze przegrana” książka Honoraty Zapaśnik to szczere rozmowy autorki z najlepszymi polskimi reporterami wojennymi. Kim są ludzie, którzy ryzykują życie abyśmy poznali prawdę? Dlaczego decydują się na takie życie? Czy ich działaniom przyświeca jakiś cel, czy to tylko praca? Jak wygląda ich życie po powrocie do domu? Jaką cenę płacą za dobre reportaże, doskonałe ujęcia i wzruszające wywiady? Ile cierpienia potrafi znieść człowiek i czy trudno jest żyć z piętnem tego, co się zobaczyło, czego się wysłuchało i sfotografowało? Czy wierzą, że ich indywidualny sposób na relacjonowanie wydarzeń wojennych pozwala zrozumieć konflikty? W książce padają mocne słowa Radosława Kietlińskiego: „Bardzo łatwo jest wyzbyć się człowieczeństwa. Wymaga to tylko sprzyjającej sytuacji. Bez problemu z wyedukowanego, wykształconego mężczyzny czy kobiety może zrodzić się bestia”.  

Pięćdziesiąt lat temu, dokładnie 9 sierpnia 1969 roku, światem wstrząsnęła wiadomość o brutalnym zabójstwie Sharon Tate, żony Romana Polańskiego. Dwudziestosześcioletnia aktorka była w 9. miesiącu ciąży, oczekiwała narodzin syna. Do jej domu wtargnął Charles Manson, by wraz z członkami swojej sekty dokonać zbiorowego mordu. Sharon została zabita wraz z czwórką swoich przyjaciół. Autorki Alisa Statman i Brie Tate w książce „Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego” prześledziły rodzinne archiwum, by przeanalizować wszystkie aspekty tej makabrycznej zbrodni. Sprawa do dzisiaj budzi wiele kontrowersji. Warto sięgnąć po tę pozycję, by poznać kulisy procesu fanatycznej sekty Mansona oraz tragiczną walkę rodziców Sharon o skazanie jednego z najokrutniejszych zabójców wszech czasów.

Już samo zdjęcie szczytu na okładce książki Micka Conefrereya  „Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu” budzi respekt. K2 – bezimienna góra, która owiana jest złowrogą sławą, a wciąż przyciąga śmiałków z obsesyjnym pragnieniem zdobycia jej. Wznoszący się na  8611 metrów n.p.m. szczyt K2 ustępuje tylko Mount Ewerestowi. W ciągu 50 lat od pierwszego wejścia na szczyt dotarło 247 osób, a 54 straciły życie. Książka przedstawia pierwsze próby wejścia na K2. Zawiera niepublikowane wywiady z żyjącymi członkami zespołów, fragmenty pamiętników i listów wyszukanych w archiwach rozsianych po całym świecie. Doskonała lektura.

Powyższe cztery propozycje książkowe mają wspólny mianownik. We wszystkich przewija się widmo cierpienia i grozy, tytułowy „brak litości” i jego konsekwencje. Choć daleka jestem od tworzenia historycznych porównań do rozpoznawania współczesnych zdarzeń, wiem, że pamięć o tym, co się wydarzyło jest po prostu… ważna.


Joanna Lamparska, „Imperium małych piekieł. Mroczne tajemnice obozu Gross-Rosen”, Wydawnictwo Znak Horyzont, 2019;
Honoraty Zapaśnik, „Wojna jest zawsze przegrana”, Wydawnictwo Otwarte, 2019;
Alisa Statman, Brie Tate, „Sharon Tate. Historia morderstwa żony Romana Polańskiego”, Wydawnictwo Znak Horyzont, 2019;
Mick Conefrerey  „Duchy K2. Epicka historia zdobycia szczytu”, Wydawnictwo Bezdroża, 2019
6 komentarzy

 • Tomek
  Tomek piątek, 06, wrzesień 2019 22:16 Link do komentarza Raportuj

  Tak
  Bardzo ciekawa zapowiedź. Już dawno nikt nie pisał tak zachęcająco.
  Już zamówiłem wszystkie pozycje.
  Po Pani opisie wnioskuje, że to bardzo dobry wybór.

 • Waldek
  Waldek czwartek, 05, wrzesień 2019 21:51 Link do komentarza Raportuj

  Czekałem na Pani recenzję i doczekałem się kolejnej interesującej porcji informacji o książkach godnych przeczytania. Podoba mnie się sposób opisywania książek oraz ciekawa narracja przez Panią stosowana.

 • Marek Walkowiak
  Marek Walkowiak czwartek, 05, wrzesień 2019 19:07 Link do komentarza Raportuj

  Nie powiem, bym kiedyś czytał tak ciekawe zapowiedzi książek. Po lekturze tej recenzji, chce się biec do księgarni i kupić te książki.

 • Anka
  Anka czwartek, 05, wrzesień 2019 14:10 Link do komentarza Raportuj

  Pięknie pani Agnieszko! Kusi mnie pani tymi książkami, tylko czy one są dostępne w bibliotece w Gnieźnie?

 • Kujon
  Kujon czwartek, 05, wrzesień 2019 11:07 Link do komentarza Raportuj

  Nie cierpię historii! Nienawidzę!!!!!!!!!!

 • Viola Nowakowska
  Viola Nowakowska czwartek, 05, wrzesień 2019 10:32 Link do komentarza Raportuj

  Cierpliwie czekałam dwa tygodnie i są wreszcie nowe Pani recenzje. Dziękuję :-)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.