http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Chcemy przywrócić zawód kierowcy mechanika”

Wyróżniony „Chcemy przywrócić zawód kierowcy mechanika”

Zawód kierowca mechanik ma szansę ponownie być profesją popularną wśród uczniów wybierające szkoły zawodowe. Tym bardziej, że rynek pracy bardzo potrzebuje gruntownie wykwalifikowanych fachowców w tych dziedzinach. Niedługo będzie to możliwe dzięki objęciu patronatem uruchamianej klasy patronackiej, nad którą opiekę sprawować będzie największa spółka samochodowa w naszym mieście.


W piątkowe przedpołudnie podpisano porozumienie, na mocy którego Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Gnieźnie obejmie patronatem klasę Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie kierowca mechanik. - To jest dla nas projekt kluczowy i robienie czegoś bardzo dobrego dla lokalnej społeczności. Chcemy przywrócić w skali makro najlepiej, ale przede wszystkim w skali mikro zawód kierowcy mechanika. Prowadziliśmy w naszej firmie praktyczna naukę zawodu, stwierdziłem, że mi to nie wystarcza, ja bym chciał zrobić coś więcej, żeby całą ścieżkę kariery młodego człowieka zaplanować od klasy pierwszej już teraz szkoły branżowej po zdobycie uprawnień gwarantujących tym uczniom znalezienie zatrudnienia – tłumaczy Piotr Stasiak, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Gnieźnie.

Dokument parafowany został w siedzibie spółki przy ulicy Wesołej. Klasa zostanie utworzona przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych 2 przy ulicy Cieszkowskiego w Gnieźnie. - To jest moment historyczny, bo zostaje podpisana pierwsza od 25 lat umowa patronacka w naszej szkole. To jest dobry początek robienia czegoś bardzo ważnego zarówno dla ucznia, jak i samej gospodarki, bo wiemy doskonale, jak ważne jest kształcenie zawodowe. Zaczęliśmy od największej spółki samochodowej w Gnieźnie, ponieważ to da nam dobre podwaliny do podpisywania dalszych porozumień dla rozwoju szkoły – mówi Marek Jóźwiak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Gnieźnie. Klasa patronacka zostanie uruchomiona od roku szkolnego 2017/2018 i znajdzie w niej miejsce 28 gimnazjalistów. - W naszej szkole ci uczniowie zdobędą bardzo dobre podstawy teoretyczne, a w tym zakładzie zdobędą bardzo dobrą wiedzę teoretyczną, które dobrze przygotuje ich do rynku pracy – dodaje M. Jóźwiak.

Część uczniów po ukończeniu zaplanowanego cyklu kształcenia będą mieli szansę dostać pracę w MPK. - Cały pomysł objęcia patronatem tej klasy która będzie kształciła w zawodzie kierowcy mechanika bazuje na tym, że po zakończonej podstawowej nauki szkolnej będziemy najlepszym uczniom proponowali staże 2- lub 3-letnie i po odbyciu tych staży najlepsi będą dalej zatrudniani w naszej firmie – zapowiada prezes MPK, a branża potrzebuje rzeczywiście takich pracowników. - Potrzebni są przede wszystkim mechanicy wykwalifikowani w obsłudze ciężkich pojazdów, ale brakuje również kierowców, bo szacunki pokazują, że na dzień dzisiejszy w Polsce brakuje ok. 50 tysięcy kierowców zawodowych – informuje P. Stasiak.

Obecni przy podpisaniu porozumienia byli również przedstawiciele władz samorządowych, a także grupka uczniów ZSP nr 3 w Gnieźnie. - Robimy kolejny niezwykle ważny krok w kierunku wzmocnienia szkolnictwa zawodowego w naszym powiecie – podkreśla Jerzy Paweł Lubbe, dyrektor Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. - To się wpisuje wspaniale w nasz miejski program, kiedy mówimy o tym, że zawodówka jest OK i żeby jak najwięcej osób szło do szkoły zawodowej, bo dzięki temu będą mieli dobry zawód, a po drugie będą dobrze zarabiać, co też jest ważne w dzisiejszych czasach – zauważa Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.