http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czerniejewo koło Żydowa

Wyróżniony Czerniejewo koło Żydowa

W czasach „słusznie minionych” a konkretnie w dobie „radosnej twórczości”, pod światłym przywództwem towarzysza (nie mojego) E. Gierka, tak się u nas mawiało o Gnieźnie. W związku z niebywałą karierą przesławnej pamięci ówczesnego Kombinatu PGR w tej wsi, zarówno Czerniejewo, będące siedzibą gminy w której leży Żydowo - jak i samo Gniezno, siedziba powiatu i nie tylko, w skali ogólnopolskiej i bez żadnej przesady, tak były sytuowane na mapie Polski.


Zazwyczaj jestem gorącym patriotą lokalnym i korzystając z każdej okazji staram się wszędzie głosić dobre imię mojego miasta, oraz podnosić zasługi jego mieszkańców, niestety, ale tutaj muszę dodać – byłych. Ja wiem, że składając taką deklarację, jestem jak źle wychowany ptak, który kala swoje gniazdo, albo jak wrzód na d… który wyrósł na tyłkach miejscowej społeczności. Ale…

Nie mam pojęcia ilu mieszkańców Czerniejewa czyta IL.pl, a tym bardziej ilu czyta moje felietony, ale jasne jest to, że ja bynajmniej nie zamierzam w najbliższy poniedziałek schować się w domu, lub też założyć jakąś maskę, aby nikt mnie na ulicy nie rozpoznał za to, co zamierzam tutaj napisać. Otóż najnormalniej w świecie jestem zażenowany tym, czego ostatnio doświadczyłem w związku z przeprowadzonymi wczoraj (11. 02. ) wyborami Samorządu Miasta Czerniejewa. Może należałoby napisać o wstydzie, ale jeżeli już, to nie o moim, więc niech się każdy wstydzi sam za siebie.

Wybory Samorządu, czyli Ciała w założeniu najbliższego lokalnemu społeczeństwu, były ogłoszone publicznie i zgodnie z procedurą. Zgodnie też z miejscowym obyczajem, z zaproszenia skorzystała jednak tak znikoma ilość mieszkańców (chyba 27) na wymagane minimum ponad 200 osób, że przewodniczący zebrania musiał zarządzić regulaminową przerwę, a właściwie wstrzymać  rozpoczęcie obrad aby po piętnastu minutach otworzyć „nowe” zebranie i przystąpić do realizacji ustalonego programu. Tymczasem „przy wypełnionej po brzegi sali” (178 osób) nie, to nie w Czerniejewie, to w jednej z okolicznych wsi… Tutaj wypada mi dodać, że na zebranie przybyło też  kilku radnych M. i G. Czerniejewo nie będących mieszkańcami naszego miasta, ale nie dostrzegłem nikogo z R, S. ani z Młodzieżowej Rady. Tym bardziej jestem pełen podziwu do zaangażowania tych ludzi, którzy musieli tutaj dojechać z okolicznych wsi, gdy miejscowym i potencjalnie zainteresowanym mieszkańcom naszego miasta,  nie chciało się przejść paru kroków.  Pierwszym punktem porządku  dziennego było sprawozdanie ustępującego Zarządu, które odczytała jego Przewodnicząca. Skracając temat, w następnym kroku poproszono zebranych o podanie kandydatur na to stanowisko. Zgłoszone zostały dwie osoby i przeprowadzono tajne głosowanie, które wyłoniło zwycięzcę. Nową przewodniczącą Samorządu została pani Aleksandra K. Uważam, że tutaj prowadzący zebranie pan radny Wiesław D. popełnił nietakt, bo nie zaprosił nowo wybranej Przewodniczącej do stołu prezydialnego, gdzie do końca zebrania zasiadała osoba ustępująca z funkcji, ale to są sprawy bez większego znaczenia, bo kolejnym istotnym punktem programu były wolne głosy. Dziwna sprawa, ale jedyną osobą która się zgłosiła, byłem ja, a ponieważ miałem pytanie do nowej przewodniczącej, to musiałem odwrócić się na prezydium d… i poszukać pani Przewodniczącej na sali. Pomijając to, że nikogo innego nic nie interesowało, czyli że Czerniejewo jest najszczęśliwszym miejscem na świecie, odpowiedź na moje pytanie o mało mnie nie powaliła.

