http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rusza kwalifikacja wojskowa!

Wyróżniony Rusza kwalifikacja wojskowa!

Dzisiaj, 11 marca na terenie powiatu gnieźnieńskiego rozpocznie się kwalifikacja wojskowa. Powiatowa Komisja Lekarska w Gnieźnie działać będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 16.30 przy ul. Wrzesińskiej 43-55. Okres działania komisji wyznaczony jest od 11 marca do 18 kwietnia.


Kto podlega obowiązkowej kwalifikacji? O szczegółach mówi mjr Sylwin Donart, Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Koninie: - Kwalifikacja wojskowa w tym roku na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego dla mieszkańców Gniezna i Powiatu rozpoczyna się 11 marca i potrwa do 18 kwietnia. Podlega wezwaniu trochę ponad 800 osób. Zakres osób, które podlegają wezwaniu określone zostały w rozporządzeniu, wynika to z ustawy. W tym roku rocznik podstawowy to mężczyźni urodzeni w roku 2000, ponadto wezwaniu podlegają również osoby z rocznika ‘95 i ‘99, które dotychczas nie stawały na kwalifikacji wojskowej lub stawały i otrzymały kategorię zdrowia B czyli czasową niezdolność.

Kobiety z odpowiednimi kwalifikacjami również objęte są obowiązkiem stawienia się przed komisją. - Kwalifikacji wojskowej podlegają również kobiety w zakresie roczników 1995 i 2000, które posiadają kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej. Mam tu w szczególności na myśli kierunki medyczne, weterynaryjne oraz psychologiczne. Takie panie również podlegają powszechnemu obowiązkowi obrony i są wezwane przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta – dodaje.

Jak wygląda sytuacja u ochotników? - Ostatnia grupa osób, która może stawić się do kwalifikacji wojskowej są to ochotnicy, którzy ukończyli 18 rok życia i dotychczas nie stawały na kwalifikacji. Taki szeroki zakres osób podlega jednej z form powszechnego obowiązku  jaką jest właśnie kwalifikacja wojskowa – zaznacza mjr S. Donart. - Około 20 proc. osób, które kwalifikują się do służby wojskowej jeżeli posiadają kategorię zdrowia A składają deklarację, chęci wstąpienia do jednej z czynnych firm służby wojskowej – czy to terytorialnej służby wojskowej czy to służby przygotowawczej. Są to pierwsze dwie formy, które są przewidziane dla ochotników, którzy w przyszłości myślą aby zostać żołnierzami zawodowymi – dodaje.

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.