http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„To jest dobry nośnik do dalszych działań”

Wyróżniony „To jest dobry nośnik do dalszych działań”

8. edycja Plebiscytu Człowiek Roku informacjilokalnych.pl to konkurs, który zapisał się już bardzo istotnie w kalendarz wydarzeń Gniezna i lokalnych samorządów. Jakie emocje towarzyszą temu przedsięwzięciu? O to pytaliśmy w sobotnie popołudnie uczestników uroczystości, którzy w różny sposób postrzegają nasza inicjatywę.


Wyróżnienia w plebiscycie są obecnie przyznawane w siedmiu kategoriach: biznes – gospodarka, działalność społeczna, kultura – sztuka – nauka, sport, kobieta roku i sołtys roku. – Jeżeli ten plebiscyt tak mocno wpisał się w nasza przestrzeń publiczną, to ja uważam, że to jest wydarzenie bardzo ważne dla miasta i powiatu, kiedy mieszkańcy wyłaniają osoby najbardziej zasłużone w różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego czy gospodarczego, to jest bardzo istotne, że portal informacjelokalne.pl to zainicjował i prowadzi konsekwentnie taki konkurs do dziś – mówi Jerzy Paweł Lubbe, radny miejski i dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Jestem bardzo zaszczycony, że zostałem zaproszony na tę galę i będę śledził z uwagą wyniki. Myślę, że politycy i osoby nominowane liczą i czekają na te nagrody, ale powiem szczerze, że uważam osobiście, mimo że gdzieś tam też się pojawiłem, ale nie zabiegałem o te głosy i myślę, że najlepszą weryfikacją dla polityka są jednak wybory – dodaje J. P. Lubbe.

Duże znaczenie do przyznawanych nagród przykładają także ludzie kultury, o czym przekonuje nas jeden z nagrodzonych w 2011 roku Krzysztof Gronikowski. – To jest ciekawe doświadczenie, bo po pierwsze okazuje się, że działania, które się robi znajdują jakieś odzwierciedlenie i to jest dobrze pojęta popularność, która pokazuje, że te działania nie są chybione i znajdują odpowiednie odzwierciedlenie w publiczności, w ludziach, którzy chcą bywać na czymś takim. To jest dobry nośnik do dalszych działań – uważa Krzysztof Gronikowski, prezes Jazz Club Amok, który organizuje cykliczne koncerty jazzowe pn. „Jazz Gra w Pierwszej Stolicy Polski”.

O tym, że kiedyś za nagradzanie osób zasłużonych dla Gniezna zabrało się jako pierwsze Towarzystwo Miłośników Gniezna, opowiada nam Jan Wesołowski, były prezes tego stowarzyszenia: - Oczywiście, że żal, że nie było kiedyś takich nośników, jak dziś portal informacjelokalne.pl, bo my zaczynaliśmy to robić w 1984 roku i mamy swoją działalność w tym zakresie dobrze udokumentowaną. Te nagrody, które my przyznawaliśmy wymagały wprowadzania w ten nowy świat do nas idący i tak patrząc przez pryzmat tych wszystkich lat, które minęły, uznać możemy z taką pewną tęsknotą, że nam wtedy bardzo brakowało takich mediów, jakimi dzisiaj są informacjelokalne.pl

- My działaliśmy w swojej kapitule, która przyznawała takie nagrody i nie było wówczas takich możliwości, jakie mamy obecnie, często byliśmy krytykowani, że jakieś kanapowe towarzystwo tam przyznaje jakieś nagrody. My patrzyliśmy na to też bardzo szeroko i też nagradzaliśmy wybitne osobowości, ale nam wtedy pozostawała potem konferencja prasowa, a dziś można dużo więcej osiągnąć, dzięki takiemu właśnie portalowi, którym jest portal informacjelokalne.pl i wy macie możliwości teraz zasięgnąć bardziej obiektywnych opinii innych mieszkańców, poprzez te opinie wynikające z pewnego systemu głosowania. My staraliśmy się robić to najlepiej, jak to było w tamtych warunkach możliwe, ale chwała za to, że kontynuujecie to na miarę tych czasów bardziej współczesnych – przyznaje Jan Wesołowski.
Plebiscyt wprowadził też nowe zupełnie standardy, poprzez wyróżnienia, które mają spore znaczenia dla lokalnych samorządów. – Każdy człowiek ma w sobie coś takiego, że chce być pochwalony, albo w jakiś sposób chce zaistnieć w środowisku. Ten plebiscyt daje taką szansę wyróżnić także osobom, które nie są jakoś szczególnie znane, albo nie potrafią się promować i ten punkt właśnie wypełnia tu bardzo trafnie portal informacjelokalne.pl – ocenia Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo, który zwraca w tym miejscu uwagę na nagrodę w kategorii „Sołtys Roku”, która jest przyznawane od 2013 roku. – W ten sposób trzeba doceniać tę taką trochę społeczną rolę sołtysa, bo są tacy ludzi, którzy chcą pracować społecznie, poprzez przedłużenie władzy samorządowej w terenie. Im należy się wyróżnienie – podkreśla A. Łozowski.

Ostatnio zmienianyniedziela, 04 marzec 2018 11:53

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.