http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„To jest organizm, bez którego gospodarka nie będzie działać prawidłowo”

Wyróżniony „To jest organizm, bez którego gospodarka nie będzie działać prawidłowo”

To ma być nowa odsłona i drugie otwarcie dyskusji na temat potrzeby szkolnictwa zawodowego w całej Polsce i każdej jednostce samorządowej. Władze powiatowe zachęcają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w specjalnej konferencji. Zostanie omówione m.in. zapotrzebowanie rynku pracy na zawodowe kształcenie, a także związane z tym problemy.


Za dwa tygodnie z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Gnieźnie zostanie zorganizowana Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod nazwą „Dialog na rzecz gospodarki powiatu gnieźnieńskiego”, której tematem przewodnim będzie szkolnictwo zawodowe i jego rola na rynku pracy. - To będzie dialog pomiędzy różnymi grupami osób i instytucji, odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy naszego powiatu. Zależy nam przede wszystkim na podjęciu dialogu w tej sprawie z przedsiębiorcami, samorządowcami i osobami odpowiedzialnymi za oświatę. Chcemy wspólnie wypracować działania, które dadzą nam w efekcie osiągnięcie celu nadrzędnego, tzn. że szkolnictwo zawodowe będzie ten nasz rynek pracy wspomagało i gwarantowało. Dobry zawód na rynku pracy jest czymś, w co młody człowiek powinien zostać uzbrojony, aby móc zacząć dorosłe życie, a z tym nie jest dzisiaj najlepiej, bo zawodowe szkolnictwo było jeszcze niedawno traktowane, jako coś gorszego – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Konferencja odbędzie się w czwartek, 2 marca w godz. 10.00 – 13.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kostrzewskiego w Gnieźnie, a gośćmi specjalnymi spotkania będą przedstawiciele niemieckiego powiatu Teltow-Flaming, którzy opowiedzą o drodze rozwoju swojego szkolnictwa zawodowego. Wcześniej przedstawiona zostanie diagnoza na temat szkolnictwa zawodowego w powiecie gnieźnieńskim, a później również debata panelistów z uczestnikami konferencji. - Po tej konferencji oczekujemy przede wszystkim informacji, czego oczekują pracodawcy i co mają na ten temat do powiedzenia samorządy oraz dyrektorzy placówek szkolnych, bo oni też mają swoje problemy i oczekiwania wobec pracodawców – podkreśla Sylwester Sip, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Gnieźnie.

W jego ocenie świadomość w tym zakresie zaczyna powoli się zmieniać na korzyść szkolnictwa zawodowego. - Kiedyś straszono nawet uczniów w podstawówkach, że jak się nie będą uczyć, to trafią do zawodówki i tak potem zaczęła powstawać pewna luka w szkolnictwie zawodowym, które w latach dziewięćdziesiątych w taki sposób zaczęto degradować Teraz to się zaczyna zmieniać, bo robimy badania wśród gimnazjalistów, jeżeli chodzi o ich preferencje. W tym roku mamy przebadane ok. 400 uczniów już widać, że tendencja w stosunku do szkolnictwa zawodowego się zmienia na jego korzyść – dodaje S. Sip.

Do debaty bardzo gorąco zachęca Stefan Pokładecki, starszy Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości oraz twórca Cechowej Szkoły Rzemieślniczej w Gnieźnie. - Wykształcenie zawodowe pozwala, żeby człowiek samodzielnie mógł sobie zapracować, pracą własnych rąk i umysłu na swój dobrobyt i jeśli potrafi być już niezależny, to jego dalsze postępowanie będzie bardziej dojrzałe. W latach dziewięćdziesiątych ewidentnie zniszczono szkolnictwo zawodowe, a licea profilowane, które miały kształcić ludzi na wyższym poziomie, to tak naprawdę zrobiły wielką krzywdę, bo ani nie kształciły intelektualistów z jednej strony, ale także odebrały możliwości zawodowe tym, którzy wcześniej mogli skorzystać w tej możliwości kształcenia – uważa Stefan Pokładecki.

Partnerem generalnym konferencji naukowej został Bank Zachodni WBK: - To jest dialog na rzecz gospodarki, zarówno powiatowej, jak również i tej rozumianej znacznie szerzej. Jako bank, jesteśmy elementem systemu finansowego i na co dzień mamy dużo wspólnego z gospodarką, poprzez obsługę jednostek samorządowych i przedsiębiorstw, czy innych organizacji. Głosy, które słyszymy w tej strony wskazują jednoznacznie, że szkolnictwo zawodowe jest bardzo ważnym elementem, który kształtuje gospodarkę i dlatego postanowiliśmy brać udział w tym przedsięwzięciu – deklaruje Przemysław Strzyżewski z Banku Zachodniego WBK w Gnieźnie.

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, które zajmuje się organizacją kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, od dawna buduje na nowo zawodowe szkolnictwo na swoim terenie działania. Niebawem w gnieźnieńskim szkolnictwie zawodowym planowane są duże inwestycje. - To jest szereg działań, które zmierzają w kierunku budowy bazy dla szkolnictwa zawodowego. Mamy aktualnie złożone trzy wnioski o dofinansowani, zarówno w Centrum Kształcenia Praktycznego, ale projekty te także obejmą swoim zakresem 6 szkół zawodowych. Pierwszy wniosek jest już po wstępnej, formalnej i pozytywnej ocenie. To jest wniosek o  termomodernizacji budynku CKP przy ul. Słowackiego. Tu jest mowa o kwocie ponad 2 milionów złotych. To dotyczy ocieplenia dachów, ścian i wymiany stolarki okiennej – informuje Maria Suplicka, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego.

Swój udział w konferencji zgłosić może każdy do 20 lutego pod numerem telefonu: 61-426-17-68 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - To jest finał prac, które do tej pory były podejmowane, jak również będzie drugim otwarciem lobbowania na rzecz podwyższenia świadomości zawodowej wśród mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, ale także wszystkich tych, którzy zamierzają tu przyjechać i na stałe osiąść. Naszym zadaniem, jako powiatu jest dostarczanie odpowiedniej kadry na rynek pracy, żeby zapewnić na nim ręce do tej pracy. To jest ważne, żeby podwyższać rangę naszego szkolnictwa zawodowego, bo jeśli to jest jeden z organizmów gospodarki i nie działa prawidłowo, to cały organizm, czyli nasza gospodarka nie będzie prawidłowo funkcjonować. To ważne, żeby w ten sposób na to spojrzeć – podsumowuje Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.