http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nadchodzi zima, pamiętajmy o bezdomnych

Wyróżniony Nadchodzi zima, pamiętajmy o bezdomnych

Zima i silne mrozy to najtrudniejsza pora do przetrwania dla osób bezdomnych, samotnych, nieporadnych, niedołężnych, jak również znajdujących się pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Mowa tutaj o ludziach przebywających na powietrzu lub w pomieszczeniach, które nie są ogrzewane. Coraz częściej w tym okresie słyszymy o osobach, które zmarły z wyziębienia. Zaczął się czas szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, a takich mamy około 100 na terenie naszego miasta. Wystarczy kilka godzin, by doszło do wychłodzenia organizmu i śmierci.


Zima - zagrożenie dla bezdomnych

- Zima niesie ze sobą dla osób bezdomnych zagrożenie utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Wiele z tych osób pomimo świadomości tego rodzaju zagrożeń nie zmienia trybu życia i nie szuka właściwej ochrony przed chłodem bądź podejmuje działania, które nie gwarantują im bezpieczeństwa. Ponadto nadużywany przez nich, w tych warunkach alkohol jest dodatkowym czynnikiem, który powoduje iż ryzyko utraty życia wzrasta. Zagrożenie utraty życia z powodu wychłodzenia dotyczy także osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i bezdomnych - mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. - Policja ma nie tylko prawny, ale i moralny obowiązek przeciwdziałania tragicznym zdarzeniom z udziałem osób bezdomnych i samotnych. Nasze działania zmierzają w kierunku minimalizacji występowania takich zdarzeń, ale również do tego, by każdy, kto znalazł się w sytuacji wymagającej pomocy, taką pomoc otrzymał - podkreśla.
    
Osoby takie często szukają w miarę ciepłego miejsca, aby dotrwać do kolejnego dnia i wykorzystują w tym celu przeróżne metody. Z pomocą wychodzą im pracownicy ośrodka pomocy społecznej, ale często bezdomni jej odmawiają, wybierając wolność i alkohol. Jednak osoba, która zdecyduje się skorzystać z takiej pomocy, może całkowicie odmienić swoje życie, a co najważniejsze po prostu przeżyć.
    
Policjanci na co dzień dokonują rozpoznania i penetracji miejsc przebywania bezdomnych, to jest ogródków działkowych, dworców, kanałów ciepłowniczych, klatek schodowych i niezamieszkanych domów. W przypadku ujawnienia osób przebywających w tych miejscach, policja oraz inna współpracujące z nimi służby porządkowe, doprowadzą te osoby do noclegowni, schronisk dla bezdomnych, czy też miejsc, w których będą one mogły otrzymać niezbędną pomoc. - Służby patrolowe zawsze zwracają szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na zamarznięcie - podkreśla A. Osińska.
    
Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie. Skuteczność działań służb uzależniona jest także od naszej aktywności. Jeden telefon, a możemy uratować życie drugiemu człowiekowi.

Wspólne patrole
W ubiegłym tygodniu w gnieźnieńskiej komendzie odbyło się spotkanie przedstawicieli służb i organizacji pozarządowych, zajmujących się problematyką osób bezdomnych oraz udzielania im pomocy, a także osobom samotnym i bezradnym życiowo. Uczestniczący w tym spotkaniu wymienili się niezbędnymi informacjami na temat przebywania bezdomnych, ich transportu karetkami pogotowia, pomocy potrzebującym przebywającym na naszym terenie obcokrajowcom. Ustalono również wspólne patrole policji, straży miejskiej, pracowników socjalnych MOPS i "Pomocnej Przystani". Podczas takich kontroli osoby bezdomne informowane są o adresach organizacji i stowarzyszeń zobowiązanych do udzielania im pomocy.

Policja apeluje
- Każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał do działania dla funkcjonariuszy. Policjanci nie są jednak w stanie być wszędzie. Dlatego zwracamy się do mieszkańców z apelem, aby nie ignorować takich osób. Noc spędzona w niesprzyjających warunkach atmosferycznych na ławce, w klatce schodowej, przy dodatkowym osłabieniu organizmu, może skończyć się dla nich tragicznie. Telefon przechodnia już nie raz uratował czyjeś życie - podkreśla A. Osińska.
    
Policja przypomina, że działania funkcjonariuszy mają charakter pomocowy, a nie represyjny. Nie należy się obawiać, że telefon do dyżurnego policji lub Straży Miejskiej przysporzy komukolwiek problemów.
    
- Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Informacje można przekazywać do gnieźnieńskiej komendy policji na numer 61 426-02-11 lub telefon alarmowy 112 - dodaje A. Osińska.


Fot. KPP Gniezno

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.