Felietony

Felietony (224)

500 plus 500

Trudno w to uwierzyć, ale pewna moja znajoma pomyliła pigułki antykoncepcyjne z tabletkami na uspokojenie, w efekcie czego urodziła dziesięcioro dzieci i w ogóle się nimi nie przejmuje. Przejmować się zresztą nie musi, gdyż o nią i jej dzieci dba nasze, znowu socjalistyczne, państwo, czyli mówiąc krótko – my wszyscy.

Etykiety

Tomasz z Gniezna

Kilka lat temu jeden z moich przesympatycznych znajomych zaskoczył mnie dziwnym pytaniem. Otóż, zapytał on, czy gdyby zdecydował się kandydować w kolejnych wyborach samorządowych na prezydenta Gniezna, to czy zostałbym szefem jego sztabu wyborczego, a po wygranych wyborach rzecznikiem prasowym.

Etykiety

Święte Gniezno...

Być może się powtarzam, bo artykułowałem to już wielokrotnie. Pisałem, mówiłem, akcentowałem, że żałuję, iż nie jestem miejskim radnym. Tak bardzo chciałbym włączyć się w realizację wiekopomnego planu miejskich rajców, jaki sobie w każdej chyba zakładają kadencji, a polegającego na tym, aby jak najwięcej miejsc w naszym mieście otrzymało – delikatnie mówiąc – „święte” lub przynajmniej „świątobliwe” nazwy.

Etykiety

Zbyszkowi Zbyszek

Przytłoczony codziennymi obowiązkami, zmęczony szarością i powszedniością przeżywanych dni, zagoniony, znerwicowany i zestresowany do tego stopnia, że sam sobie zmuszony zostałem do powiedzenia „dość”, postanowiłem zacząć nowe życie…

Etykiety

Zamach?

Dokładnie 65 milionów lat temu – 17 maja  64997983 r. p. n. e. – wyginęły dinozaury. W nieustającym pędzie codziennego życia, mało kto z nas uświadamia sobie ten fakt. Ot, było… minęło…, w najlepszy razie wykonujemy niedbały ruch ręką i przechodzimy nad tym do porządku dziennego.

Etykiety

Karolinka

Karolina Artymowicz jest w ostatnim czasie najbardziej chyba rozpoznawalnym mieszkańcem gminy Kłecko. Wszystko oczywiście za sprawą telewizyjnego Idola, dzięki któremu cała "muzyczna" Polska usłyszała niesamowity głos uroczej chudzinki z podkłeckiego Charbowa, a jednocześnie została zauroczona jej prostotą, skromnością, świeżością i naturalnością. W Karolince bowiem wszystko jest prawdziwe, jej reakcje są naturalne, a cały ten telewizyjny show, jaki serwuje nam tv, dzieje się jakby obok niej i – wydaje się – jej nie dotyczy.

Etykiety

Wystawa

Choć trudno w to pewnie uwierzyć, a już zwłaszcza stałym Czytelnikom, tym razem nie będzie ani słowa o polityce, ani słowa o jakiejkolwiek z naszch politycznych partii i reprezentujących je smutnych, najczęściej zakazanych twarzach (by nie powiedzieć dosadniej), kompletnie bez poczucia humoru, za to często religijnie nawiedzonych, charakteryzujących się tym, że prawie każda z nich (mord, nie partii) to oddzielna jednostka chorobowa, nie będzie też ani słowa o smoleńskiej katastrofie, Wawelu, Krakowskim Przedmieściu, "o naprawie Rzeczypospolitej" czy też "skutecznym rad sposobie".

Etykiety

Po świętach

Święta, święta i po świętach – chciałoby się powiedzieć. Jak zawsze zresztą, kiedy po wielu dniach, a niekiedy nawet tygodniach, żmudnych przygotowań i oczekiwań, wolne dni świąteczne mijają jak z bicza trzasł, a szara codzienność zaczyna boleśnie przygniatać nas do ziemi. A tak swoją drogą, ciekawe czyja to wina? Nie ukrywam, że pewne podejrzenia są…

Etykiety

W co kiedyś wierzono, a dziś już nikt prawie o tym nie pamięta?

Dla katolików Święta Wielkanocne są dużo ważniejszym wydarzeniem niż Święta Bożego Narodzenia. Jest tak ze względu na całą wielkość znaczenia dzieła zbawczego Chrystusa Zmartwychwstałego, o czym niejednokrotnie przekonywali już teolodzy i kościelni hierarchowie. Warto jednak zasięgnąć także starych wierzeń czy ludowych zwyczajów, które również pokazywały i podkreślały, że dla człowieka wydarzenia towarzyszące Świętom Wielkiej Nocy miały duże znaczenie, do tego nawet stopnia czasami, że były często inspiracją do prognozowania, odczytywania i wyprzedzania przyszłości.

Etykiety

Pan „Włancznik”

Rzecz miała miejsce w Anglii w czasie II wojny światowej. Podpisujący „wojenny” budżet premier Churchill zwrócił uwagę na brak pozycji „kultura”. Na uwagę sekretarza, że przecież Anglia prowadzi wojnę, Churchill odparł: „To po co my prowadzimy wojnę, skoro nie wydajemy pieniędzy na kulturę?!”

Etykiety
Subskrybuj to źródło RSS