http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wojenny arsenał znaleziono niedaleko Dąbrówki Kościelnej

Wyróżniony Wojenny arsenał znaleziono niedaleko Dąbrówki Kościelnej

37 sztuk bomb lotniczych zabezpieczyli policjanci z grupy minersko – pirotechnicznej z Gniezna. Niebezpieczne materiały po przekazaniu telefonicznej informacji od mieszkańca funkcjonariusze odkopali w młodym lesie w okolicy Dąbrówki Kościelnej. Znalezione bomby przekazano wojskowym saperom.


- Mężczyzna podczas spaceru w młodym lesie w okolicy Dąbrówko Kościelnej zauważył przedmioty mogące stanowić niewybuchy z okresu II wojny światowej. O swoim znalezisku powiadomił policję. Do zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem - mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. - Na miejsce udała się grupa minersko – pirotechniczna z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, która po przybyciu na miejsce stwierdziła, że są to zapalające bomby lotnicze z okresu II wojny światowej, produkcji niemieckiej. Policjanci po sprawdzeniu terenu ujawnili 37 sztuk bomb lotniczych o masie jednego kilograma - dodaje.

Powiadomiono patrol saperki z Inowrocławia, który we wtorek zabezpieczył znalezisko. Niewybuchy zostaną dzisiaj zdetonowane na poligonie. Jak informują pirotechnicy  większość bomb była sprawna technicznie.

- Materiały, które  znaleziono są szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia. Często pomimo wieloletniego zalegania w ziemi, nie tracą swoich właściwości - podkreśla rzecznik..

Policjanci zwracają się do wszystkich osób spacerujących po lasach, aby na własną rękę nie sprawdzały czy są to przedmioty metalowe, czy niewybuchy oraz by nie zabierały ze sobą niebezpiecznych przedmiotów. Jeżeli ktokolwiek zauważy podejrzane znalezisko, proszony jest o natychmiastowe powiadomienie policji.

1 komentarz

  • Bon Jovi
    Bon Jovi czwartek, 01, wrzesień 2016 07:15 Link do komentarza Raportuj

    Żadna nowość ;) tereny przy Dąbrówce Kościelnej w Kierunku byłego lotniska na Bednarach są bardzo ciekawe. Znajdowała się tam kiedyś baza Luftwaffe-baraki, kantyna i inna infrastruktura. Natomiast w lesie były strefy rozśrodkowania samolotów. Chodziło o maskowanie. W lesie przy drodze do Dąbrówki Kościelnej jeszcze w latach 80-tych leżały obrośnięte mchem betonowe bomby ćwiczene oraz inne rozrywkowe sprawy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.