http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czyżby TKM? A bo to pierwszy raz… tylko dlaczego znowu kultura

Wyróżniony Czyżby TKM? A bo to pierwszy raz… tylko dlaczego znowu kultura

- Nie rób sobie wrogów – mawia żona. Mądra, ta moja ślubna. Nie robię, ale ze skulonym ogonem nie siedzę. Stulidupą ze Słupcy nie jestem. Jak ktoś widzi we mnie wroga – to już nie moja wina.


Ja wiem, że potem dzwonią do wydawców - znaczy właścicieli mediów i do wszystkich możliwie świętych, tak było już za mojej bytności w TV Gniezno. Zapominają o drobnych, a ważnych faktach: właściciele mediów nie są moimi właścicielami tylko właścicielami mediów; to raz, a dwa: najemnika wynajmuje się bo jest dobry. Trzeci ważny fakt: mój numer nie jest zastrzeżony, a cytując Spiętego z Lao Che: „Jak chłop nie je miętki, nie gamoń, nie pizda” no to dzwoni do zainteresowanego, bo inaczej to „skarżypyta bez kopyta”, jak wołaliśmy za gzuba na winklach. A niech tam, gdzieś graja coś trąbią. Przyznam są i tacy politycy, bo o nich mowa, choć sami próbują nam wmówić, że są samorządowcami i że to niby nie to samo.  

Podobno, miało być mnie mniej, a nie jest – tak powiedział przyjaciel od Yerby. Jest, mniej, jest. Proste - się nie rozmieniam za drobne. Znaczy jest miejsce gdzie jest mnie więcej. Mówią, że stałem się eksponatem, złośliwymi się nie przejmuję – ci są przynajmniej inteligentni. Nie o mnie jednak.

Ja rozumiem, że to Teraz K....My to norma jest, że nic tu się nie dzieje nowego. Żeby też było jasne, nie jestem inicjatorem a sygnatariuszem apelu, protestu, petycji. Może i trochę niefortunnie w internecie podpisanej jako ludzie kultury. Bo to nic nie znaczy. Sygnatariusze tego apelu nie są jednak nikim. Wśród podpisanych, członkowie stowarzyszeń kulturalnych, które tworzą realna tkankę kulturową miasta, artyści i nie rozróżniajmy tu po wiejsku na tych znanych w kraju i zagranica i tych lokalnych, animatorzy, organizatorzy kilku istotnych imprez kulturalnych. Wśród podpisujących też laureaci Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna. Podpisani nie są nikim w kulturze tego miasta.

Zgoda Liber ma rację, nie pierwszy raz, On przypomina przesuniecie starosty teologa na stanowisko dyrektora MOK. Na moje to nieco inna sytuacja, zarówno ludzka, jak i mimo wszystko kompetencyjna, no i nie utworzono dla kolegi nowego stanowiska. Dawidzie, a ja pamiętam np. jednego z telefonistów, który był panem od kultury w starostwie, za poprzedniej zmiany, podobno dobrej – i to też było TKM.

Nie tłumaczę się. Mój facebook zawrzał przez moment, wkurwem totalnym, No bo jak ktoś niby rezygnuje z bycia wiceburmistrzem ze względu na potrzebę czasu na prace naukową (taka oficjalna wersja czegoś co ulica Witkowa nazwała kryptonim zięć) to ja się pytam bycie managerem kultury: Pierwszej Stolicy Polski, Królewskiego Gniezna, Miasta św. Wojciecha, Krynicy Polskiej Kultury, Miasta Strażnicy Grobu św. Wojciecha, Miasta Prymasów, Królów i Królików… Zatem bycie managerem kultury: Kolebki Kultury Polskiej nie będzie kolidować z pracą naukową, a bycie cieniem burmistrza w niedużym Witkowie kolidowało? No coś tu się nie klei, coś obraża kulturę tego miasta. A przecież jest tyle innych dziedzin, do obsadzenia.

Nie nie jestem zwolennikiem opozycji, żadnej. To nie ma nic do rzeczy, Oni też mieli swoje TKM. Nie mam też interesu w tym, moje bajki - Pan Walizka, gwara - Szczun z Kareji gra się, a nawet sprzedaje dobrze w całej Wielkopolsce, czyli na moje w całym kraju.

Jarosław Mikołajczyk

Dla pełności obrazu chcę oddać miejsce na list zastępczy autorstwa ludzi kultury. Poniżej więc tekst. List taki zaadresowano do prezydenta. Jest też dostępny w internecie w formie petycji. Wbrew pozorom nie jest wydarzeniem marginalnym. Dlatego zdecydowałem się oddać mu miejsce:  

Jako gnieźnieńscy twórcy kultury, artyści i animatorzy – w tym członkowie gnieźnieńskich stowarzyszeń, instytucji, jak i działacze niezrzeszeni – wyrażamy sprzeciw wobec decyzji o powołaniu na stanowisko Managera ds. kultury pana Łukasza Scheffsa oraz wobec sposobu informowania opinii publicznej o konkursie na to stanowisko. Nasza troska podparta jest wieloletnim zaangażowaniem, doświadczeniem, zrozumieniem potrzeb i problemów miast.

