http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Felietony

Felietony (509)

Przeważnie była dobrą żoną

Wyrafinowany portret kryzysu małżeńskiego, burzliwa kronika dziejów palestyńskiej rodziny na tle politycznych wydarzeń, czy wzruszająca do łez opowieść o niezwykłym duecie babci i wnuka. Skrajne emocje. Radości małe i duże. Tragedie odbijające się szerokim echem, ale też te ciche, osobiste, które bolą najmocniej. Mężczyźni trochę nieobecni. Kobiety z silną osobowością, nie zawsze kryształowe. I jeszcze to, że w życiu nic nie jest dane raz na zawsze… Czyli subiektywny wybór książek na dziś.

Czekając na wiosnę, czekając na Festiwal…

Trwa kalendarzowa zima, a dookoła jakby jesień, chwilami zaś wiosna, która przyjdzie do nas 20 marca w dniu w którym rozpocznie się II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”… Taką porą najlepiej wybrać się na spacer po parku przypałacowym w Czerniejewie, gdzie już za nieco ponad dwa miesiące – od 20 do 23 marca – odbędzie się II edycja wspomnianego Festiwalu Historycznego organizowanego przeze mnie i moją Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”.

Czytaj więcej

Emigracyjna nuda

Wyemigrował sobie człowiek do wewnątrz, zyskał równowagę, spokój i jako taki błogostan, a tu ni stąd, ni zowąd, całkiem niespodziewanie dla zainteresowanego, pojawiło się kolejne bardzo poważne zagrożenie. W dodatku tak upierdliwe, dokuczliwe i traumatyczne, że prawie fizycznie bolesne… Opanowała mnie wszechobecna i wszechogarniająca nuda!

Etykiety

Emigracja 2

Jako wieczny i niepoprawny optymista nowy rok, miłościwie nam od tygodnia panujący, rozpocząłem całą listą mocnych i zdecydowanych postanowień. Nie zraziło mnie nawet to, że większość z nich „postanawiałem” już w zeszłym roku, 2 lata temu, 3 lata temu… itd. itp. Kiedy człowiek wchodzi w pewien wiek, nazwijmy go może sobie „wiekiem średnim stabilnym”, tak już jest i absolutnie nic nie można na to poradzić.

Etykiety

Po świętach

Stało się. Przed nami nowy, kolejny rok życia. Jeśli wierzyć Dionizjuszowi Mniejszemu, zakonnikowi pracującemu na zlecenie papieża Jana I (ale jak to Jana? Jak to tak, bez Pawła?!) będzie to już 2020 rok po narodzinach Jezusa z Nazaretu.

Etykiety

Festiwal Historyczny pełen tajemnic coraz bliżej…

II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 20 do 23 marca 2020 roku odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie zbliża się wielkimi krokami… Do tego wielkiego, historycznego wydarzenia i jednego z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce pozostało już tylko 80 dni!

Magia czytania

Zwalniam tempo… Magia świąt trwa. Cieszę się obecnością najbliższych, rodziny, przyjaciół. Obdarowałam prezentami i również je dostałam. Jest jeden wyjątkowy, bardzo limitowany i pożądany. Chciałabym mieć go i móc nim obdarowywać innych, zawsze w nadmiarze. Co to za niezwykły prezent?  To czas... Czas na rozmowę, spacer, czas na uwagę poświęconą drugiej osobie, czas spędzony przy wspólnym stole. Czas na czytanie książek, w wygodnym fotelu z kubkiem herbaty, z ulubioną muzyką w tle... Scenariusz idealny każdy wymyśli sobie sam. Ogarnięci świąteczną aura szczęśliwości, stajemy się życzliwsi dla innych i dla siebie także. Brzmi tak przewidywalnie w pisaniu o świętach, ale to co najprostsze, jest w tym przypadku najlepsze.

Taboret

Wigilia świąt Bożego Narodzenia już za 5 dni, a tymczasem za oknem... w zasadzie wiosna. Czy to się nam podoba czy nie, musimy przywyknąć do jesienno – wiosennych (bezśnieżnych i bezmroźnych) świąt. Mróz pal licho, ale śniegu naprawdę żal. No, bo co jak co, ale śnieg (i trochę też mróz) w te szczególne dni, akurat bardzo by się przydał.

Etykiety

Nowy rok

I znowu Ziemia obiegła Słońce. Znowu przeżyliśmy jedno peryhelium, jedno aphelium, 4 pory roku i 365 dni 5 godzin 49 minut oraz 42 sekundy. Krótko mówiąc, minął rok! A właściwie to minie za 2 tygodnie z małym hakiem, bo dokładnie wtedy pożegnamy stary i powitamy nowy rok, o czym zresztą nieubłaganie przypomną nam huki odpalanych przedwcześnie (i bezkarnie!) fajerwerków, petard i innych tego typu „atrakcji”, których nie wytrzymuje nawet słynny Szarik, ten sam Szarik, który – jak powszechnie wiadomo – przeszedł cały szlak bojowy „od Lenino do Berlino”, a nawet zdobył stolicę III Rzeszy.

Etykiety
Subskrybuj to źródło RSS