http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Młodzież z Witkowa połączyła zabawę ze szkoleniem

Wyróżniony Młodzież z Witkowa połączyła zabawę ze szkoleniem

W dniach 22-24 września OSP Witkowo zorganizowała biwak integracyjno-szkoleniowy dla młodzieży z terenu gminy, o tematyce zapobiegania pożarom. Wystąpienia zdarzenia losowego, jakim jest pożar, nie jesteśmy w stanie przewidzieć w 100 procentach. Możemy jednak starać się mu zapobiec stosując różnorodne metody i sposoby, które młodzież miała okazję zobaczyć i przećwiczyć.


W tym roku skupiono się na tematyce pożarowej, głównie z pożarami w pomieszczeniach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej.  Od piątku do niedzieli uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu na temat zagrożenia pożarowego, wziąć udział w  grach i zabawach integracyjnych, ćwiczyć  w zadymionym pomieszczeniu oraz  prowadzić resuscytację  krążeniowo- oddechową  u osób poszkodowanych w pożarze ćwiczoną na fantomie z wyświetlaczem pokazującym prawidłowość prowadzonej akcji ratowniczej.

Po zakończeniu sobotnich południowych ćwiczeń wraz z ratownikami z JOT i samochodem ratowniczo-gaśniczym młodzież zorganizowała  ognisko i dyskotekę. Podczas zabawy tanecznej rozległ się dźwięk syreny alarmowej. Służba wartownicza obozu ostrzegła wszystkich mieszkańców o powstałym pożarze. Błyskawiczne opuszczenie sali i domków, wyznaczenie bezpiecznego miejsca na zbiórkę i przeliczenie ewakuowanych osób. Był to kolejny alarm przygotowany przez opiekunów. Podczas zajęć wieczornych dh Remigiusz, który ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej, przybliżył zagrożenie związane z gazami: ziemnego i propan-butan. Oprócz teorii przygotował dynamiczny pokaz gaszenia zapalonego strumienia gazu, który wydostaje się przez zawór butli propan butan.

Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z pokazu i zaskoczeni skalą pożaru, jaki może wybuchnąć w domowej kuchni.

Niedziela była ostatnim dniem przeznaczonym na podsumowanie wiedzy i umiejętności, wręczenie nagród i wyróżnień oraz drobnych upominków.

Biwak zakończył się pysznym obiadem, a następnie uczestnicy zmęczeni i zadowoleni zostali oddani w ręce rodziców i opiekunów.

Biwak został zorganizowany w ramach  projektu „Młodzi dbają o bezpieczeństwo”. Sfinansowano go ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz ODL Stowarzyszenie Światowid w Małachowie Szemborowicach.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.