http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Karol Soberski, redaktor naczelny informacjilokalnych.pl z „Medalem Koronacyjnym”!

Wyróżniony Karol Soberski, redaktor naczelny informacjilokalnych.pl z „Medalem Koronacyjnym”!

W ramach trwającego Festiwalu „Fyrtel” w Gnieźnie, dziś wieczorem zorganizowano uroczystość, na którą zaproszono kilku gości specjalnych. Otrzymali oni z rąk Tomasza Budasza odznaczenia za swoją działalność w dziedzinie krzewienia dziedzictwa kulturowego.


Prezydent odznaczył w sobotni wieczór cztery osoby „Medalem Koronacyjnym” za zasługi w promowaniu Pierwszej Stolicy Polski przez swoją działalność. Wśród nagrodzonych jest Karol Soberski, redaktor naczelny portalu informacjelokalne.pl oraz autor książek historycznych, m. in. „Skarb Dziedzica”, „Tajemnicy Pałac Zakrzewo”, „Zapomniana zbrodnia” i „Złoto Dziedzica”. W jego przypadku „Medal” otrzymał „za stworzenie cyklu książek popularyzujących dziedzictwo kulturowe Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej”

– Dla mnie to przede wszystkim jest ogromne zaskoczenie, że dostaję „Medal Koronacyjny”, bo się tego nie spodziewałem, a szczególnie, że obserwuję, iż pisanie książek o historii regionu nie jest popularne wśród urzędników – mówi Karol Soberski, który świętuje ponadto w tym roku 10-lecie istnienia firmy Media Lokalne, wydawcy poralu informacjelokalne.pl, a niedawno założył Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć”, która skupia coraz szersze grono regionalnych eksploratorów. – A że nagrodę przyznano mi dziś na festiwalu „Fyrtel”, to tym bardziej jestem miłe, bo moje książki są właśnie związane z naszym regionem i dziedzictwem kulturowym tego regionu oraz różnymi bohaterami, zarówno Gniezna, jak też powiatu gnieźnieńskiego. Dla mnie jest to historyczna chwila, że właśnie na tym Festiwalu te nagrodę otrzymuję – dodaje K. Soberski.

Odznaczenie trafiło także do fotografów Henryka Maćkowiaka i Władysława Nielipińskiego oraz Magdaleny Karpińskiej z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. – To był bardzo dobry pomysł, żeby zrobić ten festiwal i myślę, że powinien obejmować coraz większą ilość przede wszystkim ludzi młodych, bo bardzo dużo osób nie wie, co Gniezno reprezentuje – uważa Magdalena Karpińska, której najbliższe są oczywiście publikacje książkowe. – To jest fantastyczna przygoda poznawać historię Gniezna i to nawet dla takiej osoby, jak ja, bo teoretycznie, jako że jestem osobą oczytaną i że powinnam znać lokalną historię, to nawet, jak zna się ją dość dobrze, bo ja pisałam prace związane z tym miejscem, to można odkrywać całkiem ciekawe i niesamowite rzeczy związane z tym miejscem – podkreśla M. Karpińska.

Za stworzenie w ramach festiwalu filmiku promującego nasze miasto w języku gwarowym z udziałem młodzieży - Jarosław Mikołajczyk, czyli jego twórca i pomysłodawca otrzymał pamiątkowy portret postaci, którą kreuje, jako artysta i przewodnik turystyczny, czyli Szczun z Karei.
Ostatnio zmienianyponiedziałek, 29 październik 2018 19:25

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.