Otóż całkiem nie dawno temu, wieś Żydowo wchodząca w skład Gminy Czerniejewo, wykazała się  zgoła odmienną postawą (gratuluję!) i wykazując wielkie zaangażowanie społeczne, sprawiła sobie za gminne pieniądze (z dofinansowaniem przez miejscowych sponsorów) ponad pięćsetstronnicową monografię swojej wsi. Moje pytanie skierowane do nowej szefowej Samorządu, dotyczyło oczywiście jej stanowiska w kwestii wydania monografii Czerniejewa i tutaj dowiedziałem się, ze pani Przewodnicząca… zbyt krótko pełni swoją funkcję, aby wyrazić to stanowisko! O tym, że również nikt z sali nie powiedział o tym ani be ani me, już wspominałem, ale z niepublicznych wypowiedzi różnych ludzi wiem, że jak najbardziej by chcieli, aby taka książka powstała. Rozumiem, że w Czerniejewie mają to załatwić krasnoludki. Wobec przedstawionego powyżej stanowiska pani Przewodniczącej, to samo pytanie zadałem panu burmistrzowi i otrzymałem zapewnienie, że on jest jak najbardziej na tak, pozostają tylko sprawy formalne, którymi musi się zająć czynnik społeczny. Dziękuję Panie burmistrzu, dołożę starań w czynie społecznym.

4 komentarzy

 • Szczepan
  Szczepan poniedziałek, 18, luty 2019 15:57 Link do komentarza Raportuj

  Szanowna Pani. Ja niestety ale nie wziąłem na to zebranie dyktafonu i przytoczonych słów nie ująłem tutaj w cudzysłów, ale z niczego i absolutnie się nie wycofuję dlatego, że na proste pytanie o stanowisko w wiadomej sprawie, odpowiedziała Pani jak wyżej, czyli że na tę chwilę nie ma Pani w tej materii jasnego stanowiska, co mnie - lokalnego patriotę, normalnie dziwi, a mówiąc kolokwialnie, wali na łopatki. Nikt od Pani nie wymagał żadnych zobowiązań finansowych, ani niczego takiego. Wyrażenie woli, aby książka o Czerniejewie powstała, nie wymagało żadnych zobowiązań rzeczowych i według mnie powinno paść natychmiast i z ust każdego z mieszkańców. Burmistrz w Cz. nie mieszka, ale z wyrażeniem takiego stanowiska nie miał żadnego kłopotu. To, że Przewodnicząca Samorządu potrzebowała w tak prostej sprawie wielu dni do namysłu, nadal mnie dziwi i nie zmienia wyrażonego w felietonie stanowiska.
  Szczepan Kropaczewski

 • Przewodnicząca
  Przewodnicząca poniedziałek, 18, luty 2019 10:07 Link do komentarza Raportuj

  Panie Szczepanie, jako Przewodnicząca Samorządu Mieszkańców mijscowości Czerniejewa, pozwolę sobie sprostować pewne słowa, które zamieścił pan w tym artykule. Z tekstu napisanego przez pana jednoznacznie wynika, że to ja panu odpowiedziałam, że zbyt krótko pełnię swoją funkcję, aby wyrazić swoje stanowisko w sprawie wydania monografii Czerniejewa. Pragnę podkreslić, że takie słowa z moch ust nigdy nie padły, co więcej odpowiedziałam panu, że przystapimy do rozmów w tej sprawie. Z wyrazami szacunku Przewodnicząca Samorządu Mieszkanców miejscowści Czerniejewo.

 • Szczepan
  Szczepan poniedziałek, 18, luty 2019 08:52 Link do komentarza Raportuj

  @ "Olek" Panie Olku. nie mam pojęcia kim Pan jest i gdzie Pan mieszka, ale z treści pańskiego komentarza wynika, że przynajmniej Pan moim wrogiem nie jest. Ja do tej pory uważałem, że nikt do mnie żadnych pretensji nie ma (za tydzień felieton o tym, że być może się myliłem) i za chwilę udaję się d naszego Urzędu bez żadnego wstydu ani maski. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam i za nic co robię się nie wstydzę.
  Szczepan Kropaczewski

 • Olek
  Olek niedziela, 17, luty 2019 23:09 Link do komentarza Raportuj

  Za taki tytuł Czerniejewo Pana znienawidzi Panie Szczepanie!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.