http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kolejny cofnięty licznik w aucie. O kilka tysięcy kilometrów...

Wyróżniony Kolejny cofnięty licznik w aucie. O kilka tysięcy kilometrów...

Policjanci gnieźnieńskiego ruchu drogowego ujawnili kolejny przypadek rozbieżności we wskazaniach drogomierza z przebiegiem wpisanym do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Należy pamiętać, że ingerencja we wskazania samochodowego drogomierza jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 5 lat.


- W środę, 26 lutego 2020 roku w trakcie kontroli fiata bravo, którym kierował mieszkaniec Gniezna funkcjonariusze drogówki sprawdzili m.in. aktualny stan licznika. Okazało się, że istniała rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów. Odczyt przebytych kilometrów na liczniku nie zgadzał się z wpisem, który widniał w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu. W chwili kontroli odczyt drogomierza opla wskazywał blisko 238.900 km, natomiast wpis w dniu badania technicznego wskazywał, że pojazd ma przebytych ponad 243.500 kilometrów. Policjanci sprawdzają teraz kto jest odpowiedzialny za cofnięcie licznika, czy była to pomyłka czy celowe działanie. Grozi za to do 5 lat więzienia - informuje asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.

Co zatem zrobić, aby uchronić się przed taką pomyłką i ewentualną odpowiedzialnością karną? Każdy posiadacz czy użytkownik pojazdu może sam sprawdzić wskazanie swojego licznika w tym samym systemie, do którego wpisują dane diagności i w którym porównują później policjanci. Wystarczy wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i tam wpisać żądane dane w odpowiednie pola. Potrzebny będzie dowód rejestracyjny sprawdzanego samochodu, z którego weźmiemy numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Natychmiast dowiemy się jakie wskazanie licznika wpisał diagnosta podczas ostatniego przeglądu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.