http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

24 czerwca - Koncerty organowe w katedrze gnieźnieńskiej

Nie może ich zabraknąć w porze letniej, bo mają one swoich wielkich miłośników. Na trzecią i czwartą niedzielę czerwca zaplanowano w katedrze gnieźnieńskiej dwa wydarzenia muzyczne: Koncert Prymasowski i Koncert Muzyki Dawnej. Wydarzenia te będą stanowiły inaugurację cyklu koncertów organowych, które od kilku sezonów stanowią letnią atrakcję muzyczną dla turystów i tutejszych mieszkańców.


Na początek tegorocznej edycji koncertów organowych, które będziemy mieli okazję usłyszeć we wnętrzach katedry gnieźnieńskiej został przewidziany Koncert Prymasowski. – W tym roku będziemy mieli przyjemność organizować już VIII Koncert Prymasowski, który odbędzie się tym razem 17 czerwca o godz. 19.00 i będzie odegrana tutaj msza kreolska Ariela Ramireza z udziałem tenora, który przybywa do nas z Kuby oraz zespołu instrumentalnego Miss Artis z Poznania, a dyryguje Bartosz Michałowski. To są wysokiej rangi artyści, którzy związani są z Filharmonią Poznańską, ale utworzyli w międzyczasie też inny zespół. To jest nie tylko wydarzenie artystyczne, ale także natury religijnej, choć inne, powiedziałbym w temperamentach papieża Franciszka – mówi ks. kan. Jan Kasprowicz, proboszcz gnieźnieńskiej parafii archikatedralnej.

Drugi koncert już tydzień później, 24 czerwca o godz. 16.30 i będzie on stanowił rozpoczęcie XVI polsko-niemieckiej pielgrzymki ekumenicznej „Szlakiem Ottona III”. – Najpierw, dla uczestników tej pielgrzymki zostanie odprawione specjalne nabożeństwo w podziemiach katedralnych, a potem zaplanowaliśmy ten piękny koncert. Nie będę tutaj dużo mówił o samych utworach, ale wspomnę o ich wykonawcach, którymi są artyści związani z Operą Nową w Bydgoszczy i którzy chcą muzykę klasyczna prezentować w pięknym zestawie programowym, czyli organy, trąbka i sopran przy pięknej scenerii w murach naszej katedry – opowiada ks. J. Kasprowicz, który podał jeszcze nazwiska trójki artystów: – Usłyszymy: sopranistkę Marię Mateję, organistę Pawła Pawłowicza, trębacz Mariusza Skotnickiego.

W pozostałe niedzielne popołudnia, ale nieco wcześniej będą organizowane też inne krótkie koncerty organowe. – Kontynuujemy również program letnich prezentacji organowych, które będziemy rozpoczynać o godz. 14.15 i podczas tych prezentacji grać będą tutaj studenci z Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a także organiści ze Szkoły Muzycznej w Gnieźnie i ze Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jedną z tych prezentacji wykona Andrzej Joras z Fary, który w tym roku obchodzi 50-lecie swojej pracy organistowskiej. Podczas niektórych z tych prezentacji organistom będą także towarzyszyć śpiewacy oraz instrumentaliści – zapowiada proboszcz katedry w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.