http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rozmowa d… z wiechciem

Wyróżniony Rozmowa d… z wiechciem

Popularne przysłowie ludowe jest nieco rubaszne, ale moim zdaniem najlepiej opisuje problem o którym – po raz kolejny, chcę dzisiaj napisać. Bezpośrednim impulsem do podjęcia tego tematu właśnie teraz, jest fakt otrzymania po wielu miesiącach oczekiwania „odpowiedzi” Rzecznika Praw Obywatelskich na moje pytanie.


Pytanie było bardzo krótkie i proste. Otóż zapytałem naszego ombudsmana jak to jest możliwe w kraju (podobno) praworządnym, że jedni ludzie wywiązują się z nałożonego na wszystkich obowiązku i są jeszcze za to ścigani jak psy, gdy czasem przez zwykłe i nie złośliwe niedopełnienie tego „obowiązku” zdarzy się im zaległość w terminowym opłaceniu daniny na rzecz instytucji z usług której wcale nie korzystają, a inni korzystają do woli, chociaż  nie zapłacili w życiu ani grosza i nikt od nich nic nie chce!? Pytanie było krótkie i konkretne.

Pismo Rzecznika liczy trzy i pół strony maszynopisu A4 i oczywiście nie daje żadnej odpowiedzi na pytanie czy Polacy dzielą się na równych i równiejszych, czy też nie. Aby się o tym przekonać wystarczy wpisać w Google odpowiednie hasło i wyskoczy nam odpowiedź, która nawet mnie zaskoczyła. Otóż ja zrobiłem to wczoraj i dowiedziałem się, że w roku 2019 abonament RTV płaci… 7 – 10 procent Polaków.

Na swoje potrzeby ja dzielę ludzi na mądrych i głupich. Oczywiście mądrzy to ci, którzy nie wydają grosza za coś, z czego nie korzystają. Ja, wypełniając  obywatelski „obowiązek” płacę co miesiąc 22,70 i uważam się za głupca, ale to wcale nie jest tylko moja sprawa, bo jeżeli  ponad 90% Polaków kpi sobie z polskiego prawa (mądrego czy głupiego) ale prawa, to gdzie jest to prawo i ta sprawiedliwość?

Ja korzystam z anteny satelitarnej i płacę za to temu, który dostarcza mnie sygnał. Za co łupi mnie TVP tego nie wiem dlatego, że odpowiedzi na to proste pytanie nie udzielił mi żaden poseł, a byłem w tej sprawie u wszystkich obecnych i byłych, którzy mają swoje biura w Gnieźnie, ani też RPO w swoim obszernym piśmie. Zapewniam wszystkich że każdorazowa rozmowa z posłem przebiegała według zasady zawartej w tytule. Jej odmianą, lub twórczym rozwinięciem jest inna mądrość ludowa, która brzmi: Jeden o Krupie, a drugi wiadomo o czym. Ludzie! (oczywiście zwracam się teraz do tych , którzy o tej paranoi decydują, a nie do tych, którzy mają polskie prawo tam, gdzie słońce rzadko zagląda) czy mi w końcu ktoś krótko odpowie, jak to jest możliwe. Rzecznik Praw Obywatelskich widzi tą głupotę, ale co ma biedny zrobić, jeżeli jego pytanie skierowane do TK poskutkowało odpowiedzią, że głupi mają nadal bulić a mądrzy mogą mieć święty spokój dlatego, że NIKT im nic nie zrobi i tyle. Ale po co Rzecznik, który nic nie może?

Nie pierwszy raz wspominam, że zdarza się mnie słuchać „moherowego radia” dlatego, że przychodzą tam różni „mądrzy” ludzie i  odpowiadają na żywo na interesujące słuchaczy pytania ze swojej działki. Otóż ostatnio wystąpił tam pan poseł PiS z Poznania - Bartłomiej Wróblewski z Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Ja nie skorzystałem co prawda z telefonu, tylko napisałem do Pana posła w Internecie i teraz czekam na jednoznaczną odpowiedź, gdzie w tym szaleństwie jest prawo, a gdzie sprawiedliwość - o prawie człowieka do równego traktowania i prawie do prostej odpowiedzi na dziecinnie proste pytanie, które w odpowiedzi wszystkich mądrych do których się do tej pory zwracałem, brzmiało jak wykładnia Teorii Względności. Ta tłumaczy wszystko. Równość w Polsce jest rzeczą więcej niż względną.

5 komentarzy

 • Kaziu z Rataj
  Kaziu z Rataj poniedziałek, 18, marzec 2019 18:24 Link do komentarza Raportuj

  No to i ja pozwolę sobie dołączyć do stada głupców płacących ten idiotyczny haracz. Z oszczędności płacę z góry za cały rok. A niech Jacek ma ......
  Głupek Kaziu

 • SZczepan
  SZczepan poniedziałek, 18, marzec 2019 12:38 Link do komentarza Raportuj

  Mam podstawy do przypuszczeń, że sam jestem głupcem do kwadratu dlatego, że parę lat temu wyrejestrowałem telewizor i przestałem płacić ale po pewnym czasie - uznając to za jawną kpinę z prawa ponownie zarejestrowałem się w systemie i udowodniłem, że jestem idiotą do kwadratu. Czy posłowie ani pracownicy ich biur nie czytają IL.pl? Jak coś takiego może się dziać w kraju europejskim? To kpina z ludzi i syf który jest jawnym szabrem jednych kosztem drugich.
  Szczepan Kropaczewski

 • A_Kryszak
  A_Kryszak poniedziałek, 18, marzec 2019 09:09 Link do komentarza Raportuj

  no to jesteśmy razem głupcami /ja też płacę/ gdy kilka lat temu zaprzestałem opłaty po apelu Tuska żeby abonamentu nie płacić dostałem wezwanie oraz pouczenie o skierowaniu mojej sprawy do komornika

 • SZczepan
  SZczepan niedziela, 17, marzec 2019 13:14 Link do komentarza Raportuj

  Panie Marku! Ja już nie wierzę w nic dlatego, że każda instytucja i opcja polityczna głosi jakieś ideały i uchwala prawa, które ma tak naprawdę w d...Czy ktoś kto przeczytał ten felieton może w to wątpić? Po jakiego grzyba zresztą o tym pisać, jeżeli ponad 90 % społeczeństwa, a więc i Czytelników IL.pl kpi sobie z prawa i wypełniania przedmiotowego "obowiązku", to co mają oni komentować?
  Gdyby abonament płaciło 90% a 10 się migało, to ja bym rozumiał każde tłumaczenie ale w tej sytuacji każda rozmowa z posłem czy też urzędnikiem to rozmowa...
  Szczepan Kropaczewski

 • Marek Nowak
  Marek Nowak niedziela, 17, marzec 2019 11:33 Link do komentarza Raportuj

  Panie Szczepanie podziwiam Pana, że Pan jeszcze wierzy w Rzecznika Spraw Obywatelskich? Przecież ta instytucja wspiera tylko środowiska z pewnej karty LG coś tam, coś tam, a nie zwykłych obywateli! Szkoda fatygi w pisaniu pism do RPO ... Pozdrawiam

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.