http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dokonali zakupów przez internet i... stracili pieniądze

Wyróżniony Dokonali zakupów przez internet i... stracili pieniądze

Oszuści działający w internecie cały czas są aktywni i poszukują nowych ofiar. W sieci zdarzają się również nieuczciwi sprzedawcy, którzy po otrzymaniu pieniędzy za oferowany produkt nagle znikają, nie wywiązując się z umowy sprzedaży.


- Policjanci z gnieźnieńskiej komendy tylko wczoraj otrzymali kilka zgłoszeń o oszustwach dokonanych podczas internetowych zakupów. Jednym ze zgłaszających był 23-latek, który za pośrednictwem portalu społecznościowego zakupił basen ogrodowy. Kolejna zgłaszająca na portalu internetowym kupiła dres i sandały dziecięce. Jeszcze inna pokrzywdzona zakupiła meble - mówi asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.

Oszukane osoby na podane w ofercie konto wpłaciły wskazaną kwotę, jednak nie doczekały się zakupionego towaru. Pokrzywdzeni próbowali skontaktować się ze sprzedawcami, jednak bezskutecznie. Policjanci z gnieźnieńskiej komendy wyjaśniają szczegóły zgłoszonych oszustw oraz prowadzą czynności ukierunkowane na ustalenie osób, które dokonały tych przestępstw.

- Pamiętajmy, że łamanie zabezpieczeń, które służą nam w internecie, np. do kont bankowych, kont e-mail czy też kont na portalach społecznościowych jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5. Podobnie jak oszustwa dokonywane podczas internetowych zakupów. W tym przypadku kodeks karny przewiduje odpowiedzialność karną nawet do 8 lat pozbawienia wolności - dodaje A. Osińska.

Oto kilka podstawowych zasad, dzięki którym korzystając z portali społecznościowych i kont pocztowych zmniejszymy ryzyko przejęcia przez oszusta naszych danych dostępowych:
- zawsze korzystajmy z dobrze zabezpieczonych urządzeń;
- nie logujmy się do naszych profili w serwisach społecznościowych i kont poczty elektronicznej na przygodnych, ogólnie dostępnych komputerach;
- wymyślając zabezpieczenie naszego konto unikajmy stosowania łatwych do przełamania haseł;
- nie udostępniajmy naszych profili, kont pocztowych lub kont w serwisach aukcyjnych innym osobom;
- jeśli otrzymamy informację na portalu społecznościowym od znajomego o pilnej potrzebie wykonania przelewu lub zasilenia jego konta, koniecznie zweryfikujmy prawdziwość tej informacji kontaktując się z tą osobą.

Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpiecznych zachowań, w czasie robienia zakupów internetowych:
- zawsze sprawdzajmy dane kontaktowe sprzedawcy i jego wiarygodność;
- starajmy się korzystać z ofert umieszczonych na stronach sklepów z certyfikatem zaufania;
- przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie towaru poświęćmy chwilę na przeczytanie opinii dotyczących sprzedawcy;
- sprawdzajmy symbolizowane kłódką bezpieczeństwo płatności;
- na wypadek oszustwa - zachowajmy korespondencję ze sprzedawcą.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.