http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Władze miejskie planują kolejne inwestycje

Wyróżniony Władze miejskie planują kolejne inwestycje

Władze miejskie chcą zaciągnąć dwie pożyczki umarzalne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na budowę i poszerzenie zbiorników retencyjnych na osiedlu Kawiary oraz pozyskały dotację na przyrodniczą rewaloryzację kolejnego z naszych parków.


W sumie osiedle Kawiary wzbogaci się o trzy nowe zbiorniki retencyjne, dwa inne koryta zostaną natomiast poszerzone. - To są środki wysokości 1 500 000 zł na uregulowanie stosunków wodnych w strefie przemysłowej w ok. ulicy Cegielskiego. W tym roku będzie realizowany pierwszy z trzech zbiorników i to jest powierzchnia ok. 1,3 ha i objętość ok. 6 tys. metrów sześciennych. Ten zbiornik ma rozpocząć porządkowanie tych wodnych stosunków i on powinien być wystarczający, aby ten poziom wód w rejonie całej strefy przemysłowej w ok. ulicy Osiniec i ulicy Kolejowej uporządkować – mówi Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna, który zaznacza, że uzyskana pożyczka będzie mogła być umorzona nawet do 40 proc całej wartości inwestycji, a więc koszt całego przedsięwzięcia po spełnieniu wszystkich warunków może wynieść ok. 650 tysięcy złotych.

Na takich samych zasadach pozyskano kolejną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, która zostanie przeznaczona na zwiększenie tzw. małej retencji. - Zadanie obejmuje odbudowę zbiornika przy ulicy Wąskiej. W okolicach ulicy Mnichowskiej i ulicy Szewskiej będziemy poszerzali i pogłębiali istniejące rowy, ale tam ponadto zamierzamy zrewitalizować część obiektów tzw. małej retencji i na to wszystko uzyskaliśmy dodatkowe 250 tysięcy złotych pożyczki, która również jest umarzalna do 40 proc. całkowitej wartości tej inwestycji – dodaje J. Grobelny.  

W drodze przetargu uzyskano także dofinansowanie na przyrodniczą rewaloryzację Parku Miejskiego im. gen. Władysława Andersa w Gnieźnie. - To jest inwestycja, której wartość całkowita z naszym wkładem własnym to będzie ok. 94 736 tys. zł, a wysokość dofinansowania to jest kwota 90 tys. zł – wylicza szczegółowo Małgorzata Kania, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie. Z całości powierzchni parku, który mieści się przy ulicy Sobieskiego i który zajmuje ok. 11 hektarów, rewaloryzacji poddane zostaną 2 ha. - To będzie główna część parku, przy stawie głównym, a te prace będą miały charakter przyrodniczy – dodaje.

- Jeśli chodzi o te prace, które tam będą wykonywane, to będą prace głównie w koronach drzew, w cięciach sanitarnych i prześwietlających, a przede wszystkim chodzi nam o usunięcie posuszu, a nie formowaniu drzew w tym parku, bo tego chcielibyśmy uniknąć, by zachować ich naturalny wygląd i pokrój. Ponadto, ponieważ mamy tam dość duży stary drzewostan, to chcemy założyć wiązania dynamiczne w koronach tych drzew. Oprócz tego będą usuwane drzewa stare, które mają więcej niż 45 proc. pochylenia. Planowane są też nowe nasadzenia drzew, np. buk, grab, klony oraz krzaków, typu igra i śnieguliczka – tłumaczy M. Kania.

Niebawem ma także zostać częściowo wyremontowana ulica Wierzbiczany, na odcinku od ul. Wschodniej do ul. Pszenicznej. - Tam będzie nałożona nakładka bitumiczna. To jest taka dość istotna inwestycja, która w sposób znaczny poprawi komfort jazdy. Ten zabieg wykonamy niezwłocznie, do końca lipca, a koszt całościowy to jest kwota ok. 200 tysięcy złotych – informuje wiceprezydent.

Ostateczne decyzje w sprawie przystąpienia do wszystkich wspomnianych programów dofinansowania będą podejmowane jutro podczas posiedzenia Rady Miasta Gniezna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.