Logo
Wydrukuj tę stronę

Stowarzyszenie Światowid w nowej siedzibie!

Wyróżniony Stowarzyszenie Światowid w nowej siedzibie!

Stowarzyszenie Światowid rozpoczyna nowy etap w swojej działalności. Jego pierwszą odsłoną jest nowa siedziba Stowarzyszenia, która od 10 lipca znajduje się w Małachowie Szemborowice 11 w gminie Witkowo - w bliskim sąsiedztwie miejscowości Małachowo Złych Miejsc pod Witkowem. Drugą odsłoną będzie uruchomienie Inkubatora Przetwórstwa Rolno-Spożywczego.


Przypomnijmy, 30 czerwca Stowarzyszenie Światowid zakończyło działalność związaną z realizacją unijnego programu LEADER 2009 – 2013 na terenie 14 gmin, w tym wszystkich gmin powiatu gnieźnieńskiego, a także gmin: Nekla, Kleszczewo, Kostrzyn, Pobiedziska oraz Czerwonak. W 2012 roku ze Stowarzyszenia Światowid wystąpiły gminy Łubowo, Pobiedziska, Kleszczewo, Gniezno i Kłecko.

– Te gminy niestety przedzieliły Stowarzyszenie Światowid na pół. Żeby realizować program LEADER zgodnie z podstawowymi wytycznymi musimy posiadać spójność terytorialną. Gminy muszą się po prostu ze sobą terytorialnie łączyć. Tak mówi bardzo wyraźnie rozporządzenie. Z tego względu straciliśmy łączność z takimi gminami, jak Kostrzyn, Czerwonak, Kiszkowo, czy Mieleszyn – mówi Katarzyna Jórga, członek Zarządu Stowarzyszenia Światowid. – Te gminy nadal utrzymują z nami doskonały kontakt, chcą z nami współpracować na bardzo szerokim polu, szczególnie w animowaniu działalności organizacji pozarządowych oraz w produktach lokalnych. Chcę jednoznacznie podkreślić, że one nie kończą współpracy ze Stowarzyszeniem Światowid. Są zmuszone przyłączyć się do innych Lokalnych Grup Działania, gdzie mają możliwość skorzystania ze środków unijnych – dodaje.

W nowej perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020 Stowarzyszenie Światowid będzie kontynuowało realizację programu LEADER pod nową nazwą Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RKLS) w gminach Trzemeszno, Witkowo, Niechanowo, Orchowo oraz Czerniejewo. – Budżet będzie w granicach 30 proc. mniejszy. Powoduje to, że nasze stowarzyszenie musi i powinno szukać innych, dodatkowych forma działalności. Takich form, które oczywiście będą zgodne z naszymi celami statutowymi i z naszym ukierunkowaniem działalności. Stąd już od ponad roku pracujemy nad utworzeniem bardzo innowacyjnego projektu, bardzo innowacyjnej działalności, jaką jest Inkubator Przetwórstwa Rolno-Spożywczego – mówi K. Jórga.

Nowe biuro
    Wspomniany wyżej podział sprawił też, że Stowarzyszenie Światowid zaczęło rozglądać się za nowym biurem. I od kilku dni Stowarzyszenie pracuje już w nowej siedzibie, która od 10 lipca znajduje się w Małachowie Szemborowice 11 w gminie Witkowo - w bliskim sąsiedztwie miejscowości Małachowo Złych Miejsc pod Witkowem.
- W nowej siedzibie Stowarzyszenia, oprócz biur, będzie się też znajdowała kuchnia przetwórstwa rolno-spożywczego. Tym samym żegnamy się z Łubowem. Jeszcze w warunkach budowlanych ale z dużym optymizmem na każdy nowy dzień, bowiem spełniło się nasze marzenie - zaczynamy nowy rozdział naszej działalności z cytatem z Eleanor Rooseveltna ustach „Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń” -mówi K. Jórga.

Nowy adres Stowarzyszenia: Małachowo-Szemborowice 12, 62-230 Witkowo

Inkubator rolno-spożywczy
    Drugą odsłoną nowej działalności Światowida będzie uruchomienie Inkubatora Przetwórstwa Rolno-Spożywczego. Ta innowacyjna działalność ma pozwolić małym wytwórcom na legalne przetworzenie m.in. owoców i warzyw oraz sprzedaż produktów.

    Inkubator Przetwórstwa Rolno-Spożywczego ma powstać w Małachowie Szemborowicach. Podobnych inkubatorów jest w Polsce zaledwie kilka. Jak podkreśla K. Jórga inkubator ma przede wszystkim służyć mieszkańcom i umożliwić legalne przetworzenie m.in. owoców i warzyw. – Dzisiaj możemy się spotkać wielokrotnie na targowiskach z tym, że sprzedawane są różnego rodzaju produkty nie zawsze legalnie – mówi Zygmunt Nowaczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Światowid. – Wiadomo, że mali producenci nie zawsze są w stanie przetworzyć swoich plonów zgodnie z wymogami Sanepidu, czy normami HACCP. I to do nich kierowana jest nasza inicjatywa – dodaje. W ramach działalności inkubatora możliwe będzie przetwórstwo z wyłączeniem wyrobów mięsnych.

Informacjelokalne.pl