Logo
Wydrukuj tę stronę

„Teraz Gniezno” już 17 września na Rynku!

Wyróżniony „Teraz Gniezno” już 17 września na Rynku!

Jeszcze jedna akcja pod gołym niebem szykowana jest na koniec tego sezonu w plenerze. W ostatnią sobotę lata na Rynku w Gnieźnie planowana jest impreza z udziałem lokalnych przedsiębiorców i ich produktów.


Pod hasłem „Teraz Gniezno – Wspieramy Lokalną Przedsiębiorczość” odbędzie się w Gnieźnie impreza, która promować będzie produkty lokalnej przedsiębiorczości. Wydarzenie zaplanowano na przyszłą sobotę, 17 września w godz. 10.00 – 14.00 na Rynku w Gnieźnie. - Chcemy oznaczać takimi charakterystycznymi naklejkami to wszystko, co jest związane z gnieźnieńską przedsiębiorczością i już nie tylko w kontekście tworzenia miejsc pracy, bo pod tym względem zaczyna być w naszym kraju coraz lepiej – zauważa Piotr Gruszczyński, przewodniczący oddziału terenowego Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gnieźnie. Naklejkami zostaną opatrzone lokalne produkty, których będzie można posmakować, a także je nabyć. - W tym dniu chcielibyśmy, aby gnieźnieński Rynek wypełnił się także samochodami zabytkowymi. Istnieje możliwość, żeby którymś wybranym samochodem przejechać się po ulicach gnieźnieńskich – dodaje.

W myśl pomysłodawców zorganizowania tego typu imprezy głównym zadaniem będzie zapoczątkowanie procesu tworzenia marki lokalnych produktów pochodzących z terenów powiatu gnieźnieńskiego. - My jesteśmy organizacją, która kreuje działalność gospodarczą. Ostatnio utworzyliśmy wraz ze swoimi gminami aż trzy spółdzielnie socjalne i jedna z nich zajmuje się właśnie przetwórstwem rolno-spożywczym, wytwarza bardzo wysokiej jakości produkty oparte tylko i wyłącznie o asortyment dostępny tylko u naszych rolników, który często wynika z ich nadwyżek produkcyjnych. Chcemy podnieść rangę tych produktów z naszego powiatu gnieźnieńskiego – zapowiada Katarzyna Jórga ze Stowarzyszenia Światowid, które w przeszłości organizowało Targi Wiejskie, a ostatnio cykliczne pikniki kulinarne pod nazwą „Truskawisko”. Jej zdaniem poprzez podnoszenie rangi lokalnych produktów można podnosić także rangę naszego regionu. - Abyśmy mogli kiedyś mówić, że dany sok, syrop, konfitura, dżem jest stąd, czyli jest z Gniezna. Bardzo spodobała nam się ta idea symboliki „Teraz Gniezno” i teraz przyszedł rzeczywiście czas na zaprezentowanie naszego potencjału gospodarczego – podkreśla K. Jórga.

Jednym z wystawców podczas imprezy będzie również bardzo aktywnie działająca na naszym obszarze grupa pszczelarzy. - Chcemy przybliżyć mieszkańcom produkty, które być może jeszcze nie wszystkim są znane. Będzie można spróbować naszych miodów lokalnych, ale także pozalokalnych, bo mamy również miód gryczany, o który nasi młodzi pszczelarze chcą w przyszłości wzbogacić naszą ofertę. Chcemy wprowadzić taki produkt na nasz rynek, a dzięki tym młodym pszczelarzom możemy się w tym kierunku rozwijać i dzięki temu szerzej wchodzić na ten rynek – uważa Waldemar Owczarzak, prezes Koła Gnieźnieńskich Pszczelarzy, które obchodzi w tym roku 120-lecie swojej działalności. - W naszym kole jest aktualnie ok. 60 pszczelarzy. Praca pszczelarza to jest praca na organizmie żywym i nie należy do łatwych. Najbardziej sprzyja nam nie tylko słoneczna pogoda, ale także wilgotne powietrze – wyjaśnia W. Owczarzak.

Swój udział w imprezie zadeklarowało również Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, które przy tej okazji po raz czwarty zorganizuje akcję „Oddaj Krew z Cieplikiem”. - W naszych poprzednich akcjach zebraliśmy 42 litry krwi, ale zawsze prowadzimy jeszcze rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego i do tej pory zapisało się u nas ok. 15 osób, z czego jedna osoba dostała zaproszenie do dalszych badań jako kandydat na dawcę. To nas bardzo cieszy – zaznacza Leszek Chudzik, pracownik PEC w Gnieźnie i honorowy dawca krwi. - Po raz kolejny będziemy chcieli zachęcać na różne sposoby ludzi do oddawania krwi. Krew jest bardzo potrzebna i pamiętajmy, że nie da się jej niczym innym zastąpić – apeluje L. Chudzik.

Akcji będzie patronował Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. - Realizujemy projekt pt. „Miasto Królów” i to jest pierwszy projekt, któremu w celu pozyskania środków potrzebni byli mecenasi kultury polskiej, a więc przedsiębiorstwa działające na naszym terenie. To działanie, o którym teraz mówimy, to jest mała i średnia przedsiębiorczość, w wielu akcjach byliśmy przez nich już wspomagani. Będziemy duchowo zatem wspierać to przedsięwzięcie, a po południu zapraszamy na naszą imprezę, tj. MOKtoberfest – podsumowuje Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie
Informacjelokalne.pl