http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Każda okazja jest dobra na szukanie pracownika”

  • Napisane przez Wojciech Orłowski
  • Dział: Biznes
  • 0 komentarzy
Wyróżniony „Każda okazja jest dobra na szukanie pracownika”

Dzisiaj w Gnieźnie odbywały się XX Powiatowe Tragi Pracy, do udziału w których zostali zaproszeni różni przedsiębiorcy, którzy obecnie poszukują pracowników oraz osoby poszukujące zatrudnienia. Wśród tych pierwszych znaleźliśmy bardzo ciekawe propozycje, a między jednymi i drugimi spotkać było można również doradców i pośredników, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami.  


Sytuacja na rynku pracy jest obecnie o tyle inna, że jeśli jeszcze niedawno pracodawcy nie mieli żadnych problemów ze znalezieniem pracowników, to dziś jest zupełnie odwrotnie i to pracodawca musi kusić chętnych atrakcyjnością, nie tylko miejsca, ale przede wszystkim warunków zatrudnienia. – Tak było niemal od zawsze, że był rynek pracodawcy, którzy dyktowali warunki zatrudnienia i mieli przywilej dużej swobody doboru pracowników. Na chwilę obecną ta sytuacja się zmieniła diametralnie i na dzisiejsze Targi Pracy przychodzą osoby, które są obiektem zainteresowania potencjalnych pracodawców. To też świadczy, jak ważne są takie inicjatywy, pomimo zmieniających się sytuacji na tym rynku Targi Pracy mogą być wciąż pożyteczne – mówi Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński. – Staraliśmy się zrobić te Targi Pracy w ten sposób, aby ten wachlarz pracodawców był jak największy, czyli poczynając od firm budowlanych, poprzez usługowe i działające w branży rolniczej, po różne służby, bo można złożyć aplikacje do policji, straży pożarnej czy zakładu karnego. Łącznie zostało zaproszonych 77 pracodawców, nie tylko z powiatu gnieźnieńskiego, bo także z powiatów ościennych w województwie kujawsko-pomorskim – dodaje J. Berlik.

Według statystyk bezrobocie w powiecie gnieźnieńskim stale maleje i dziś jego odsetek stanowi 6,5 proc. To powoduje, że dobrego pracownika jest coraz trudniej zaprosić chociażby do wstępnej rozmowy. – To jest takie spotkanie jubileuszowe, bo Targi Pracy są organizowane po raz dwudziesty i ciągle możemy pochwalić się takimi firmami, które są z nami od samego początku i wciąż poszukują pracowników. Dla nas ważna informacja jest taka, że jeśli są po raz kolejny, to oznacza, że znajdują tutaj to, czego szukają. Dziś dla pracodawcy każda okazja jest dobra na szukanie pracownika, a takie targi to są duże możliwości, i takiego kontaktu bezpośredniego, i pewnej rozmowy w mniej oficjalnych okolicznościach, jakie towarzyszą np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej – argumentuje Małgorzata Matczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie, który jest organizatorem przedsięwzięcia.

Wśród poszukujących nowych pracowników jest szpital wojewódzki „Dziekanka” w Gnieźnie, który w większości poszukuje jednak pracowników wykwalifikowanych. – No niestety potrzebujemy osób, które posiadają kwalifikacje do danego zawodu i na ten moment chcemy zatrudnić technika analityki medycznej, zawsze pożądani są pielęgniarze i pielęgniarki, ale potrzebni są także salowi i salowe oraz kucharze i kucharki. To nie jest praca prosta, bo tutaj każdy pacjent to jest przypadek indywidualny i trzeba bardzo dużo empatii i cierpliwości, ale praca ta daje również sporo satysfakcji – przekonuje Magdalena Ławecka, starszy specjalista w dziale spraw pracowniczych Szpitala Wojewódzkiego „Dziekanka” w Gnieźnie.

- Zajmuję się produkcją lalek reborn, czyli lalki będące odwzorowaniem  takich prawdziwych niemowlaków, które mogą służyć w szkołach rodzenia i na planach filmowych, gdzie takie śpiące lalki świetnie imitują takiego malutkiego noworodka. To są lalki kolekcjonerskie, więc służą również jako zabawki, choć oczywiście dla dzieci to nie jest odpowiednia forma zabawki. Moje lalki trafiają również do sklepów z konfekcją i odzieżą niemowlęcą – mówi Angela Śliwińska, właścicielka firmy Reborn-Dolls z Jankowa Dolnego pod Gnieznem, która swój pomysł na biznes odkryła w czasie, kiedy była osobą bezrobotną. – 8 lat temu zupełnie przypadkiem wyszukałam na takiej stronie angielskiej zdjęcie dziecka. Zaczęłam czytać i wtedy wyczytałam, że pewna brytyjska policjantka na rzecz tworzenia takich laleczek zrezygnowała z pracy i zajęła się takim biznesem, w którym odniosła duży sukces. Taka lalka reborn kosztuje od 1.400 zł wzwyż, czasem osiąga nawet cenę 2 tysięcy złotych – opowiada A. Śliwińska.

Dlaczego więc, mimo tego że w Polsce mamy obecnie tzw. rynek pracownika, nie każdemu pracę udaje się znaleźć? – To zależy od ich wymagań i od tego, jak takie osoby są przygotowane do poszukiwania tej pracy oraz, czy posiadają właściwe kwalifikacje lub umiejętności, które są dziś bardzo istotne na rynku pracowniczym. Wiele osób nie potrafi niestety pisać dokumentów aplikacyjnych i nie wie, jak się właściwie przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej – tłumaczy Joanna Adamczewska z Młodzieżowego Centrum Kariery w Witkowie. – W CV często jest zbyt wiele zbędnych informacji. Niektórzy wymieniają w sumie wszystko, co dotyczy ich osoby, a w tym dokumencie powinny być tylko konkretne informacje, które dotyczą stanowiska, o które się staramy, bo pracodawca, gdy bierze do ręki taki dokument jest zainteresowany tylko takimi informacjami. Jeśli chodzi o rozmowę kwalifikacyjną, to kandydaci nie zawsze potrafią dobrać odpowiednio strój, który jest do danej sytuacji potrzebny i można niestety przesadzić w jedną, jak również  i drugą stronę, a to już zależy od branży czy profesji, w której akurat się znajdziemy – dodaje J. Adamczewska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.