http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Policja kontra piesi i rowerzyści: 27 wykroczeń

Wyróżniony Policja kontra piesi i rowerzyści: 27 wykroczeń

Piesi i rowerzyści stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Brak oświetlenia przy drogach, brak poboczy do poruszania się pieszych i rowerzystów po drodze poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z przejść dla pieszych sprawiają, że dochodzi dochodzi do zbyt wielu wypadków. Gnieźnieńscy policjanci prowadzili wczoraj działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” podczas których szczególną uwagę zwracali na zachowania kierowców wobec pieszych oraz sprawdzanie czy piesi i kierujący jednośladami nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.


- W okresie jesienno zimowym warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a co za tym idzie, piesi oraz rowerzyści poruszający się po drogach stają się słabo widoczni. Tym samym znacznie wzrasta zagrożenie zdarzeniami drogowymi z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego. Niestety przy zderzeniu z pojazdem pieszy i rowerzysta zawsze będą na przegranej pozycji ponieważ nie chronią ich żadne wzmocnione elementy takie jak zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna - mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.

Jak podkreśla, rzecznik najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem pieszych jest pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie na przejście dla pieszych zza stojących pojazdów i w czasie gdy są one jeszcze w ruchu, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych, nieoświetlonych. Bardzo często piesi zapominają także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych w miejscach niezabudowanych i nieoświetlonych, gdzie brak jest chodnika.

- Podczas wczorajszych działań funkcjonariusze ujawnili 25 wykroczenia popełnione przez pieszych, 2 przez rowerzystów, 17 polegających na nieprawidłowym zachowaniu kierujących względem pieszych - dodaje A. Osińska.

Jednocześnie policjanci przypominają, że najczęstsze przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to: nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych), przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię zza pojazdu.

Rowerzysta musi pamiętać, że po chodniku może poruszać się tylko w wyjątkowych sytuacjach: przy ograniczonej widoczności, silnym wietrze, intensywnych opadach deszczu lub, gdy jadący rowerem przewozi na bagażniku dziecko bądź jest opiekunem dziecka do lat 10 jadącego rowerem samodzielnie. Pamiętać jednak należy, że i w tym przypadku to pieszy ma pierwszeństwo chodniku.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.