http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przyszli technicy automatyki dostaną solidne podstawy

Wyróżniony Przyszli technicy automatyki dostaną solidne podstawy

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie podpisano nową umowę o współpracy z pracodawcą, u którego w przyszłości jego uczniowie będą mogli znaleźć zatrudnienie. Nowym partnerem tej placówki jest firma Clavey, która obsługuje maszyny produkujące samochody marki Volkswagen. Dla samych uczniów to szansa na lepsze kształcenie zawodowe.


Umowa obejmie w przyszłości uczniów technikum automatyki, który dzisiaj wzięli udział w uroczystym podpisaniu dokumentu o takiej współpracy. – To jest firma zajmująca się maszynami, które produkują samochody we Wrześni i w Poznaniu. Ta współpraca będzie wyglądać w ten sposób, że nasi uczniowie będą przebywać na praktykach w tej firmie, gdzie będą zdobywać umiejętności posługiwania się takimi maszynami, a także zobaczą, jak wyglądają nowatorskie rozwiązania – mówi Maria Magdalena Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ulicy Cieszkowskiego w Gnieźnie.

– Ta współpraca ma im kiedyś ułatwić zdobycie pracy w tej firmie, o ile będą chcieli. To jest nasz nowy kierunek, a czy będzie cieszył się popularnością, to zobaczymy, ale mamy oczywiście taką nadzieję, dlatego że cały świat idzie technicznie do przodu i w sumie wszędzie mamy dookoła różnego rodzaju maszyny. Jedno wiemy, że osoby, które zajmują się konserwacją i naprawą takich maszyn bezwzględnie są konieczne i potrzebne. To jest trudny kierunek, bo tutaj ścisłe przedmioty się kłaniają, a druga sprawa praktyki też nie są łatwe, bo praca przy takiej maszynie wymaga sporych umiejętności – tłumaczy M. Nowak.

– Zasadniczo chcielibyśmy tutaj przenieść model dualnego kształcenia z Niemiec polegający na tym, że uczniowie zdobywają wiedzę bezpośrednio w zakładzie pracy z naukę teoretyczną realizują oczywiście w szkole, co zwiększa efekty skuteczności procesu nauczania – uważa Thomas Lowrick, prokurent w spółce Clavey Service. – W pierwszej linii zajmujemy się kwestiami technicznymi i świadczymy usługi utrzymania ruchu dla przemysłu polegające na pełnej dostępności tych maszyn i urządzeń, które pozwalają na bezproblemową produkcję samochodów – dodaje T. Lowrick.  

Taką samą umowę o współpracy z firmą Clavey dwa lata temu podpisało Centrum Kształcenia Praktycznego, a jako wkład do projektu zakupiono wtedy narzędzia do warsztatów tej placówki za ponad 20 tysięcy złotych. To tam właśnie przyszli automatycy odbywają swoje pierwsze szkolenia praktyczne. – Najpierw uczniowie mają część praktyczną w CKP i to jest pięć godzin tygodniowo, czyli jeden dzień w tygodniu, a następnie, w klasie trzeciej odbywają praktyki miesięczne w zakładach pracy. I tu już na tym etapie kształcenia, w CKP na podstawie tej umowy, którą wcześniej z tą firmą podpisaliśmy, pamiętając oczywiście o podstawie programowej, mogliśmy dostosować system kształcenia pod potrzeby tej firmy. Czyli uczniowie wchodzą elastycznie już jak gdyby w te praktyki, które będą mieli w klasie trzeciej – podsumowuje Sylwester Sip, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.