Nasze zaniepokojenie prowadzące do niniejszego listu wynika z przeświadczenia, iż Łukasz Scheffs nie jest osobą odpowiednią i gotową do powierzonej mu funkcji. Głównym powodem jest brak właściwego doświadczenia na polu działalności kulturalnej. Jako, że Łukasz Scheffs nie posiada kierunkowego wykształcenia, chcielibyśmy wierzyć, że jest on miłośnikiem i aktywnym odbiorcą kultury, co przekreśliłoby niepokój związany z wykształceniem. Niestety, od kiedy związany jest z Gnieznem (wcześniej jako doradca Starosty Gnieźnieńskiego Dariusza Pilaka, później jako doradca Pana Prezydenta) nigdy nie uczestniczył aktywnie w życiu kulturalnym miasta. Czujemy się dotknięci faktem zbagatelizowania tą decyzją kultury, jako wartości podrzędnej dla Gniezna. Dziwi nas to tym bardziej w kontekście niedawnych i niewątpliwie trafionych decyzji personalnych (vide zatrudnienie pani Marty Pacak w MOK czy Piotra Wiśniewskiego jako nowego dyrektora Biblioteki).

Powyższych wątpliwości nie rozwiewa również wykształcenie pana Łukasza (absolwent politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz jego obecne zobowiązania względem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (adiunkt na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Zakładzie Marketingu Politycznego i Socjotechniki). Jego zainteresowania koncentrują się wokół tematyki marketingu politycznego, kolektywizmu i indywidualizmu oraz zachowań wyborczych. Wykształcenie w tym kierunku, nie czyni z Łukasza Scheffsa osoby kompetentnej w dziedzinie organizacji życia kulturalnego. Nie odejmujemy panu Scheffsowi bycia specjalistą w swojej dziedzinie. Wskazujemy jednak, że nijak jego zainteresowania, doświadczenie i wykształcenie mają się do powierzonej mu funkcji. W związku z tym kolejną naszą wątpliwość budzą wymagania w ogłoszonym 18 stycznia 2019 (a zakończonym 28 stycznia 2019) przez Pana Prezydenta w naborze na stanowisko urzędnicze: Główny Specjalista – Manager Kultury w Urzędzie Miejskim. NR REF: WAK.K.210.1.2019.

Chcielibyśmy zwrócić z niepokojem swoją uwagę na fakt, iż opisane lakonicznie główne zadania wymagane na stanowisku pracy nie odnajdują swojego odzwierciedlenia w wymaganiach związanych ze stanowiskiem pracy (zarówno tych opisanych jako niezbędne, jak i dodatkowe). Wymagane wykształcenie wyższe, w którym tylko preferowanym jest kierunek humanistyczny, nie dookreśla specjalizacji kierunku humanistycznego, w związku z czym poddajemy w wątpliwość czy wykształcenie politologiczne jest właściwym kierunkiem humanistycznym do pełnienia funkcji związanej z kulturą. Wymagany czteroletni staż pracy nie dookreśla również, że chodzi o stanowisko związane z kulturą, co w sposób oczywisty budzi również nasze zastrzeżenia co do adekwatności naboru kandydatów. Wymagane doświadczenie związane z administracją, projektami unijnymi, nadzorem jednostek publicznych, również nie wskazuje na wątki kulturalne. Jak pisaliśmy wcześniej, niemożliwym jest bezpośrednie przełożenie pracy i planowania kultury na inne dziedziny życia administracyjnego. Prowadzimy więc do postawienia fundamentalnego i bardzo niepokojącego pytania: czy narzędzia marketingu politycznego są przekładalne na zarządzanie kulturą? W naszym odczuciu – nie. Co więcej, w trosce o dobro i rozwój tejże kultury, powinno się unikać jakiegokolwiek łączenia jej z oficjalnymi dyskursami politycznymi.

Do tej pory całą sieć kulturalną naszego miasta – zarówno jej część instytucjonalną, jak i tę tworzoną przez organizacje pozarządowe i amatorów – łączyło poczucie wzajemnego wsparcia i chęci współpracy bez względu na zobowiązania wobec pracodawcy czy poglądy polityczne. W sytuacji powołania pana Łukasza Scheffsa na stanowisko Menagera ds. kultury, obawiamy się jednak, że tracimy tak istotnego i wartościowego partnera do szczerego dialogu i współpracy jakim do tej pory był Urząd Miejski w Gnieźnie, co negatywnie wpłynie nie tylko na lokalny rozwój kultury, ale także pośrednio miasta i całej jego społeczności.

Gnieźnieńskie Forum Kultury
Więcej w tej kategorii: « Walentynki Czerniejewo koło Żydowa »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.