http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przedwojenny komendant kom. Józef Wróblewski upamiętniony!

Wyróżniony Przedwojenny komendant kom. Józef Wróblewski upamiętniony!

Doniosła uroczystość odbyła się dzisiaj przy Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie. W obecności parlamentarzystów, władz miast i powiatu, wójtów i burmistrzów, przedstawicieli Komendy Głównej i Komendy Wojewódzkiej Policji oraz rodziny, na budynku komendy odsłonięta został tablica pamiątkowa komisarza Józefa Wróblewskiego, Kierownika Komisariatu Policji Państwowej w Gnieźnie w latach 1938 – 1939. Przedwojenne komendant został zamordowany w kwietniu 1940 r. przez NKWD strzałem w tył głowy w Kalininie.


Kom. Józef Wróblewski w latach 1938 – 1939 był Kierownikiem Komisariatu Policji Państwowej w Gnieźnie.

Józef Wróblewski urodził się 21 października 1895 roku w Gąsawie. Naukę rozpoczął w szkole powszechnej a następnie ukończył gimnazjum w Trzemesznie. W 1918 roku walczył w Powstaniu Wielkopolskim, a w 1920 roku, jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej, brał czynny udział u boku marszałka Józefa Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej.

Służbę w Policji Państwowej rozpoczął 13 maja 1921 roku. Pracował m.in. w Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu, a następnie był Komendantem Powiatowym w Wągrowcu. W 1933 roku został przeniesiony na stanowisko Kierownika Komisariatu Granicznego Zbąszyniu w powiecie nowotomyskim, a następnie był Komendantem Powiatowtym w Nowym Tomyślu.

Z dniem 10 sierpnia 1938 roku przeniesiony została na stanowisko Kierownika Komisariatu Policji w Gnieźnie, gdzie służył do września 1939 roku. Po rozpoczęciu II wojny światowej i zawierusze wrześniowej został aresztowany przez NKWD a następnie przytrzymywany w obozie w Ostaszkowie. 22 kwietnia 1940 roku został zamordowany strzałem w tył głowy na terenie obozu w Kalininie.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali: insp. Rafał Pawłowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu; Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński; Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna; insp. Przemysława Kozaneckiego, komendanta powiatowego policji w Gnieźnie i Józef Wróblewski, bratanek komisarza.

Podczas dzisiejszej uroczystości przed Komendą Powiatową Policji symbolicznie posadzono również dwa klony: jeden z nich upamiętnia 100. rocznicę powołania Policji Państwowej, a drugi - kom. Józefa Wróblewskiego.

Nie zabrakło też salwy honorowej oraz składania kwiatów przed tablicą co uczynili m.in. burmistrzowie i wójtowie z gminy Gniezno, Czerniejewo, Mieleszyn, Kłecko, Niechanowo i Witkowo oraz przedstawiciele rodziny kom. Wróblewskiego, którzy licznie przybyli na dzisiejszą uroczystość.

Całości dzisiejszego święta towarzyszyła orkiestra z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Kompania Honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.