http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rekordowo niskie bezrobocie w powiecie gnieźnieńskim

Wyróżniony Rekordowo niskie bezrobocie w powiecie gnieźnieńskim

Dziś ogłoszono optymistyczne dane dotyczące bezrobocia, zarówno na terenie całego kraju, jak również w samej Wielkopolsce, a także w powiecie gnieźnieńskim. Choć jest z czego się cieszyć, to trzeba pamiętać, że nad dalszym spadkiem bezrobocia będzie się już coraz trudniej pracowało. Dlaczego nie jest łatwa aktywizacja pozostałych osób, które pozostają bez stałego zatrudnienia?


Z danych, które niedawno zawieszono na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2016 roku bezrobocie w Polsce zmniejszyło się o 229 tysięcy ludzi. Podobnie sytuacja przedstawia się w powiecie gnieźnieńskim, gdzie obecnie mamy rekordowo niską stopę 7,7 proc. osób bezrobotnych. - I tu nie odbiegamy oczywiście od poziomu w całym kraju, a także województwie. Bezrobocie w Polsce wynosi obecnie 8,2 proc., a woj. wielkopolskie ma tylko 5 proc. W liczbach wygląda to tak, że mamy 3849 osób bezrobotnych, a prawo do zasiłku posiada już tylko 525 osób – informuje Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Spadek bezrobocia, to nie tylko zasługa przedsiębiorców, którzy tworzą nowe miejsca pracy. - Na pewno trzeba pamiętać, że bez przedsiębiorców tych miejsc nowego zatrudnienia by nie było, ale ważne również były działania Powiatowego Urzędu Pracy. W roku 2016 przeznaczyliśmy w ramach środków na aktywizację zawodową naszych bezrobotnych ponad 15 milionów złotych. Przekładało się to na 11 programów, które wspierały tę aktywizację. W tym roku będzie to 12 milionów złotych, ta kwota oczywiście w ciągu roku może będzie się zmieniała, bo wtedy zazwyczaj pokazują się inne środki na realizację kolejnych programów – mówi B. Tarczyńska.

Dziś przed południem natomiast odbyło się pierwsze posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, która odtąd będzie pracowała w nowym składzie: Krystyna Żok, Piotr Kujawski (radni powiatowi), Jerzy Chorn (radny miejski), Stefan Pokładecki (CRiMP), Czesława Jasielska (NSZZ Solidarność), Jarosław Ryczkowski (OPZZ), Jarosław Guziałek (Forum Związków Zawodowych), Stefan Wojtaszek (Wielkopolska Izba Rolnicza), Ryszard Kopidura (Gminny Związek Rolników),   Mieczysław Baranowski (PWSZ), Sylwester Sip (Centrum Kształcenia Praktycznego), Elżbieta Janiak (Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan) i Maria Chwiałkowska-Grygiel (Stowarzyszenie „DOM”).

- Ja chcę bardzo podziękować wszystkim członkom Powiatowej Rady Rynku Pracy poprzedniej kadencji. Mam nadzieję, że ten organ w nowym składzie będzie równie dobrze pracować, co jego poprzednicy. Dziś podczas  pierwszego posiedzenia nowi członkowie już będą mieli do podjęcia bardzo ważne decyzje dotyczące m. in. zaopiniowania nowych kierunków kształcenia w naszych szkołach, a to jest dość ważne oraz podział środków Powiatowego Urzędu Pracy na rok 2017, co jest również bardzo istotne – dodaje starosta gnieźnieński.

Choć liczba bezrobotnych regularnie spada, to wciąż są takie osoby, które nadal pozostają bez pracy i są często w trudnym położeniu, ze względu na wiek, płeć lub gorzej wykwalifikowane. - Nie możemy zapominać, że osoby pozostające do aktywizacji, to w 51 proc. osoby długotrwale bezrobotne, w 57 proc. kobiety i tym osobom na rynku pracy odnaleźć się jest dużo trudniej. Inne liczby, to 30 proc. młodych bezrobotnych do 30. roku życia i 30 proc. starszych bezrobotnych po 50. roku życia – mówi Małgorzata Matczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie.

- Teraz dokonując kolejnego podziału środków na dane zadania będziemy kierowali się analizami, które prowadzimy, czyli dokonujemy szczegółowych analiz rynku pracy i zapotrzebowania na pracowników, to są też szkolenia, ale i sugestie pracodawców, samorządów oraz innych instytucji, które z nami regularnie współpracują. W roku ubiegłym ponad 50 proc. środków, które pozyskaliśmy były pozyskane z napisanych przez naszych pracowników różnych projektów. One były adresowane właśnie dla osób w tej sytuacji szczególnej na rynku pracy. Ten kierunek zamierzamy właśnie kontynuować – zapowiada M. Matczak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.