http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Światowid stawia na spółdzielnie socjalne

Wyróżniony Fot. www.stowarzyszenieswiatowid.pl Fot. www.stowarzyszenieswiatowid.pl

Na terenie pięciu gmin w naszym bliskim sąsiedztwie powstały trzy spółdzielnie socjalne. Osoby wykluczone społecznie będą mogły w nich podnosić swoją aktywność, aby powrócić na rynek pracy. Wiemy już, gdzie powstawać będą w najbliższym czasie takie placówki.


Jednostki takie mają działać na terenie pięciu gmin: Czerniejewo, Niechanowo, Witkowo, Orchowo i Trzemeszno. W taki sposób wdrażana jest w życie Lokalna Strategia Rozwoju, którą realizuje Stowarzyszenie Światowid. - Te spółdzielnie w tej chwili są w trakcie rejestracji i mamy nadzieję, że lada moment to nastąpi. Wtedy będziemy już zatrudniać osoby, które już u nas się rekrutowały przez ten czas – informuje Katarzyna Jórga, prezes Stowarzyszenia Światowid. Dodajmy, że spółdzielnia socjalna jest to podmiot łączący ze sobą organizacje pozarządowe z działalnością gospodarczą. - To jest taka organizacja pozarządowa, która przede wszystkim prowadzi działalność gospodarczą w celu integracji, poszukiwania i zapewnienia miejsca pracy dla osób wykluczonych w jakikolwiek sposób z rynku pracy – tłumaczy.

Spółdzielnia „Razem być” będzie dziennym domem opieki dla dzieci w wieku 2,5 – 6 lat oraz osób starszych. Powstanie ona w miejscowości Wymysłowo pod Trzemesznem. Można już nawet zapisywać do niego dzieci. - W Wymysłowie znajduje się stary budynek szkoły podstawowej, będziemy go teraz adaptować właśnie na budynek przedszkolny z dziennym pobytem dla osób starszych. Tutaj rozpoczynamy bardzo szybkie tempo remontowe, by ten obiekt ruszył już od 1 września. Zachęcamy rodziców już do zapisywania dzieci do tego przedszkola, już można to robić. Co prawda przedszkole będzie w trakcie remontu teraz przez całe lato. Natomiast po 20 sierpnia będziemy planować również drzwi otwarte dla rodziców – mówi K. Jórga.

Podobna inicjatywa w niedalekiej przyszłości ma powstać także w miejscowości Graby na terenie gminy Czerniejewo. - Sam pomysł łączenia ze sobą edukacji najmłodszych z pobytem osób starszych, czyli taka trochę edukacja międzypokoleniowa. Sama nazwa tej spółdzielni, czyli „Razem być” jest kluczem tej metodologii – zaznacza prezes Stowarzyszenia Światowid. Jej zdaniem pobyt osób najmłodszych z osobami starszymi, to jest coś, co nazwać można wzajemnym czerpaniem potencjałów. - To także nauka wyrozumiałości i tolerancji oraz tego, abyśmy mogli wzajemnie się edukować – zauważa.

„Pomocnik od zaraz” – taką nazwę nosić będzie spółdzielnia świadcząca usługi opiekuńcze dla osób starszych, chorych w ich własnych domach. - Ta spółdzielnia będzie działała w troszeczkę szerszym zakresie niż tylko pięciu gmin. Często się zdarza, że brakuje obsługi chorych, którzy wymagają opieki we własnych domach. Pomocnik będzie oferował taką opiekę i ona będzie również we współpracy z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, ale będzie prowadziła swoje usługi  także komercyjnie. Uzupełniać będzie swoje działania o usługi sprzątająca mieszkań, firm oraz inne prace porządkowe – przewiduje K. Jórga.

„Domowe przysmaki” to spółdzielnia, która zajmie się przetwórstwem rolno-spożywczym oraz usługami cateringowymi dla firm i osób indywidualnych. Na jej terenie będzie powstanie również  kawiarenka z produktami domowymi. - Ona będzie oparta ewidentnie na przetwórstwie rolno-spożywczym i cateringu, który został zbudowany przez stowarzyszenie w naszej nowej siedzibie w Małachowie Szemborowicach. Latem prowadzona będzie tam także kawiarenka z domowymi przysmakami oparta tylko i wyłącznie o produkty, które nam przynoszą nasze pola, łąki i ogrody. Tam jest ogród zielarski, z którego ta spółdzielnia może korzystać – deklaruje.

Na początku maja wyłoniono także logotypy dla poszczególnych placówek. Członkowie zarządów trzech spółdzielni zdecydowali się jednogłośnie na wybór prac autorstwa Magdaleny Zasławskiej z Trzemeszna. Spółdzielnie formalnie powinny rozpocząć swoją pracę już w tym miesiącu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.