http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pałac w Mielnie sprzedany za ponad 850 tys. złotych!

Wyróżniony Pałac w Mielnie sprzedany za ponad 850 tys. złotych!

Można powiedzieć: nareszcie! Zespół pałacowo-parkowy w Mielnie został sprzedany! Nabywcą tego pięknego obiektu została firma PALACE EIENDOM Sp. z o.o. z siedzibą w Policach. Cena za którą sprzedano pałac wyniosła 858,500 zł! Tym samym po 10 latach kończy się serial pod tytułem „sprzedajemy pałac w Mielnie”.


Przypomnijmy, że historia sprzedaży pałacu w Mielnie zaczęła się w 2008 roku. 31 sierpnia 2008 roku przestał oficjalnie istnieć Dom Wczasów Dziecięcych w Mielnie w gminie Mieleszyn, którego właścicielem było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Od tego czasu nie poznaliśmy nowego właściciela tego kompleksu pałacowo-parkowego w Mielnie. Choć był czas, że wydawało się, iż jesteśmy już tego blisko. Pierwotna cena wywoławcza kompleksu wynosiła 4.659.281 zł, później zeszła do 2.800.000 zł ale chętnych i tak brakowało. Kolejna cena wywoławcza wynosiła 1.910.300 zł. Ale nowego właściciela nadal nie było. Ostatnia cena za którą pałaca wystawiono na sprzedaż to 1.637.400 zł. Kupca jednak nie było. Stąd narodził się pomysł na dzierżawę. W lipcu 2011 roku ówcześni włodarze powiatu oficjalnie potwierdzili informację, iż zespół pałacowo-parkowy w Mielnie ma nowego gospodarza. Starosta gnieźnieński Dariusz Pilak potwierdził wtedy, że obiekt przez najbliższe piętnaście lat będzie zarządzany przez firmę dzierżawiąca podobne dwa obiekty w Polsce. Nowy właściciel miał bogate plany... Z tych planów niewiele wyszło... Z tego też względu – po pięciu latach dzierżawy – obecne władze powiatu gnieźnieńskiego zdecydowały się w październiku 2016 roku rozwiązać umowę z dotychczasowym dzierżawcą. Później były ogłaszane kolejne przetargi...

Pałac sprzedany!
Dzisiaj już wiemy, że pałac w Mielnie został sprzedany. W komunikacie w tej sprawie czytamy: - Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego podaje do publicznej wiadomości, że w dniu 11 października 2018r. w Powiatowym Zarządzie Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości w Gnieźnie został przeprowadzony drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Gnieźnieńskiego, położonej w Mielnie, gm. Mieleszyn, oznaczonej w ewidencji gruntów: Obręb Mielno, ark. mapy 3, dz. nr 25/2 o pow. 4,51.08 ha, dla której prowadzona jest w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie księga wieczysta PO1G/00048001/0. Cena wywoławcza do drugiego przetargu wynosiła 850.000,00 zł.; wadium do wzięcia udziału w przetargu w wysokości 170.000,00 zł. wpłacił jeden uczestnik. Przetarg zakończył się wynikiem pozytywnym. Cena sprzedaży wyniosła 858.500,00. Nabywcą nieruchomości została firma PALACE EIENDOM Sp. z o.o. z siedzibą w Policach.

Trochę historii
Neobarokowy pałac w Mielnie został zbudowany w 1904 r. przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina dla przedstawiciela znanej niemieckiej rodziny, mającą swoją polską gałąź, Wilhelma von Wendorffa. Po jego śmierci w 1907 roku właścicielem stał się Eduard von Wendorff, który zmarł w 1931 roku. Wówczas właścicielem stał się jego brat Jurgen, który zarządzał Mielnem do swojej śmierci w 1943 roku (zginął w bitwie pod Kijowem). Do końca wojny majątek był w rękach rodziny von Wendorffów, a po II wojnie światowej najbardziej znanym gospodarzem pałacu był Dom Wczasów Dziecięcych.

Zespół pałacowo-parkowy w Mielnie w gminie Mieleszyn to: budynek pałacu, dwukondygnacyjny, podpiwniczony o pow. użytkowej 1.639,51 mkw (rok budowy 1904; budynek oficyny I, dwukondygnacyjny o pow. użytkowej 339 mkw (rok budowy ok. 1910); budynek oficyny II, dwukondygnacyjny o pow. użytkowej 352,1 mkw (rok budowy ok. 1910) oraz budynki garażowe, gospodarczo-magazynowe, kotłownia o pow. użytkowej ogółem 404,95 mkw (wybudowane w latach siedemdziesiątych i później).

W 1974 roku założenie urbanistyczne zostało wpisane do rejestru zabytków.

Co nowy właściciel zamierza zlokalizować w pałacu? Na razie nie wiadomo. Do tego tematu wrócimy.

Więcej w tej kategorii: « „Sposób na Sukces”

1 komentarz

  • Zyga
    Zyga poniedziałek, 05, listopad 2018 19:11 Link do komentarza Raportuj

    Powiat musiał mieć nóż na gardle żeby tak spuscic z ceny.Ciekawe na co ta kasa poszła. Może na ZOZ?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.