http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl” muzyczną gwiazdą Gali Plebiscytu „Człowiek Roku 2018”!

Wyróżniony Fot. Andrzej Stasiukiewicz / XXIV Festyn Archeologiczny w Biskupinie 2018 Fot. Andrzej Stasiukiewicz / XXIV Festyn Archeologiczny w Biskupinie 2018

W sobotę, 2 lutego o godz. 17.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie odbędzie się Gala z 9. Plebiscytu „Człowiek Roku”. Tym razem poznamy Ludzi Roku 2018 w sześciu kategoriach w których głosują Czytelnicy. W tym roku podczas Gali przyznana zostanie także Nagroda Historyczna im. Franciszka i Antoniego Saskowskich za najlepszą w danym roku inwestycję (projekt, wydawnictwo) historyczno-turystyczne. Nagroda ta przyznawana będzie przez Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć”. Gala tradycyjnie będzie miała też akcent muzyczny! A kto wystąpi podczas Gali?


9. Galę Plebiscytu „Człowiek Roku” poprowadzi Jarosław Mikołajczyk, dziennikarz portalu informacjelokalne.pl, TV Gniezno i redaktor naczelny Gnieźnieńskiego Magazynu Kulturalnego „Popcentrala”, a jednocześnie mistrz wielkopolskiej gwary znany jako Szczun z Kareji.

Z kolei gwiazdą muzyczną Gali - w nawiązaniu m.in. do przyznawanej po raz pierwszy Nagrody Historycznej - będzie Zespół Muzyki Dawnej „Huskarl”.

O zespole
Gnieźnieński zespół grający muzykę średniowieczną, renesansową, etniczną oraz folk założony został w grudniu 2016 roku. „Huskarl” wyrósł z ruchu rekonstrukcyjnego - odtwórstwa historycznego wczesnego średniowiecza. Założyli go dwaj przyjaciele: Mikołaj Woźniak i Dominik Wilczyński. Inspiracja muzyką przodków oraz potrzeba odtwarzania historii - głównie muzycznej, stworzyła coś co dziś widzimy i słyszymy jako „Huskarl”. Zespół swój udział zaznaczył w radiu oraz telewizji m.in. w Programie Pierwszym Polskiego Radia czy TVP3 Rzeszów.

Popularyzując i pielęgnując europejskie tradycje muzyczno-dudziarskie z powodzeniem występuje zarówno na imprezach krajowych jak i międzynarodowych. Archaiczne instrumenty, barwne średniowieczne stroje, tradycyjny i zróżnicowany repertuar to sposób w jaki dziś pokazuje się muzyczną historię „na żywo”.

Aktualnie zespół tworzą: Regina Borkowska-Kędzierska, Mikołaj Woźniak, Aleksander Basiński i Filip Skitek.
Ostatnio zmienianywtorek, 25 grudzień 2018 02:05

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.